Jump to content
Българският форум за музиканти

10 правила как да свирим от Chandrasonic


fLiSk

Recommended Posts

На концерта на Zu & Mike Patton басиста крещеше здраво на баса и излизаше там някъв шум.

Някой ако желае да го пробва с китара :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 63
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Или като оня Матиас от Freak Kitchen, с дистанционното за телевизора

Малко офф, но до колкото знам ползва вибратоР както и токов пръстен (като от куку магазин, дето пържи при ръкостискане). Ако и с дистанционно е почнал....

 

Този пич е май е на прав път, съгласен съм с него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На концерта на Zu & Mike Patton басиста крещеше здраво на баса и излизаше там някъв шум.

Някой ако желае да го пробва с китара :recourse:

 

На старата ми кремона ставаше да говоря през адаптерите...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Само да попитам пак.

 

Защо, когато стане дума за отворено мислене си донасосвате нещата ? Къде горе пише дали да ползвате таблатури или ноти ? Да учите теория или не ?

 

Свобода не е равно на свободия и горе нищо не пише за това че не трябва да се учи, да се упражнява техника, да се вади по слух, да се свири с учител...

 

Пише само, че има и други неща, които се пропускат от доста музиканти. Като си просвирите упражненията, минете си уроците за деня и извадите 1-2 парчока по слух не е краят на свиренето, тогава е началото, тогава сте отметнали нужното и можете да почнете с експеримента.

 

И за 3ти път в тоя пост - горе никъде никой не ви убеждава да не учите теория или да се упражнявате ! Защо много хора го тълкуват така, на това може да си отговорите сами...

Да ти кажа ли защо? Защото обикновено хората пишат без да мислят, а и без да четат докрай, и внимателно. А относно "правилата" - много ме изкефиха :thumbs_up:

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и пълен превод:

 

 

 

Топ Китарните трикове на Chandrasonic

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

1. Вземи китарата си и затвори очи. Сега държиш дръм машина и / или семплер под друга форма.

 

 

2. Изсвири "Funky Kingston" на Toots and The Maytals и обърни внимание на частта, където Toots вика "Give me some of that funky guitar ... Now reggae." Изсвири я 50 пъти и ще видиш за какво говоря.

 

 

3.Не свири акорди или ноти - свири чувство, мисъл, събитие или място. Не свири Cm 7; Свири изригващ вулкан. Не свири някой изтъркан блуз риф; изсвири звука на сриващата се стокова борса. Jimi Hendrix е бил първият, който го е разбрал. За съжаление, легионите от негови имитатори не са.

 

 

4. Обичай баса и барабаните повече от китарата. Използвай китарата за да поддържаш баса и барабаните. Слушай всички други звуци, които се случват около теб. Важен момент; свиренето на една нота или не свиренето са умения сами по себе си. Чуй Lee Perry, Scientist, King Tubby ... те знаят.

 

 

5. 99%от времето, хората свирят нещо, което знаят, когато хванат китарата. Изсвири нещо, което не знаеш. Изсвири нещо, което светът още не е чувал. Винаги бъди композитор, не само изпълнител.

 

 

6. Всичко в обхвата ти е потенциален инструмент. Ефектите са инструменти, усилвателят е интрумент. Даже бръмченето на усилвателя и бутона за включване и изключване. Опитай се да гледаш на китарата си като на добавка към ефектите и усилватеря, а не обратното. Ще намериш нови звуци моментално.

 

 

7. Нападай безмилостно всички принципи на китарната институцияt. Това включва:

1) Изгори всички копия на всяко "Китарно" списание.

2) Отиди в музикалния магазин и изгори всеки "оригинал" оставяйки само "евтините" чуждестранни копия.

3) Унищожи всичко направено от Marshall щом го забележиш.

 

 

8. За всяка "скъпа" китара, можешд а си купиш десет "евтини" . Не бъди скъпар! Пренастройвай ги, разстройвай ги, свири на тях с ножове и отверки. Свири на тях само с една струна и т.н. Използвай китарата. Тогава тя започва да звучи добре.

 

 

9. Научи се да работиш със семпли и миди. Противно на общоприетото мнение,технологията е спасителят на традиционните инструменти. Ще те накара да преосмислиш начина, по който свириш, което е добре. Фактът че свириш на китара ще ти помага при научаването да програмираш. Първият пример на този принцип в действие може да бъде намерен в ранните сингли на Def Jam (LL Cool J, Public Enemy, Run DMC.) Чуй нашето LP или "Brown Paper Bag" от Roni Size, за да разбереш.

 

 

10. Сега като се замисля, защо да се занимавамеда свирим на китара изобщо l? Просто използвай случая на да изкараш семплера от кутията и да забравиш за китарата. Tee Hee!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

На мен лично, това ми прилича на 10-те "божи" заповеди на поредния месия...

 

Звучат интересно, но в никакъв случай разкрепостено или нестандартно. По-скоро ми навяват асоциации за анархия и пушене на трева... (Както и да е, това си е мое мнение).

 

Сред купищата забележки, които се родиха в главата ми, докато четях тия правила, се промъква една, която никак не ми дава покои... Ще споделя само нея, за да не се "разводнявам" прекалено... Та с 2 думи, забележката е по точка 3:

"3.Не свири акорди или ноти - свири чувство, мисъл, събитие или място. Не свири Cm 7; Свири изригващ вулкан. Не свири някой изтъркан блуз риф; изсвири звука на сриващата се стокова борса."!!! Ам-м-м-м-м... ;)

Питам се, дали ако композитора разбира "Cm 7", като "изригващ вулкан", как ли би го разбрал средностатустическия слушател?!?!?! Като "изригващ вулкан", като "Cm 7" или като обикновена "зеленчукова градина"... Интересен въпрос... ФИЛОСОФСКИ!!!

 

Пак много взех да се увличам...

За да не ме приемете съвсем крайно, трябва да споделя, че и аз харесвам някои неща на Asian Dub Foundation ("Fortress Europe" ми е личен фаворит)...

Но в крайна сметка, ако ще говорим за по-нетрадиционно гледище върху музиката, определено пред "Asian Dub Foundation" ще предпочета "Dream Theater", че дори и нашенското "Криво хоро" с тактов размер 13/16... :)

 

P.S.

Редакцията оправя няколко правописни грешки.

Редактирано от S-cape
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е@и му и...

 

1во ще отговоря на поредното мнение и после ще си завърша мнението по темата

 

Господин ескейп. Какво е новаторско и свежо или не е мнение на човек, различно в много случаи. Ако за теб 5 членна рок група с китари с дистър, барабанист, басист вокал и клавир са нещо ново, това си е твое право. Същото се отнася за вековно старите хора които са много нови. С пушенето на трева е същото, аз пък не понасям пияни рокери...

 

Колкото до цитатът който си дал - публиката си няма идея какво е С7, повечето хора, които слушат музика даже не занчят каква е разликата между "оная китара с 4те струни и другата с 6те", ако изобщо забележат и различният брой струни. Те слушат музика и е факт, че най-добрите песни пренасят много сходно преживяване на повечето им фенове. Иначе концертите на всички групи щяха да са една неконтролируема анархия. Другото сме ние в тоя форум, "колегите" както казват някои. Ако се стремиш да впечатляваш другите музиканти с това което свириш, обикновено те си остават единствената ти аудитория.

 

Колкото до темата. Аз нямам вече какво да кажа, не ми се и пускат повече теми, понеже:

 

1. Аз не дрискам по темите ви за разни като Петручи, които ме дразнят брутално. Но не отивам да ги псувам за невероятно его маниашките им уроци и скоростни изпълнения. Разбрахме че не ви кефи.

 

2. Ми омръзна да се говори за гении и месии. Човекът е китарист от 20 години, записал е 4-5 ключови албуми, за определен стил музика, който никой не е задължен да харесва , свирил е също като вашите любимци из цял свят дори на много големи концерти и просто е споделил малко от неговия опит. Аз и много хора сме почнали да свирим на китари заради такива като него и Том Морело, примерно, без да смятаме за нужно да храчим върху метъл китаристите, прогресарите, джазмените...

 

3. Няма как да слагам таг на темите "Тема за хора, който мислят докато четат". Още в началото пише, че става дума за Asian DUB Foundation, много е вероятно да става дума за свирене на съответния стил, примерно и от тази гледна точно сигурно или знаете нещо за този стил и начините на свирене или искате да научите нещо за това като влизате тук, но не влизайте за да ми обясните още веднъж кой бил месия, кой гений и кои били по-добри. Това вече запълни 3 страници дееееееее#@ разбрахме го.

 

И в крайна сметка т'ва е форум бе, да се обсъжда и да се учи, да се погледне гледна точка, не да се плюнчи наляво и надясно и да се тренира спортно спорене.

 

Ай...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото, тази тема е подходяща за да споделяме разни трикчета и звуци, които не са чак толкова стандартни.

 

Ето едно от мен:

 

Ако ползвате дилей Line 6 Echo Park (не знам дали действа с други дигитални дилеи, но може да се пробва)

 

1. Нагласете на безкрайно повторение

 

2. Настройте си темпото както решите

 

3. Изсвирете нещо (ако ще и безсмислен шум) и го оставете да се луупва.

 

4. Сега хванете копчето за промяна на темпото и почнете да връткате ;)

 

По този начин можете да изкривите фразата по много интересни начини и можете да получите какви ли не звуци от DJ скречове, до шум подобен на море (примерно като в Just a Phase на Incubus).

 

Наздраве и от мен и дано съберем повечко интересни трикчета. :cheers2:

 

за справка - Searching на Joe Satriani (2:08- 2:20)... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напротив, това е едно от малкото мнения дето не е оф :) Веднага ще я прослушам тъз песен. Аз познавам поне още един човек дето инстинктивно откри тоя трик на 3тата минута с дилейа ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^яко че се е сетил сам, на мене ми трябваше време... (това да се чете, докато не го видях)

а иначе за интересуващите се -

 

иначе тоя човек е пример за изваждане на какви ли не звуци и без да се опитвам да извръщам темата към него, мога да отбележа доста яки неща. Най-малкото цялото му първо демо е записвано на китара (т.е. различен вид удари по адаптера да се наподоби бас каса, фус и т.н., детюн за бас...) и е яко за слушане... други моменти са какво прави с метално перце (последния път като го пуснах това, беше обявено само за стържене и за отвратително) но всеки сам си решава...

други интересни моменти са "стъреженето" в I am become death (tapping с перото върху струната мнооооооооооооого близо до бриджа) или пък какво върши с тремолото във Ice 9 на 2:03 - 2:10 - това се прави със дайв на whammyто - дърпа се някоя струна, прави се слайд от 1во към 12то прагче, сваляйки whammyто с цел да се запази един и същ тон докато се прави слайда...

 

тези, както и много други са доста интересни и за мен яки трикове, който пичагата прави, а и разбира се в никакъв случай не само той

но по принцип от всеки китарист мисля, че може да се научи нещо

 

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда-а-а-а-а... Мисля, че засегнах г-н fLiSk, така че съм длъжен да се извиня.

 

Не го приемай лично... Както бях написал вече, и аз съм слушал Asian Dub Foundation, и аз съм харесал това или онова от тях...

Мисля, че си ме разбрал доста погрешно (може би аз не съм се изразил разбрано... Sorry)... Не съм се опитвал да "плюя" музиканта или музиката му... Всеки има право да слуша каквото му харесва (Все пак половин България слуша чалга!!!)...

 

Просто изразих "съмнение" относно сериозността на тия "правила" (Ех, че сериозно прозвуча...)

 

А, в крайна сметка ти сам го каза - това е форум... Мислех, че мога да изразя и аз някакво мнение.

Просто щом не искаш хора, като мен да дават мнението си в подобни теми си кажи в самото начало... Предлагам ти първия ти пост да бъде нещо от сорта:

 

"Моля почитатели на Петручи, Сатриани, Вай, Малмстийн... и т.н. да не изразяват мнение по темата." - аз лично бих го уважил...

 

И понеже се досещам, че това пак ще го приемеш лично:

 

"Нямам намерение да се заяждам нито с теб, нито с когото и да било от този форум. СЪЖАЛЯВАМ, че съм те засегнал.

S-cape"

 

Обещавам старателно да избягвам подобни теми в бъдеще :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси Фениксе, тоя линк беше много полезен, никога не съм предполагал Сач колко звуци вади от китарката така. Сега да не се окаже само, че "Engines of Creation" е записано на една акустична китара само :thumbs_up:

 

@ S-cape: Реагирам и го приемам лично, защото ми писна в тоя форум във всяка тема да има по 3 страници офтопик и 3 мнения по темата и от 3 страници офтопик да има 3 страници със сравнения кой бил по-по-най, кое било прекалено несериозно и на кого му навявало асоциации за кокаинови партита и голи мадами и накрая да няма нищо, над което човек да се замисли наистина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

И както се е почнало с китарните анит-героизми, ето един урок от 3 части за това как са направени повечето интересни звуци в албумите на Rage Against The Machine. Всяко филмче е 10на минути.

 

 

 

 

Хайде

 

П.С. Обърнете внимание че казва как е измислил "Хеликоптера" докато е записвал нотите на бъдеща песен с листче и молив. Тоест, моля ви млади китаристи не се обърквайте и учете теория и свирете скали нон-стоп. Само така, от време на време ни давайте по нещо интересно да чуем :greenangel:

Редактирано от fLiSk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ fLiSk: Прав си!!! Оф-топик колкото искаш.

Мнения също... Но, пък всичко е въпрос на мнение и предпочитание, приятелю...

Не мисля, че съм бил чак толкова оф-топик... Просто си казах мнението за прословутите "правила"...

 

Сега, като си чета поста, наистина ми изглежда леко грубиянски, но всичко е било под въздействие на прочетеното преди това.

 

Както и да е де... Мисля, че цялата тая дискусия се заформи просто защото аз лично предпочитам да използвам инструмента КИТАРА, точно като китара, а не като какъвто и да било друг инструмент.

 

Мисля това да е последния ми пост по темата, за да не стане отегчително, но ще се радвам да "чуя и твоя финален акорд, колега" :greenangel:

 

А, междувременно те оставям да хвърлиш едно око/ухо, какво би могъл да постигне в алтернативното звукоизвличане един добър китарист (Andy Mckee) само с една акустична китара и двете си ръце - цъкни

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.