Jump to content
Българският форум за музиканти

Дървен Материал


Recommended Posts

Хайде сега кажете разни места откъдето мога да се снабдя с хубав дървен материал... От къде могат да се вземат клен, палисандрово дърво и basswood, на какви цени и т.н.

 

P.S. Ще съм благодарен ако кажете някакви места, които са във или близо до София... Аз знам едно място в Княжево, но там продават май само дърва за огрев и за груб строеж, тъй че :):D:D

 

P.P.S. Макар че, естествено, аз първо ще експериметирам върху отпадачен материал, докато се понауча на туй-онуй ;) Така че, може да кажете и къде се намира скапано дърво :) :) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно от такива места - складове или разни майстори дърводелци. В БГ друго няма :) , но пък и цената е добра.

basswood е липа и ще намериш трудно, но според мен можеш спокойно да я замениш с др. материал.

Палисандър , най-вероятно , няма да намериш. Би могъл да си изпишеш от някой от лютиерските каталози като www.stewmac.com, www.lmii.com и др. подобни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Липа се ползва за тяло. Като ти гледам ника и аватара, явно търсиш тежък звук. При това положение добри варианти са махагон, махагон/явор, евентуално ясен. Топола или елша ще ти дадат звук по-близък до липата.

 

Разгледай сайтове за правене на китари (напр. www.mimf.com) или виж какво ползват китаристи, чиито звук харесваш. Доколкото си спомням класическа комбинация за :D е абаносов фингърборд + кленов гриф през тялото (neck trough body).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбойник е прав.Липата може да се замени с топола или върба.Използват ги фирмите които правят палети и щайги.Тополата е много "живо " дърво и трябва добре да е изсъхнало поне две години . Иначе измята.

Ако палисандър ти трябва за фингърборда или пак за нещо с подобна дебелина може да потърсиш в магазините за скъпи паркети...... ако не намериш палисандър може да вземеш бубинга или нещо друго подобно.

На мен лично мнофо ми харесва крушата като материал за корпуси .Има добра плътност ,идеално се обработва и много е красиво като се байцва и лакира и има акустичните качества максимално подобни на явора и клена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Хм, не знам дали тук е мястото :band1: , но... Знаете ли дали черешата става за направа на басове, дали ще е добър звука :band1: . Ако някой е имал опит, да каже как се държи това дърво, защото май не съм виждал някой да е правил ;) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мммм да :band1: За тяло мисля, че ще е доста добре. Предполагам, че ще има приятно плътен звук.

Някои от шведските басове Арес са с тяло от чУреша :band1:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

stalowa wola,

Като отсечеш дървото му обели кората и го разбичваш на талпи.После трябва да намажеш челните страни с Ц 200 примерно и да го прибереш на сенчесто и проветриво место и да потраеш поне около две години преди да започнеш да го работиш............Няма лошо в ядрената дървесина( нали не бъркаш ядро с сърцевина? )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

stalowa_wola, повечето хора и фирми, които се занимават с продажбата на дървен материал имат електрически сушилни, в които прясноотсечено дърво изсъхва за седмица-две. Но бързото изсушаване не се тачи от лютиерите.

 

PS: Междудругото Stalowa Wola не е ли марка полски трактори? :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано, не знам какво е ядрена дървесина :) . Видях, че дървото имаше ясно изразена сърцевина, и си помислих, че може да причини някаква трудност :greenball: .

 

П.С. Stalowa Wola е град в Чехия, също има разни тежки машини такива :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хахаха :pray: наистина ядрена дървесина звучи смешно и странно. Исках да да кажа ядрова дървесина.

Има дървета ,които почти изцяло се състоят от ядро като черният бор например.Белият бор почти половината е ядро.......

Сърцевината е онова тънко каналче което имат дърветата в средата на ствола и е хубаво да се избягва тази част да да влиза в изделието освен ако не се търсят някакви " специални ефекти"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Wild Cherry

 

Дивата череша се различава от питомната. Чел съм, че цветът на дървесината е точно като махагон.

Хапвал съм диви черешки - те нагарчат и са съвсем малки. Но няма да кажа къде е, че да не го отсече някой дървото :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според някои постове на лютиери от PG, дивата череша не се ползва за китари, по-скоро питомната, но и тя не е толкова популярна. На дивата плодовете могат да се ядат, но семената (малки костилки) са отровни. Също и листата и. Братушките от САЩ и викат chokecherry.

 

@stalowa_wola, Stalowa Wola е град в Полша, а не в Чехия. Виждал съм трактор. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.