Jump to content
Българският форум за музиканти

Fretboard Scallop


Recommended Posts

Ама ти чакаш лютиерите ТЕБ да потърсят?! Леле ето това вече беше странно...

Като си толкова стар във форума би трябвало да знаеш, че има една темичка в която има телефоните на някои лютиери. А и има бутон "Търсене".

 

Ако е палисандар няма нужда да го мацаш според мен. Дървото е такова, че можеш да го загладиш хубаво с фина шкурка и да го оставиш. Имах един скалопван Страт в стил Малмситийн. Не е мазан с нищо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 52
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

Пич, казвам ти, че не си писал в тая част на форума, не ми пука честно казано кога си регистриран, какво си писал, как свириш или нещо подобно. Питаш нещо с остър тон и ти отговарят хора с остър тон. Както сме тръгнали да не се разбираме и ти не си разбрал, че ти прави чест, че се извини. Но няма значение.

 

Колкото до твоето образование - казахме ти как става. Тази "интересна машинка" се заменя както ти казах от шаблони. А колкото до облата пила - не тя нанася пораженията, ами по-скоро човека, който борави с нея. Аз досега не се сещам с пила да съм нанесъл непоправими вреди на каквото и да било през десетгодишния ми опит в дървообработката, дърворезбата, дялането и псевдолютиерството. За да предотвратим по-нататъчен спам дай просто да се изясним:

 

Търсиш човек, който да ти го направи, или питаш как се прави. Как се прави ти се обясни, ако можеш да измислиш по-умен начин - давай, ще ни е интересно на всички, които се занимаваме с китародялане. Ако търсиш човек има тема с координати на лютиерите в страната, както и има редица форумци, които бихме могли да го направим. Е?

 

Поздрави,

Влад

 

едит: палисандърът е доста твърдо и плътно дърво - няма нужда да се мацоти с нищо освен да се доимпрегнира с лимонено например масло, за да се избегне изсъхването и напукването след време, но това е интервенция, която се извършва периодично така или иначе на кигтарите. Ако е светъл фборд, тогава ще трябва да се прелакира. Какво повече трябва да мацотиш?

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами чакам някой да се свърже с мен, защото когато някой пише за конкретен проблем в тази част на форума, с който той открито заявява, че не може да се справи аз се свързвам с него ако преценя, че мога да му помогна предлагайки своите услуги срещу съответното заплащане... мисля че е в рамките на нормалното, но предлагам да спрем да обсъждаме глупости а да се съсреодоточим върху темата.

 

Фретборда е светъл и ми се струва че не е лакиран. Може би има някакъв тънък слой покритие, но ми прави впечатление че събира мърсотия. Ако ми остане време ще го снимам.

 

Къде мога да намеря въпросното лимонено масло на преференциална цена.. Бях чел някъде във форума, че се продава в аптеките на ампули.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилно си чел - в аптеките. Лимонено или бадемово масло върши работа. Щом събира мръсотия в порите и жилките, значи не е лакиран, ами само импрегниран с масло, което е необичайна практика за китари със светъл фборд.

 

Значи в крайна сметка търсиш човек. :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичове, за какво беше цялата тая врява в крайна сметка?

 

Може да я дадеш на лютиер по избор,

Може и да си я направиш сам, като залепиш шкурка 120 примерно на едно цилиндърче от нещо, което е достатъчно малко за да влезе между поцледните прагчета.

 

Хубаво е да маскираш прагчетата с нещо, за да не ги нараниш. Останалото е хамалогия(с внимание).

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Врявата и аз неразбрах за какво е, но според колегите не съм си бил задал правилно въпроса... както и да е.

 

Точно това с цилиндрите ми беше изначалната идея. Сега мисля как да направя инструмент под 10лв. Просто исках да видя дали някой не е измислил нещо по-хитро. Не за първи път се убеждавам че с Евтим мислим сходно. Мерси за отговора. Препоръчайте лютиер в рамките на София за да говоря с него...

 

Пичове, за какво беше цялата тая врява в крайна сметка?

 

Може да я дадеш на лютиер по избор,

Може и да си я направиш сам, като залепиш шкурка 120 примерно на едно цилиндърче от нещо, което е достатъчно малко за да влезе между поцледните прагчета.

 

Хубаво е да маскираш прагчетата с нещо, за да не ги нараниш. Останалото е хамалогия(с внимание).

Успех.

Редактирано от emil
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвах с пила за дърво и много бавно става... ебаси коравото дърво. С шкурка цилиндър и бормашина става доста лесно обаче трябва шкурката да се залепи с нещо яко върху цилиндъра защото се отлепва. Епоксидна смола върши работа ама много се чака. За цилиндър обикновена химикалка е ОК.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има абразивни цилиндърчета от корунд или нещо такова , които се закрепят за бормашина диаметъра им е долу-горе до 12 прагче , Има ги по железариите . По-конкретно - Ташев Галвинг. Може да има и други диаметри. Дължината е малко повече от половината гриф , така , че трябва да се работи от двете страни...

ето такива

 

даже името им е шлайфгрифер :girl_witch: значи това ти трябва

Редактирано от Басурендер
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич, нали вчера ти обясних как се прави? Вземи два пръстена за връзка на тръба към маркуч - по ВиК магазините ги има и ги стегни здраво с отвертка - не мацай да стават цигании и мръсотии :girl_witch:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Е снощи нямаше откъде. Утре е хубав ден за такива работи :girl_witch:. С пръстени няма как да захванеш шкурката в средната част.

Редактирано от emil
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми просто сложи съвсем малко застъпване, или лепи с двойнолепящо тиксо и после пристягаш отгоре. Правил съм доста такива уреди с една или друга цел - става! А да не говорим, че мойта бормашина няма регулация на оборотите като твоята...

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Пробвах. Има биене :)..

 

 

С хелметекс или с прома залепи шкурката към цилиндъра, а може и с MOMENT на хенкел но като намажеш и двете повърхности изчакай повече време.

Другия вариант е да процепиш цилиндъра и в процепа да застъпиш шкурката

Редактирано от pioneer 306c
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.