Jump to content
Българският форум за музиканти

казанлъшките перли и пръчките от тепетата


thurston

Recommended Posts

:violin:тЪка-а-а-а-а....всеки, или почти всеки е стартирал свидната си бас кариера на една от тези 'майсторски' изработени дЪски (ударението е на гоУемата букви'шка), и мисля че ще е интересно всеки да сподели какво го е карало вечер да заспива с въпросната пръчка, или да и се кани по 15 пъти на ден да я срещне със земята. много народ е преработил и поправил такива инструменти, кажете интересни модификации, които сте причинили на кремони и орфендери, или други такива соц-талпи.лично аз се изкефих на тупалката на Wicked, а и аз съм горд собственик на една казанлъшка убавица за 40 камъка, та се вдъхнових да се порадваме заедно на мили родни спомени И идейки за ъпгрейд на такива басове (и китари,ама това друг да му мисли:D)). чакам включка! :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1989 г. един приятел ми подари Орфей-че - тип фендер, с един адаптер. Голяма радост беше. Вярно че тежеше ЗВЕРСКИ, ама в сравнение с предишния ми бас ( "стрела", :godbless: , черна :happy: , от неизвестен майстор, позициите бяха слагани според мен "на око" :) ) поне беше верен.

 

Спомням си веднъж как кротко си четях нотички, готвейки се чинно за следващия си урок - прав, баса на колан, нотите сложени на една холна маса пред мен. Внезапно коланът ми се предаде под тежестта на баса и тресна масичката, която пък се разглоби на повече части отколкото беше направена. На баса му беше ожулен само лака. Много якккк!

Остави разправията с родителите, ама тогава за първи път се замислих че музиката е скъпоплатено хоби :headbang:

 

Иначе след години (когато вече имах по нормален инструмент) на тва животно му свалих позициите и го ползвах предимно седнал :headbang: . По - късно го продадох за около 20 лв (май) на един състудент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ole az pak 1988 si bqh nameril bass kato na Poul McCartni ot Beathles ,tiq deto sa kato tzigulka.Dosta krav sam ostavil po nego 6teoto be6e celiq v piron4eta po grifa i razni malki vidiiki za da ne se razpadne.Egati bassa daje ne si spomnqm kade go otikah ili go podarih.Toi mi e kato nqkakav ko6mar toq bass .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хахахаахахха

макар, че ме цепи главата от снощи успяхте да ме разсмеете добре..

главата обаче още си ме цепи :godbless:

 

И аз мога да се похваля с първите си 2 баса

първият, полуакустичен, приличаше малко на цигулка в тялото, стил пол макартни :) доста олющен и с гладки струни стил фретлес. даде ми го 1 бивш басист, вече чичка който държи кварталната кръчма в пловдид, държеше го някъде в килера облепен безвкусно със всякакви лепени по тялото му.

Аз го дадох на кварталния бояджия на коли да го пръсне в черно (както подобава на 1 металист) и после с нож изтъргах боята от прагчетата (досещате се, че той просто го напръска с боя отгоре и толкова). Това чудо на техниката обаче нямаше и адаптери, та си изпросих от 1 приятел китарист 1 стар адаптер (български, не се разбираше той за бас ли е или за китара) тоя същия приятел го ползваше за китара, а като млад техник тогава аз успях да прегода грамофона му за да го използва като кубе ;):) :)

та по моя бас...... престоя известно време в нас и го върнах на собственника му. Баса седеше като окраса, пак облепен със шарено тиксо в кръчмата.

Последва нещо ново за мен !!! сензация !! купих си бас. 220 лева, Пълдин, с "активна електроника" :headbang: :headbang: :happy:

Баса беше чисто нов, и ми го дадоха с шушлеков калъф (пълен ташак). пак като млад жичкаджия се наложи да сменя всичките транзистори на така наречената "активна електроника" щото бяха много шумни и да попрезапоя част от спойките, защото тази електроника не тръгваше всеки път :happy:

освен това се и наложи 1 приятрел да ми изпили 2ро прагче, защото баса имаше гърбица точно там ;):bravo: Е, смених му и адаптера, защото оригиналния беше много зле ;)

 

след 2-3 години го продадох, и чаках 1 година за нов правен бас ;)

 

сетих се че имам и друг бас :bravo:

той беше с прагчета ама след намесата на 2ма майстори стана фретлес. сега горкия седи в стаята със сървърите на работата :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ole az pak 1988 si bqh nameril bass kato na Poul McCartni ot Beathles ,tiq deto sa kato tzigulka.Dosta krav sam ostavil po nego 6teoto be6e celiq v piron4eta po grifa i razni malki vidiiki za da ne se razpadne.Egati bassa daje ne si spomnqm kade go otikah ili go podarih.Toi mi e kato nqkakav ko6mar toq bass .

Малей!? Какви пирони по грифа бе :godbless: Да е ти го е подарил Торкемада :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята сурвачка си я набавих на 18ти януари(пишман басист съм!) от един типец, който ми каза, че е правена в Пловдив("Ооо, къстъм мейд!"), поднесена с бонус - калъф, съшит от множество парцалчета и китарата се изваждаше откъм тялото, отдолу. Като се замисля, беше най-грозната от тези, измежду които се колебаех - в естествен цвят, ужасна лилаво-светлопречупващ десен плочка, с едно капаче на потенциометртите, адаптор от типа, които Стинг ползва(не можеш гъзарски да си подпреш палчето връз него) и цялата в кир, прах, петна с неидентифициран произход... След като си я изчистих и дрънчах известно време на нея, ми писна от уродливоста й и я разглобих изцяло(преди това и бях ръчкал само винта, който регулира грифа и не работи), изчегъртах всичко със шкурка, поизрисувах я, вапцнах я с четка и лак, дадох на един квартален майстор на домашна електорника да й оправи кабеляците и си мирясах:). После се оказа, че като усиля задния адаптор до край - целия бас се чува по-слабо, тонът колкото и да се врътка - все тая и отделно Стинг-ския адаптор го бях вдигнал дотам, че го удряха струните, но звучеше много Корн-ски :guitar: След няколко месеца, ми писна от вида й и 2те капки лак, които като засъхнаха стърчаха и останха мекички като брадавици, пак я навапцах, жиците - при Давидофф да ги оправи и сега е във този вид цък и е наред :violin:

Хахаха, по едно време струните й бяха на поне 2см от грифа :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята сурвачка си я набавих на 18ти януари(пишман басист съм!) от един типец, който ми каза, че е правена в Пловдив("Ооо, къстъм мейд!"), поднесена с бонус - калъф, съшит от множество парцалчета и китарата се изваждаше откъм тялото, отдолу. Като се замисля, беше най-грозната от тези, имежду които се колебаех - в естествен цвят, ужасна лилаво-светлопречупващ десен плочка, с едно капаче на потенциометртите, адаптор от типа, които Стинг ползва(не можеш гъзарски да си подпреш палчето връз него) и цялата в кир, прах, петна с неидентифициран произход... След като си я изчистих и дрънчах известно време на нея, ми писна от уродливоста й и я разглобих изцяло(преди това и бях ръчкал само винта, който регулира грифа и не работи), изчегъртах всичко със шкурка, поизрисувах я, вапцнах я с четка и лак, дадох на един квартален майстор на домашна електорника да й оправи кабеляците и си мирясах:headbang:. После се оказа, че като усиля задния адаптор до край - целия бас се чува по-слабо, тонът колкото и да се врътка - все тая и отделно Стинг-ския адаптор го бях вдигнал дотам, че го удряха струните, но звучеше много Корн-ски :guitar: След няколко месеца, ми писна от вида й и 2те капки лак, които като засъхнаха стърчаха и останха мекички като брадавици, пак я навапцах, жиците - при Давидофф да ги оправи и сега е във този вид цък и е наред :violin:

Хахаха, по едно време струните й бяха на поне 2см от грифа :godbless:

ЕЕ, пич, 18ти ми е рожден ден :) че се сбереме да черпиме :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се сдобих с бас на 9-ти Март. Тази година. :) и свиря от тогава. Мързи ме да давам линк към снимка, а и вече съм давал. Важното е, че баса ми е отвратителен, но така или иначе ми е първи. :) сега съм 11 клас. Уча в седмо ако го знаете, на Шишман. Значимото в случея е, че се надявам на нов бас към март, април, май.... май?! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2001г... първоначално се бяхсдобил с един Орфгей,който оба4е много си го оби4ах.беше от тея раираните(сжетло кафяво и тъмнп кафяво с един адаптер.)та зна4и,отивам да си го купя от един барабанист и пробвам...,ам то едно кво-не работи!!! ;) както и да е.отивам с въпросния продава4 до магазина на краси и си купувам един адаптер тип джаз за 16 лв и го сложихме :) .пробвахмеьработи на мах.като се прибрах го включих в едно радио респром и свирене :D:D :guitar: свирене,докато една ве4ер не се пребих по един заледен баир и паднах право на баса,ойто беше в калъфче,6ито от мама от хастар някакъв.прибирам се за пореден път,плъг басса,ама не 6те...ебаси работата.отворич го,лепнач некфа жичка с тиксо и стана работата.

 

относно вида на басса-целият го бях накичил с лепенки на скуайер от едни списания.оставих го по-нататък в джаза и съ6тият ден към 4.00 ми се обадиха и ми казаха,4е ве4е басса е купен.питах как стана толкоз бързо,а крум4о ми отвърна,4е ся го били помислили за squier ;):D:D;)

 

btw,ако някой от форумците го е притежавал нека пи6е едно съоб6тение.искам поне да го видя на кфо е заприличал.главата му бе6е изрезана като на musicman с трите ключа отгоре и един отдолу.а, и адаптера беше лепен отсрани за платката със смола. :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

аз доскоро свирех с един бас Орфендър:lol:(с лепенка Ямаха на тялото и "изографисано"с пирограф Фендър на грифа,ама продължаваше да си бъде орфей)взет назаем от един добър френд..абе,свиреше си да ви кажа..не особено силно,но достатъ4но..и не ако не му ковнеш един удар на жака за кабела,4е праве6е кофти контакт..та така.а на пи4а съм му много благодарен..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз свиря с един Пълдин, купен за 90лв(!?!?!?)! В последствие претърпя много промени и сега да не повярваш звучи добре, че даже го дефретнах :( А преди него имах един цигулков Орфендер, който също видя доста промени от мен и в крайна сметка изгоря заедно с тогавашната ни репетиционна :D Надявам се в следващите 80 години да се сдобия с нещо ново и дори качествено...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

От няколко години свиря на една кремона... т.е. още съм си с първия си инструмент. Тя дори не е моя, ами е на един приятел на сестра ми, който на свой ред я получил от чичо си... абе бая стара да си го кажем. И въпреки, че си ме кефи, взима сериозно да ме дразни в същото време. Онзи ден едвам я оправих (с помощ от баща ми, който слава на бога е ел. техник). Адаптерите са толкова скапано направени, че резбите на които се навиват винтовете около тях окончателно сдадоха багажа. Грифа отново е крив, и мисля че от толкова пренатягане винта просто не работи. Ключа за 4 струна е пред разпадане, сега му търся импровизиран винт. Единия потенциометър не работи - носих я на специалист тая китара, и пича каза, че е сложил нов, но като се прибрах открих, че отново не си работи. Другия "превърта" - мисля, че е за тоне - като го завъртя по към края, и все едно съм го изключил... Тоя за волумето, все пак за сега си е о.к. :) ...9-я праг на 3-та струна не функционира - изравнен е със грифа, и по него личи отпечатък от струна :), та гледам да я избягвам тая позиция... Те всички прагове са доста изпилени вече де (особено нулевото) :) Като цяло си е поочукана, липсва едно малко парче от стратокастърската плочка. Някъде на главата беше горена дори B) , ама слава богу тоя пич дето ме изпързаля за потенциометрите поне тия заличимите козметични проблеми ги позамаза. Нося я в китарен калъф, от който главата и стърчи, и я покривам с найлоново пликче отгоре като вали дъжд, да не вземе съвсем да се разпадне :) . Друг въпрос е, че дори и калъфа не е мой... беше на китарата, която продадох, и сега е собственост на новия копувач, който рано или късно ще си го получи (калъфа :D )

Едит: Съвсем го охулих тоя бас. Ама има и хубава част - позициите са учудващо вярни :D:D

Т'ва е то, моето мъчениче. Живо и здраво да е, вече съм събрал стабилни парички, и скоро (скоро скоро - няколко месеца...) ме очаквайте див и щастлив във "Фукня". Басистка, разбира се :P:D

Редактирано от kolega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз допреди 4 месеца се борех с един 7 килограмов звяр в неопределен произход ( вероятно е орфей някакъв). Грифа беше особено брутално изметнат,приличаше малко на лодка. Струните бяха доста високо ( на 12-то прагче можех да си пъхна кутрето без да ги закачам ), потенциометрите не бяха особено изправни-тона не работеше, volume-а имаше 2 степени-МАХ и изключено. Жака се разхлабваше,адаптера не можеше да се регулира (резбата на винтовете се беше попрецакала) и беше достатъчно високо,за да се удря в струните, когато свиря по-въодушевено. Разстоянието между самите струни беше по-малко отколкото е при нормалните басове. 15-то до 17-то прагче звучаха абсолютно еднакво. 2 от ключовете не държаха строя повече от 2 дни.Толкова за лошите страни.

Все пак беше относително верен като интонация. Много удароустойчив (както всички екземпляри,които досега са описани в темата :) ). Всичката електроника беше събрана на пикгарда,което улесняваше неимоверно поддръжката и ремонтите по нея. В момента е много стилна част от интериора на мойта стая,заемайки почетно място като моя първи бас :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.