Jump to content
Българският форум за музиканти

Диапазон


Lekov

Recommended Posts

Такам, търсих из форума, из гугъл, но не мога да намеря отговор на въпроса ми(който вече зададох във темата "кратък гид", но явно никой не гледа важните теми и затова го задавам и тук). Въпроса ми е следния: Какъв ми е диапазона ако взимам МИ първа октава с глас (тоест свободна 1ва струна на китарата във стандартен италиански строй)?

 

съжалявам ако издразвам някой със некопентността си

Редактирано от Lekov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурно си баритон, ако това имаш впредвид. Казвам го защото аз хващам МИ (и малко по-ниско) и даскала ми вика, че съм баритон.

Интересно ми е обаче какъв си ако имаш 3 октави диапазон...сигурно зависи колко ниско стигаш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Oх знам как се води гласа ми. Гласа ми се води Бас-Баритон. и първия пич да си прегледа очите защото ако МИ 1ва октава (ако греша че е тази октава казвам тогава свободна чва струна на китарата(вече казано)) е най ниския тон на някой човек тоо аз искам да ме запознаеш с него, защото на мен и на много хора това е максимума който може да се вземе с глас

 

Въпроса е че искам да знам колко октави ми е диапазона ??? Или поне как се мери диапазон

Редактирано от Lekov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кой е първия пич?...изобщо какво говориш, не мога да разбера.

 

Пък диапазона как искаш да ти го кажем колко октави е като не знаем кой е най-високия ти тон?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Oх знам как се води гласа ми. Гласа ми се води Бас-Баритон. и първия пич да си прегледа очите защото ако МИ 1ва октава (ако греша че е тази октава казвам тогава свободна чва струна на китарата(вече казано)) е най ниския тон на някой човек тоо аз искам да ме запознаеш с него, защото на мен и на много хора това е максимума който може да се вземе с глас

 

Въпроса е че искам да знам колко октави ми е диапазона ??? Или поне как се мери диапазон

 

Верно, че с очите съм малко зле напоследък, ма тва е от морето :girl_witch: . Инак, пич, трябва да видиш кой ти е най-ниския и най-високия тон, без да ползваш фалцети малцети...Броиш октавите и готово. Това е отговора на въпроса ти.

Редактирано от Hatered
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hatered благодаря че прочете всичко и отговори качествено :rolleyes:

 

Повтарям пак за недоразбралите явно трети път ще го напиша най високия ми тон е 1ва свободна струна (най тънката хора ... ) на китарата (нотата е МИ) .... нз как да го обясня по просто... вече почнах да се чувствам глупаво

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще си позволя да задам един въпрос в твоята тема :greenangel:

 

Колко октави е 'нормалното'? В смисъл, 4 октави е доста...една сигурно е доста малко (освен невъзможно)...

Две октави и 3-4 тона добре ли е?...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Ще си позволя да задам един въпрос в твоята тема :bravo:

 

Колко октави е 'нормалното'? В смисъл, 4 октави е доста...една сигурно е доста малко (освен невъзможно)...

Две октави и 3-4 тона добре ли е?...

 

 

Не е невъзможно. ;) Моят глас е 1 октава сигурно, защото съм страшно нисък и съм си направо бас... Дебел бас. :blink: Ама не ми пука :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такам понаучих малко и си отговорих и на моя въпрос дори да отговоря и на останалите :hysterical: Както каза един колега по горе просто броите ... аз си мислех че има някакъв стандарт за най нисък тон но не се оказа така ... броите октавите които имате :hysterical: Аз лично най ниския ми тон е Си контра октава, а най високия Ми 1ва октава (голяма + малка + 3 тона), което е горе долу добре. 1 октава има всяко човешко същество. Важен е слухът, контролът на гласа и да имаш все пак някакъв диапазон, защото все пак с 1 октава нищо не можеш да направиш, но 2 октавички са достатъчни за едно добро пеене при наличие на спсобности :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Такам понаучих малко и си отговорих и на моя въпрос дори да отговоря и на останалите :girl_cray2: Както каза един колега по горе просто броите ... аз си мислех че има някакъв стандарт за най нисък тон но не се оказа така ... броите октавите които имате :hysterical: Аз лично най ниския ми тон е Си контра октава, а най високия Ми 1ва октава (голяма + малка + 3 тона), което е горе долу добре. 1 октава има всяко човешко същество. Важен е слухът, контролът на гласа и да имаш все пак някакъв диапазон, защото все пак с 1 октава нищо не можеш да направиш, но 2 октавички са достатъчни за едно добро пеене при наличие на спсобности :curse:

Две октави са ти напълно достатъчни, за да станеш отличен певец, стига да можеш да ги ползваш отлично. Не слушай кой колко октави имал и т.н. Повечето представа си нямат как се броят. Из старите метъл списания пишеше за вокала на Manowar, Judas Priest и т.н., че "хващали" 4 октави и ние цъкахме с език без да сме наясно какво всъщност е това. Прочети пак първото ми изречение. То само по себе си не е прецизно, тъй като умееш ли всъщност да ползваш отлично 2-те си октави, то всъщност ще се окаже, че диапазонът ти е доста по-голям. Ако необработен глас има диапазон 2 октави, обработи ли се, диапазонът се разширява чувствително.

 

По въпроса какъв глас си... Понеже съм пял с немалко добри певци(не твърдя, че аз съм такъв), мога да те уверя, че има баси, които хващат чисто тенорови височини(тембъра сега не го обсъждам), а също и тенори, които се справят с басови партии при необходимост. Кое тогава ги прави да са тенори, баритони или баси(съответно алти, мецосопрани и сопрани при жените)? Какъв глас си не можеш да определиш със сигурност сам. Ако те чуе някой, който е вложил някакво усилие в тази област, ще ти каже предположение, което вероятно ще е правилно, но със сигурност можеш да знаеш, САМО АКТО ТЕ ЧУЕ ВОКАЛЕН ПЕДАГОГ и те разпее на едно пиано. Показателно за това какъв глас си е КЪДЕ ТИ Е Т.НАР. ПРЕХОД. Според по това къде ти е преходът, може да се определи какъв глас си. Важно е вокалният педагог да не е пълен лаик някакъв. Много хора се оказват с увредени гласове и са с напълно похабени след 4-5 години пеене само защото пеят теорови арии, а са си чисти баритони и обратно. Всичко това има особено важно значение, ако се занимаваш сериозно с пеене. Ако пееш под душа и тук-там показателно за това как пееш е да не се мъчиш и да не те боли гърлото след като си пял или докато пееш. Боли ли те, явно някъде бъркаш. Не пей, ако те боли гърлото, пази го, това е много фин и важен инструмент...Това е от мен, надявам се сред всичко написано от мен, е имало поне нещо полезно за теб. Прочети малко специализирана литература-дишане, диафрагма, резонатори, където нещата са разгледани от специалисти. Аз не съм специалист, просто споделям опит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

все пак с 1 октава нищо не можеш да направиш

 

Еее братле не ме отчайвай от сега. :hysterical: Все пак мисля че мога да пея поне малко, колкото и нищожно да е. :girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще си позволя да задам един въпрос в твоята тема :)

 

Колко октави е 'нормалното'? В смисъл, 4 октави е доста...една сигурно е доста малко (освен невъзможно)...

Две октави и 3-4 тона добре ли е?...

 

 

съвсем нормално е, повечето хора имат толкова глас, хората с по голям диапазон са голяма рядкост, мисля че им се викаше "драматичен тенор"

 

всеки случай големия диапазон не значи нищо, казва ти го човек с такъв :thumbs_up: да не говорим че много по трудно се отработва, инъче гласове над 4 октави има, и далеч не са мит, за справка мога да посоча Daniel Gildenlow, има и други, но със сигурност не са вокалите на Manowar и Judas Priest :) Че Халфорд пищи е вярно, но това лично аз не бих го причислил към "полезната" част от диапазона на който и да е вокал... то ако става въпрос за "ЗВУЦИ" мога да ти изкарам и 5 октави глас, но... това не е глас - съскането на Марая също влиза в тази категория

 

2 октави и половина отработен глас е всичко, от което един певец се нуждае, да не говорим че ако се работи сериозно може да се добавят по 2-3 полутона отгоре и отдолу

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.