Jump to content
Българският форум за музиканти

Апоаяндо Vs. тирандо


ecmjazz

Recommended Posts

Аз като човек свирил и на класическа китара и на бас, се осмелявам да твърдя, че за бързи пасажи апояндо е по-добрия вариант. Според мен тази техника дава повече контрол върху струните и тоноизвличането. Мога да ви препоръчам да си свалите някое видео с Пако Де Лусия и да гледате задълбочено дясната му ръка - това е всичко, което ви е нужно за тази техника. Останалото е яко чегъртане - гами, арпежи...абе вие си знаете.

 

П.С. Резултатите от овладяването на тази техника са покъртителни. Аз направо се опияних, когато започна да ми се получава. :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като човек свирил и на класическа китара и на бас, се осмелявам да твърдя, че за бързи пасажи апояндо е по-добрия вариант. Според мен тази техника дава повече контрол върху струните и тоноизвличането. Мога да ви препоръчам да си свалите някое видео с Пако Де Лусия и да гледате задълбочено дясната му ръка - това е всичко, което ви е нужно за тази техника. Останалото е яко чегъртане - гами, арпежи...абе вие си знаете.

 

П.С. Резултатите от овладяването на тази техника са покъртителни. Аз направо се опияних, когато започна да ми се получава. :cheers:

:ph34r: точно казано. Моя първи учител по класическа (в древни времена преди около 16-17 години) супер ме измъчваше с некви упражнения за целта, които вече съм забравил, но си спомням гърча....

на мен обаче тирандо-то ми беше значително по-трудно като техника...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също мисля, че тирандото е по-сложно заради момента, който споменах с контрола на тоновете. При тази техника като че ли ориентацията в пространството е проблем, който не съществува при апояндо, защото знаеш конкретно къде ти се намира пръста в даден момент. На мен от 2 години не ми се е налагало да свиря с пръсти, но си спомням, че ми предизвикваше сериозно затруднение да изсвиря тирандо всичко, което свиря апояндо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

прощавайте, че силно ограничения по отношение на познания по темата съфорумец ще се намеси, но тъй като видях две испанскинаименования,а този език си ми е в кръвта, та се сетих, че един прост превдо на тирандо и апояндо би бил полезен- тирандо значи буквално дърпайки, а апояндо - опирайки се! е, и аз не бях запознат с наименованието и въобще с тези техники, но предполагам че за начинаещи бавното :cheers: апояндо е удобна техника за свирене!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Свиря на клас. от скоро, и учителя ми показа тирандо и ми каза че ще свирим по нататък с апояндо и така си остана. Мога да ви гарантирам че с тирандото се свиква много лесно ! Аз мисля лятната да си зема бас, и ще свиря метъл, спорет вас кой начин е по подходящ ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Не знам до колко е общовалидно, но при мен забелязах, че като почвах да свиря на класическа китара едно време ми беше много голям зор да почна да свиря апояндо в началото. След известно време като надобрях малко обаче нещата се обърнаха и тирандо-то ми изглеждаше по-трудно точно заради контрола както вече са споменали и други хора в темата. Иначе откакто свиря на бас свиря само апояндо :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен не е важно как точно се свири,важно е да имаш правилна постановка за да не хванеш тендовагИнит.Другото е въпрос на навик и вкус ,в смисъл на тоноизвличане,както ти е по-лесно-така.И аз се чудя на постановката на Марк Кинг,ама е велик!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не прочетох всички постове ама май си ги объркал.В смисъл онова с опората на следващата струна е апояндо , а свободните са тирандо.Иначе аз свиря на класичексата тирандо (свободни удари) пробвах се и апояндо ,но ми е доста трудно.А и със тирандото достигам достатъчна бързина. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Пробвах се, не става"

 

Ами то и аз се пробвам от 1 седмица и не става, ама важното е че някой ден ше стане ;)

 

Спорет мен човек ако свири апояндо и Неможе тирандо то тва е голям минус за него (поне при класическата е така). Абе чиста работа е да се знаят и двата =)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми то по школата , по която се уча все още свирия само тирандо (свободните удари) , докато апояндото там е във втория или 3-тия учебник , а аз просто изпробвах. ;)

Редактирано от Chrysalid
Нарушение на правилото за цитиране на предходен коментар!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.