Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли проблем китарата ми?


Unchained

Recommended Posts

Привет!

Чудя се дали има някакъв проблем с китарата ми, би трябвало струните да са в точно в средата на магнитчетата на адаптерите, нали? Моите са малко по-нагоре и това ме притеснява снимчица

Тремолото е барнато - пружините са опънати на максимум и са три, цък, не че разбирам много, но се съмнявам да е от това. Височината на струните е пипана само от бриджа. Грифа си е абсолютно прав, струните са чисто нови. Китарата е Ibanez GRG170DX.

Надявам да ми помогнете или просто да греша, че и има нещо!

Айде :)

Редактирано от Unchained
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тенкс! Сега вече си свиркам по-спокойно :)

В демото на китарата сякаш бяха изравнени, та затова питам.

Иначе на брат'чеда са си както трябва, неговата е GAX30.

Редактирано от Unchained
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе ... що ми се струва, че адаптерите са с грешен за тази китара spacing? При първа струна позиционирането е точно, а към шеста адаптерът става все по-"къс" спрямо струните. Или нещо ъгълът на снимката лъже ...?

 

Както и да е, не се коси - наистина не е фатално, но след време можеш да помислиш за някаква оправия, щото на нек адаптера отклонението си е бая сериозно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе ... що ми се струва, че адаптерите са с грешен за тази китара spacing? При първа струна позиционирането е точно, а към шеста адаптерът става все по-"къс" спрямо струните. Или нещо ъгълът на снимката лъже ...?

 

Както и да е, не се коси - наистина не е фатално, но след време можеш да помислиш за някаква оправия, щото на нек адаптера отклонението си е бая сериозно.

Така си е, не се лъжеш. Единствено първа струна е там, където трябва. Какво трябва да се направи при такъв случай?

ПС: Вчера ходих до един магазин, там имаше такава китара и всичко си и беше точно.

Редактирано от Unchained
правилата за цитиране, моля!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tремолото не е съвсем прецизно - между захватките за първа и втора струна съвсем ясно се вижда големият луфт, дори и на тази снимка ... :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намести си седлата на бриджа. От километри се вижда, че са разкривени.

Ако се окаже, че пак струните "излизат"...не се чуди на GRG.

 

Айде успех! :thumbs_up:

 

Поздрави,

Даниел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мммдам, намести си седлата на бриджа. И даже според мен единствено това за първа струна си е на мястото, а останалите са под ъгъл спрямо посоката в която тръгва струната. Точно затова и единствено първа струна ти е "на място". Ако ги оправиш според мен всичко ще си е както трябва. Цъкни на картинката, там съм нарисувал набързо какво имам предвид.

 

10102008074zd3cs3.th.jpgthpix.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С тези болтчета отзад се прави интонацията на китарата. Иначе е достатъчно просто да отпуснеш струните и да наместиш магаренцата - би трябвало да се местят свободно при много отпуснати струни.

 

Просто, ако започнеш от втора струна - отпускаш струната толкова, че да можеш да си пъхнеш половината длан под нея без особени проблеми, придържаш я с едната ръка, за да не се отмотае от ключа, с другата ръка с молив или нещо подобно бутваш магаренцето на правилното му място и затягаш струната. След това опънът на струната го държи на място. После повтаряш с всички останали магарета, които се нуждаят от такова наместване. Не би трябвало да ти отнеме повече от 10 минути за всичките 5 (в твоя случай) магарета.

 

Иначе съдейки от снимката може би ще трябва и да се интонира китарата, но това вече не е дефект, а просто профилактична (set-up) интервенция, за която не става въпрос тук.

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адски съм ви благодарен на всички и по-специално на SomeoneElse! :thumbs_up:;)

Така вече е друго, от това по-добре неможе да стане - просто магнитчетата на средния стоят малко "по-насъбрано" или шестото е малко по-надолу, незнам защо.

 

ПС: Интонацията си е нагласена, но от ключовете, а не от болтчетата на бриджа - нали няма значение? Сори за малкия оффтопик.

Редактирано от Unchained
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега вече е супер, наистина едва ли по-добре може да стане. :thumbs_up:

 

Иначе интонация не значи просто настройване от ключовете, а (в общия случай) означава тонът на 12то прагче да ти е точно една октава над тонът на съответната свободна струна (или да е същият по височина с нормалния флажолет на 12то прагче). Затова и тези магаренца са направени подвижни - ако, например при съвсем точно настроена първа струна Ми, тонът на 12то прагче е малко по-ниско от Ми - магаренцето трябва да иде напред към адаптерите, ако е по-високо - трябва да се дръпне назад, посредством болчето. Това се прави отделно за всяка струна с цел китарата да свири вярно и на високите прагчета, иначе тоновете ще са "разстроени" ;) В най-общия случай трябва да са подредени горе-долу така:

 

bridge%20tremolo%20modern.jpg

 

но това не е универсално и за всяка китара може да варира по малко. (Снимката е малко калпава, щото ръчката е гадно завъртяна, но това намерих в нета :rockon: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да не се мъчиш с напразни проби , ето малко информация която има във Форума на IBANEZ.

 

Настройка на ИНТОНАЦИЯТА

 

into-ibanez-edge.jpg

 

Надявам се да се справяш с Английския. Бих го превел веднага , но нямам време.

 

В текста става въпрос за EDGE, Флойд и разни други Заключващи двупосочни тремола, но идеята е ясна и принципа е същия. Според много хора не е нужно при твоя тип тремоло/бридж да отпускаш струните. Но след всяко завъртане с отверката проверявай и свободната струна дали е на място.

 

Step 1:
 It is also highly suggested that you temporarily block your bridge to prevent movement of the trem from interfering with the adjustments. Once you have determined which direction (toward or away from the nut) to move the saddle, loosen the string until it is limp.

 



Step 2: 
Loosen the intonation screw holding the saddle to the bridge plate while holding the saddle in place. Move the saddle in the desired direction a small amount (about 1/16in on the first adjustment and your best guess on subsequent adjustments) and re-tighten the screw. (There are usually two places to screw the intonation screws on the base plate. If the saddle will not move forward because it is resting against the intonation screw, you can move the screw to the next hole forward on the bridge plate. This will give you more adjustment range. Also, if you need to move the saddle away from the nut to a position where the attachment screw can no longer clamp the saddle firmly, you can move the screw to the next hole back on the bridge plate.



 

Step 3: 
Re-tune the string and check the intonation again using the procedure outlined above.

 



Step 4: 
Repeat this cycle until each string is properly intonated. 
When you’re finished with the intonation procedure tighten your locking nut. Locking your nut will not change your intonation setting.

 

Надявам се да съм помогнал поне с малко...

Сега изчезвам! ЧАО от мен и УСПЕХ!

Редактирано от cRyStaL_gUiTaR
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще я наглася по тази пък каквото стане, мисля че трябва да е правилна.

 

Още веднъж ти благодаря за огромната помощ! :pray:

 

@ cryStaL_gUitaR Благодаря и на теб, сега ще разгледам какво си написал.

Редактирано от Unchained
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.