Jump to content
Българският форум за музиканти

Правени адаптери


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

Преди време бях чел една книжка за правене на адаптери. Там са дадени най - често срещаните адаптери и как се правят. Казва че с подходящ плосък магнит, 6 метални пръчки, 3К - 5К навивки от 0.06 мм меден проводник, малко смес от парафин и восък, парчета плоска пластмана, бормашина, пили, шкурки, полир паста за метал и пластмаса, може да се направят по - добри адаптери от тези, които продават в магазините за по 50 - 70 лв. Вие как мислите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 52
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ами ако намериш по-добър магнит от тези за по 50-70лв....

като имаш предвид че вече и тези от 50лв. са са Alnico 5...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То по принцип магнитите не трябва да са много силни, защото почват да придърпват струните и изкривяват тона. Тези Алинко5 какво представляват?

/офтопик : На мойта Кремонка адаптерите имат изход при силно дърпане около 9 Волта пик до пик. Не знам дали се дължи на магнита, ама са най - силните, които съм пробвал. Не знам какъв им е произхода.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, като ръчкам из разните сайтове за правене на китари, забелязвам, че много майстори на електрически предпочитат сами да си правят и навиват адаптерите.

Твърдят, че ставали далеч по-добри от серийното производство и че по този начин човек може да направи адаптер, точно отговарящ на нуждите на клиента.

Виждал съм няколко упътвания за правене - потърси в Google и ще намериш поне десетина.

Не е никак трудно, стига да си изобретателен на тема материали.

Някои правят от дърво капачетата на адаптерите и става много гефско в комбинация с натурален финиш. :beer:

Aко пробваш да си сглобиш собствен адаптер, не забравяй да направиш pictorial! ;) :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

МИ на тоя пълдин в темата за пълдина на му се кефа много на адаптерите и мисля да правя други. Миля ви влезте в онази тема и кажете дали си струва да я купувам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По абсолютно никакъв начин не можеш да изкараш 9 волта от адаптер! Дори активните адаптери не изкарват такова напрежение... нещо си в грешка :beer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9 волта пик до пик(4.5 волта ефективно) и то сами пиково, като дръпнеш силно струните. Прецаках една саунд - карта с тази китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм абе някакви феномени има тука- да няма няква електроника вътре?! Най-мощните пасивни адаптери на пазара дават около 500mV изход...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато изкарваше това напрежение адаптера беше на 1мм от струните. Пак повтарям, че говоря за единичен пик, и двете секции на хъмбъкъра за вързни

последователни като единичен. Това означава, че всяка секция прави пик от

2.25 В. По принцип евтините саунд карти горят при повече от 2 В. Един Genius

изгоря от китарата. Но все пак 2 В ми се виждат и на мен много, но е факт.

По принцип съм забелязал, че доста от по - хубавите български електрически китари ( тези, на които пише > 250 лв) имат някакви доста силни адаптери, с тъмно звучене. Мисля че са вносни. Магнита е доста силен. Като купих китарата адаптерите лепяха струните често. После ги смъкнах.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

дано мойта кремона да не изгора саунд картата че тогава става кофти :) на нея пише 215 :) тя е от по евтините :) а саунд картата е Creative live 5.1 :) аве се си мисля ще че издържи де:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Магнита е доста силен. Като купих китарата адаптерите лепяха струните често. После ги смъкнах.

Еб*ти адапторите, еб*ати чудото!

Тва да не е правено с някви промишлени магнити от тия дето вдигат колите по авто-гробищата бе? :)

Редактирано от Burton
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Представляват черна кутия с релеф на хъмбъкър отгоре, с 2 реда винтове.

отдолу има метален капак, който като го махнеш излизат намотките, заедно с винтовете и магнита.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вижте, не знам какво толкова ви учудва относно такива напрежения. В чистите предусилватели за китари не случайно се препоръчва захранване на входното диференциално стъпало поне +-9В, защото иначе ако някой удари здраво по струните ще се получи изкривяване, защото напрежението от китарата може да превиши захранващото напрежение. Може да си намерите осцилоскоп, и ще видите, че при силен удар по струните напрежението с лекота ще надхвърли 2В. Това е и главната причина, поради която ако включите ел. китара в HI - FI уретба най- вероятно ще изхвърчат мембраните на говорителите при първото по - злобно удряне по струните.

Номиналното изходно напрежение, което дават производителите предполагам че е при нормално вибрираща струна, чиято амплитуда е в пъти по - малка от тази при удар.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.