Jump to content
Българският форум за музиканти

Свирене в различни строеве.


Steve

Recommended Posts

Здравейте. Тъй като напоследък започнах да свиря доста песни в различни настройки ми стана интересно ако трябва да ги свиря една след друга (на репетиция например) в какъв интервал горе долу мога да очаквам да мога да си настройвам китарата без да има интонационни проблеми произлизащи от тръс рода? С други думи при настроен тръс род точно като за ми например при какви други строеве мога да очаквам да свиря без проблеми (след като настроя китарата в съответния строй без да пипам тръс рода)? Аз например съм опитвал дроп ре и ми бемол и нямаше проблеми доколкото забелязах (до ре не съм стигал). Предполагам че дроп от която и да е настройка не е от голямо значение за тръс рода. Та моля хората с опит да го споделят тук.

Редактирано от Steve
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До Ре ще можеш да сваляш без особени(забележими) промени. Но ако китарата ти е нисък клас и с тънък гриф, бих внимавал с постоянното сменяне на строя.

Аз лично съм се спрял на Drop-D - почти всички песни в препертоара ни могат да се изсвирят от там, за останалите няколко ме покрива другияt китарист. (Или просто си подбирайте песните :punk_guitar: )

Редактирано от Valserp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам каква ти е китарата,но на стратокастер съм пробвал различни строеве даже на До съм я смъквал цялата.Ако смъкваш само 6-та няма да имаш проблеми,чак да натягаш или отпускаш тръсрода.То е повече когато сменяш дебелини струни и са настроени в Ми.Поне това е моето лично мнение.Значи зависи с каква китара свириш.С флойд ли е само с тремоло или без двете.И дебелината на струните оказва влияние.Кажи за какъв стил ти трябва и какво търсиш.Така ще е по-лесно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич,предлагам ти да си вземеш каподастер :punk_guitar:

Много по-удобен е отколкото през 5,10 мин. да мъчиш ключетата :rocker:

каподастера само повишава тоналността ... строя остава същият ;] ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С каподастер само на акустична китара. Навремето пробвах ама 4 месеца го настроивах да натиска точно колкото трябва без да криви , а ако китара е с по-голям радиус китарата отред ще "хъка" на крайните струни. Моето решение беше като на Valserp да се настроя в Drop D и да транспонирам песните

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи китарата ми е с тремоло; скоро се надявам да я сменя пак с такава с тремоло. Свиря рок и метъл тип лемб ъф год в дроп ре. В крайна сметка не мисля че стила има някакво значение тъй као независимо какво свириш всеки иска да има добра интонация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом си с 9-ки едва ли ще можеш да я смъкнеш по-ниско от Ре без да са ти прекалено хлабави струните.

Аз лично не те съветвам постоянно да променяш строя, тъй като най-вероятно ще ти се наложи и интониране.

Аз съм с 10-ки и миналия път като минах от Ми към Ре трябваше да интонирам 1-ва и 2-ра струна, тъй като и 2-те звучаха ужасно зле.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом си с 9-ки едва ли ще можеш да я смъкнеш по-ниско от Ре без да са ти прекалено хлабави струните.

Аз лично не те съветвам постоянно да променяш строя, тъй като най-вероятно ще ти се наложи и интониране.

Аз съм с 10-ки и миналия път като минах от Ми към Ре трябваше да интонирам 1-ва и 2-ра струна, тъй като и 2-те звучаха ужасно зле.

Между другото интонацията е начин на правилно тоноизвличане,а не настройване както в твоя случай!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Е просто имах предвид, че флажолета и нотата на 12-то прагче хич не бяха еднакви. :cheers2:

Наложи се с отверчицата да пооправя седлата на бридж-а, демек интонирах китарата, поне така казват в сайта на фендер и пичовете в Ютуб-а.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи китарата ми е с тремоло; скоро се надявам да я сменя пак с такава с тремоло. ...

За чести и по-резки промени в строя при равни други условия определено е по-добре да си вземеш китара с фиксиран бридж.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.