Jump to content
Българският форум за музиканти

Имитацийка на 5 струнен бас


niki123bg

Recommended Posts

Искам да си направя 4 струнния бас "5 струнен" (ама в много кавички). Смятам да взема един комплект за 5 струнен бас и да сложа 5 4 3 2 струна. Първа никак няма да ми липсва.

 

Как мислите - това добра идея ли е и дали ще е стане далаверта? Да не вземе да се изметне сериозно грифът.

 

Дайте някаква идея за комплект струни (5) на смислена цена и да вадят готин звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за грифа незнам...зависи как е правен, но май има вероятност да се поизкриви :think:

 

за струни ти препоръчвам Warwick, 25 лв 5-струнния комплект, но съм виждал само в Пловдив при Бозов

иначе има и queen, и encore за почти същите пари, обаче са боклуци :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз правех така, преди да си взема 5 - струнен бас, "имитацията" изпълнявах обаче върху няква custom made дъска :happy: . Получаваше се добър звук - ама струните бяха RotoSound RB45 - не са от ефтините, но има и по-скъпи от тях.

Редактирано от fracture
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че няма да имам проблеми с грифа. Намерих малко инфо за струните които ползвам в момента (DАddario XL ProSteels). Изглежда, че дори 5 струнният комплект ще опъва по-малко ако не ползвам 1-ва струна.

 

 

4-струнен (тон, дебелина, опън в кг.)

 

G .045 19,00

D .065 21,45

A .085 20,36

E .105 16,92

 

 

5-струнен (тон, дебелина, опън в кг.)

G .045 19,00

D .065 21,45

A .085 20,36

E .105 16,92

B .135 15,55

 

 

4 струнният има общо опън от 77,73 кг. Ако взема 5 4 3 2 струна от 5 струнният, опънът ще е 74,28 - т.е. дори по-малко от 4 струнен комплект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адаш, няма да се изкриви.. Дори да ти кажа едно време свирих с един бас на един приятел, който беше 4 струнен, преправян за 5 струнен. На струнника имаше още 1 дупка за струна и горе имаше още 1 ключ, и нищо му нямаше, а беше пълдин :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз мисля, че проблеми няма да има. Но според мен все пак ще е добре струните да са от по-дебелите (5та 130ка), за да не хлопат и за да е по-стегнат звука.

По-разбирщите да кажат дали съм прав или не - мисля че няа да е зле и малко да ги вдигнеш струните, защото като по-дебели от нормален 4 струнен комплект има веротност да хлопат... :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако под "хлопане" разбираме звукът, който се получава, когато струната докосва позициите докато вибрира - да, така е. Това е причината поради която повечето басисти свирят по-леко в/у Си струна. Така че, ако не търсиш "мръсен" звук с бръздене, звънтене и пр. и свириш агресивно по-дебела струна е по-добре.

За напрежението на грифа - провери какво напрежение дават производителите на струните конкретно за марката и модела на който си се спрял (да живее интернет B) ). Ще видиш че има разлики.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако под "хлопане" разбираме звукът, който се получава, когато струната докосва позициите докато вибрира - да, така е. Това е причината поради която повечето басисти свирят по-леко в/у Си струна.

Това май е и причината повечето 5-струнни басове да са с 35-инчови грифове, а повечето 4-струнни - с 34-инчови. Тия 2.5-сантима правят петата струна не-толкова хлабава. А и тайно ме притеснява дали адаптерите на 4-струнния бас ще се справят с ниския звук от едно долно Си...

Та мойта гледна точка е - за петата струна си има 5-струнни басове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ае ви хуваво си говорите за изкривяването на грифа..ами замислихте ли се как адаптерите ще озвучат 5-тата струна...че понякога и голямите фирми трудну ги озвучават добре 5-тите струни пък камоли на адаптери за 4 струнен басс....незнам според мен няя се получи много добре...те и затова 5 струнните басове(по добрите) са с активна електроника..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ае ви хуваво си говорите за изкривяването на грифа..ами замислихте ли се как адаптерите ще озвучат 5-тата струна...че понякога и голямите фирми трудну ги озвучават добре 5-тите струни пък камоли на адаптери за 4 струнен басс....незнам според мен няя се получи много добре...те и затова 5 струнните басове(по добрите) са с активна електроника..

Ако някой ден в близката петилетка ми остане малко свободно време, смятам да се замъкна до РФ и да си взема струни за 5-ца. Ще пробвам и ще разбера.

 

Дали ще се справи адаптера - еми божа работа. Надявам се Димарцио да са го направили що годе културно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ае ви хуваво си говорите за изкривяването на грифа..ами замислихте ли се как адаптерите ще озвучат 5-тата струна...че понякога и голямите фирми трудну ги озвучават добре 5-тите струни пък камоли на адаптери за 4 струнен басс....незнам според мен няя се получи много добре...те и затова 5 струнните басове(по добрите) са с активна електроника..

 

 

На мен поне не ми е известна причина адаптер за 4 стр. да не работи за 5 стр. Принципна разлика в конструкцията на адаптери за 4, 5 и т.н. басове няма и това важи за всички ценови класове инструменти.

 

Разликата м/у основния тон на Ми и Си (съответно 4 и 5 струна) е ~10 херца, което е съществено за озв. тяло, което ще възпроизвежда баса, но не и за адаптерите.

 

На голЕмите фирми (които и да са те) със сигурност не им е трудно - просто правят това което според тях ще се продава добре или това, което отговаря на собствената им представа за добър звук. Употребата на активна електроника обикновено е по съвсем други причини и не е основание да се смята че даден инструмент е по добър от друг - има много басисти, които предпочитат пасивни басове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.