Jump to content
Българският форум за музиканти

Как държа перцето...


Unchained

Recommended Posts

А някой може ли за ми обясни защо при мен се получава изкривяване на перото(след 2-3 сидмици свирене ) - става като леко легълце откъм палеца и съответно става адски удобно(само от едната страна) - използва перца Fender medium или малко по-дебели или други 0.7 - 0-9.

 

Освен това имам друг въпрос каква е идеалната форма на перото, ако може някакво линкче или...някаква друга информация.

Когато свиря бързо са ми удобни по-заострените перца(даже си ги пригаждам с пиличка и шкуркичка), а ако свиря ритъм примерно на Meidan с тях ми е невъзможно да докарам скорост -тогава по-заоблените(от към върха) са ми по- удобни.

Извинявам се че пиша в тази тема, но не намерих по подходяща.

Що се отнася до постановката също забелязвам че в зависимост от това което свиря - дали разлагам акорди или свиря ритъм или соло държа перцето по различен начин и ъгъл и колко от него се вижда(стърчи) от към захвата. Това грешно ли е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

За да става легълце откъм палеца (поне както аз разбрах) или стискаш перото или то е направено от гадна пластмаса.

Идеалната форма е тази, която пасва на китариста, който ползва перото. С други думи, тази, която те кефи и пасва на свиренето ти. Във форума има доста привърженици на Jazz 3 перата примерно (и аз един от тях) - те са заострени (като капка на външен вид), 1мм (ако не се лъжа) и пластмасата е много прилична за свирене.

За акордите и дебелината на перото - аз успявам да свиря и акорди и единични ноти прилично добре с Jazz-а, малко променям ъгъла на перото към струните и го държа по-отпуснато за акордите.

За стърчането - ако трябва от акорди да минеш на "соло" или на "разлагане" (суийп?) успяваш ли? Ако трябва да си пренагаждаш перото, може би това не е оптималният начин да го държиш. Оставям по-дългогодишните китаристи да те съветват натам.

Редактирано от Nordon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй, за перцата съм гледал изявления от двама Големи.

 

Дейв Мъстейн -

 

Използва 0,7 мм, обяснява че повечето от перцето му е между пръстите - и съвсем малко от пластмасата е в контакт със струните. Също така, не го стиска еднакво през цялото време, а като се налага да "шредва" го "олабва" малко.

 

Майкъл Анджело Бейтио -

 

Използва наистина дебели перца с твърд връх - "Най близкото по твърдост до кремък, което можах да намеря, по - меките буквално се топяха в ръцете ми." - негови думи.

 

За други китаристи не знам, просто щото не съм попадал на обучаващо видео :thumbup:

 

За ъгъла на "атака" - и двамата препорачват перцето да не е успоредно на струните, а под определен ъгъл - аз го правя на 30 -40 градуса някъде. За дебелината - пробвал съм и 0,7 и 1,2 - просто са много различни, но предпочитам 0,7. За "леглото на палеца" - винаги ми се образува. Сега съм с "Гибсън М" - това е около 0,7 - и след месец ми се уляга по пръстите. Наистина е удобно :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз използвам Dunlop Little Stubby 2.0 мм :thumbup: Малките перца са по-лесни за контролиране, според мен. Jazz III също много ми харесват. Ето как държа аз моето перце (Сори за кофти снимките, ама копчето за снимане ми е малко неудобно с една ръка)

 

dsc01425y.th.jpg dsc01426m.th.jpg dsc01427.th.jpg

 

^Цъкайте за по-голям размер.

 

Пръстите ми са грозни, знам :punk_guitar:

 

Така с показалец и палец мога много лесно да регулирам ъгъла под който перцето удря струните, а и е доста стабилно, защото лежи върху голяма площ от показалеца и го натиска голяма площ от палеца.

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Все едно гледам моите пръсти :no: Аз си смених перцето, вече свиря с Dunlop Big Stubby 1мм от 3-4 месеца, удобно ми е предимно заради вдлъбнатината посредата. Сега вече го държа по "правилния" начин. Реших да се науча, понеже всички китаристи, които познавам го държат така. Другото, на което се научих вече е въобще да не си усещам дясната ръка и изобщо да не усещам никакво напрежение, докато свиря. :ok: (е това стана благодарение на Chop Builder-a на Frank Gambale((много полезен урок!)) ). Така че сега всичко е нормално, е само от време на време ме заболяват задните части от седене, но това е защото стола ми не е удобен. :wallbash:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Това е хавата. Трудното е да се запознаеш с някои основни принципи, останалото е яко свирене и нещата си идват сами на местата. Жалкото е, че в много уроци упражненията и самото свирене на китаристите са такива, че подтикват гледащия към свирене със сила, а не с лекота.

 

П.П. Трябва да отворим някаква тема за удобни столове :wallbash:. Няма майтап, много полезна ще е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Това е хавата. Трудното е да се запознаеш с някои основни принципи, останалото е яко свирене и нещата си идват сами на местата. Жалкото е, че в много уроци упражненията и самото свирене на китаристите са такива, че подтикват гледащия към свирене със сила, а не с лекота.

 

П.П. Трябва да отворим някаква тема за удобни столове :thx:. Няма майтап, много полезна ще е.

 

аха.. аз съм си харесал една пейка за пиано в Икономов... мммммммм!!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Дайнакорд имат едни удобни кръгли столчета - като табуретки са и имат стъпенка на тялото. Много меки и удобни, ама не разбрах дали се продават. :thx:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Дайнакорд имат едни удобни кръгли столчета - като табуретки са и имат стъпенка на тялото. Много меки и удобни, ама не разбрах дали се продават. :thx:

 

 

е да, ама аз съм голямо говеда, тия столчета не са ми удобни... пък и си високо и се прегърбваш...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.