Jump to content
Българският форум за музиканти

Тремоло


sa6ak

Recommended Posts

Колеги много съжалявам, че всеки път като постна тема тя е с някакъв налуден въпрос, ама ... .Ще ми обясните ли разликите и положителните, както и отрицателните странимежду Флойд роуз (лицензен уви :) ) и двойнозаключващото се тремоло на Джаксън.Благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако говорим за евтини флойдове - в общи линии са един дол дренки и е повече въпрос на късмет(или какъв точно лицензен флойд ще си вземеш).

 

Като цяло, въпреки че е добре известен мита за абсолютното неразсройване и подобни други митове, всяка една тремоло систем а разстройва поне малко ако се прекалява с нея. Аз съм свирил с Original Floyd Rose и пак има малко разстройване. То не е забележимо когато бичиш с много драйв, но когато говорим за по-леко свирене с по-сложна хармония, след по-голям напън на ръчката малко или много се усеща, че е използвано тремолото.

 

Като разлика в качеството - главно в сплавите има рзлика. Гледай винтовете да са от хубава стомана, да не се ядат много.

Ако тремолото има и ножове(не стъпва подложката дирекно на винтовете, а има сменяеми ножове) е по-добре, но е рядко срещан вариант. Самата подложка и седлата са направени от сплав от цинк, мед и алуминии, която не е никак твърда.

Въпреки митовете са стоманени флойдове, дори оригиналния флойд оранжевее, където е изтъркан никела, което значи че пак е от подобна мека сплав.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Mного благодаря за изчерпателния отговор.Харесал съм си едно евтинко динки ДКТ май се водеше.Та то е с такъв флойд.Тъй че явно ще се пробва :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Главния кусур на много флойдове са винтчетата, които служат за октавиране.

Проблема е че те притискат седлото надолу, към основата, а не го дърпат назад, както фендер тремолата, което е доста по-надежден вариант. При опъване на струните от ръчката се случва седлата да се изплъзнат напред от опъна, и да замине октавирането. Това се случва ако не са достатъчно затегнати винтовете за октавиране. Те самите са много малки винтчета с фина резба и малка глава и дори при леко прекаляване със силата може да им се изяде леглото за шестограмната отвертка. Изобщо там е един от най-тънките моменти.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aми в такъв случай и при толкова много възможни усложнения по-добре ли е да взема Динки без флойд (въпреки че аз по-скоро държа на тремолото)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, ако искаш тремоло си вземи с тремоло. Просто мисля, че по-евтините тремола с по-подходящи за по-скромно използване, не за извивки с по 5 тона амплитуда(особено в посока повишаване на тона).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Главния кусур на много флойдове са винтчетата, които служат за октавиране.

Проблема е че те притискат седлото надолу, към основата, а не го дърпат назад, както фендер тремолата, което е доста по-надежден вариант. При опъване на струните от ръчката се случва седлата да се изплъзнат напред от опъна, и да замине октавирането. Това се случва ако не са достатъчно затегнати винтовете за октавиране. Те самите са много малки винтчета с фина резба и малка глава и дори при леко прекаляване със силата може да им се изяде леглото за шестограмната отвертка. Изобщо там е един от най-тънките моменти.

 

 

Това е много важна и специфична ситуация, която е отбелязал Евтим и е хубаво да се знае! Като притежалтел на въпросното Jackson Dinky DX10D със въпросното тремоло ще кажа, че това са много верни думи. Ако винтовете бъдат завити прекалено силно, не само леглото за шестограма може да отиде (което на мене не ми се е случвало), ами заминава тремолото отдолу, защото е много меко и всъщност винта "потъва" и октавирането може да стане дори невъзможно. По-неприятното е, че "не искайки" да го завие човек прекалено много, ако не е достатъчно, опъна на струната приплъзва седлото и точно така то се издира и се получава улей. При мен вече имам проблеми, но все още се държи.

 

Ето ви нагледно ситуацията от потърпевш:

JacksonTremoloProblem.JPG

Редактирано от Fenix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Офф:

Всъщност винаги съм се чудил защо наричат тези устройства тремоло, когато те са си чисто вибрато....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм собственик на въпросното Динки, към което си се насочил. Дилемата е следната - въпросния флойд, сложен на тази китара проявява малко кофти характер понякога - яде ти от тона малко и намалява състейна, пак малко. Проблемът донякъде бива елиминиран при затягане на тръс рода и поставяне на малко по-дебели струни примерно 10-46. Искрено ти препоръчвам този вариант, защото при по-тънки струни флойдът наистина влошава звука, докато при тези сякаш не толкова. Разбира се случва се да има малко разтройване заради по-силния опън, но не е нещо фрапантно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Офф:

Всъщност винаги съм се чудил защо наричат тези устройства тремоло, когато те са си чисто вибрато....

И защото съкращението trem е по-яко от съкращението vib :huh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.