Jump to content
Българският форум за музиканти

Сменяне на струни


Recommended Posts

Здравейте, имам Ibanez GRG170DX със струни осмички. Искам да си сложа единадесетички и въпроса ми е, дали ще стане нещо на китарата ми ако си сложа толкова дебели?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да и стане нищо фрапиращо - просто ще трябва да си отпуснеш малко тръс-рода на грифа и може би да натегнеш струните на тремолото, тъй като струните ще дръпнат по-силно. Другото е, че ще трябва да вдигнеш екшъна на струните малко, тъй като по-дебелите струни ще бъстят по прагчетата. След това ще трябва отново да интонираш струните една по една. Абе общо взето - ще трябва пак да й правиш сетъп :whistle:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Ама как пък едно нещо поне не уцели! :whistle:

Значи, с по дебели струни:

1. Ще трябва да се НАТЕГНЕ тръс рода, за да противостои на по-силния опън.

2. Ще трябва да се понатегнат ПРУЖИНИТЕ на тремолото, пак по същата причина

3. Екшънът, не само че няма нужда да се вдига, ами може и да се СВАЛИ малко, защото по-дебелите струни стоят по-опънати.

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата fluti е прав освен ако не сваляш настройката заради което обикновенно се слагат по дебели струни Демек 6та да е РЕ. Флойда ше треа да се сетъпне наново защото може и да изфалшивее от разликата в дебелината на струните. Имаше я некаде темата .....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Много зависи от това в каква настройка ще свириш.

По-нисък строй означава по-малко опън.

По-дебели струни означава повече опън.

 

В зависимост от тези фактори ще се наложи:

 

1. Да регулираш тръсрода -> при повече опън на струните, да се натегне повече, при по-малко опън - да се отпусне.

2. Да регулираш пружините на тремолото(дори може да се наложи да сложиш още една при много опън), при повече опън - да се натегнат, при по-малко - да се отпуснат.

3. Интонациите(октавите) ще отидат на кино при смяната и ще се наложи да се пренастройват.

4. Евентуално да се пипа височината на струните при нужда.

 

Горните опреации се повтарят няколко пъти докато се стугне до равновесен вариант.

 

Вдигането на строя опъва, и накланя флойда, увеличава височината на струните.

Смъкването на строя връща флойда и понижава струните.

Натягането на пружините връща флойда и смъква струните.

Отпускането на пружините накланя флойда и вдига струните.

Внтовете, на които стъпва флойда го вдигат/свалят.

Тръсрода, когато се натяга, изгъва грифа назад, опъва струните, съответно накланя флойда.

Тръсрода, когато се отпуска, позволява на струните да огъват грифа напред и връща флойда, отпуска струните.

Изместването на седлото на струната към адаптерите вдига интонацията и прави тази струна по-малко опъваща.

Изместването на седлото на струната назад от адаптерите понижава октавата и прави струната повече опъваща.

 

Чрез сетъпа се правят много неща. Чрез всички тези регулации, както и добавяне и махане на пружини и смяната им с други, различно твърди пружини се получават заедно следните неща:

 

1. Желаната дъга на грифа

2. Желаната дебелина струни

3. Желаниа строй

4. Желанава височина(екшън) на струните

5. Добро октавиране/интонации

6. Желаната твърдост на инструмента(някои хора обичат твърди, опънати струни при даден строй, докато други предпочитат по-отпуснати струни, които се извиват(бендват) по-лесно, за сметка на повечето звънене и малко по-малкото състейн).

 

След това, пипане на едно от нещата променя и останалите.

 

 

Ако си от София и ти се идва към Люлин с китарата някой уикенд, мога да ти свърша работата за час-два(може и по-малко, зависи от много неща).

Ако си заинтересован ->ЛС.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
2. Ще трябва да се понатегнат ПРУЖИНИТЕ на тремолото, пак по същата причина

3. Екшънът, не само че няма нужда да се вдига, ами може и да се СВАЛИ малко, защото по-дебелите струни стоят по-опънати.

 

Пф, все им викам "струни" вместо "пружини"... my bad.

 

И ми е ясно, че по-дебелите струни имат по-малка амплитуда, но все пак са си... ами по-дебели. Ако има нужда да се пипа екшънът след промяната, то най-вероятно ще е за да се вдигнат леко(написал съм го - леко).

Редактирано от Valserp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

да Ви черпя с едно видео

 

http://www.ibanez.com/videos/TremHowTo.swf

 

като го гледах, установих, че нещата си ги знам и ги правя правилно,

но са ми трябвали години, а сега всичко е смляно и наготово.

и все пак установих, че май съм си правил акцията твърде висока.

досега винаги съм бил 2 мм до долният край на струната,

а то правилното било - 2 мм до горният край на струната,

тоест акцията ми е по висока с 042 - размера на самата шеста.

 

лесно ще сваля акцията ( и ще свиря още по леко),

но май съм забелязал, че всяко слизнане надолу

води до фретбъз (г-на, когото ненавиждам :metalist: ).

мнения и споделете опит - коя от двете акции ползвате?

(става дума за китари с флойд роуз, особено Айбаниз)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да Ви черпя с едно видео

 

http://www.ibanez.com/videos/TremHowTo.swf

досега винаги съм бил 2 мм до долният край на струната,

а то правилното било - 2 мм до горният край на струната,

 

Чул си неправилно, казва: "from the top of the fret crown to the bottom of the string", така че съвсем правилно си си я сетъпвал.

 

..но май съм забелязал, че всяко слизнане надолу

води до фретбъз (г-на, когото ненавиждам :) ).

 

Това е точно така. Не може китарата да има малък екшън (1.2мм на 14-то прагче примерно) и същевременно да не звъни и да може да се свири динамично. Може да е толкова само ако китарата се сетъпне така, че струните да седят твърди(например 10-ки в МИ със някакви много корави пружини на тремолото. Това, обаче, води до по-трудно бендване и други проблеми. Като цяло, ако няма да се свири само супер-"икономично" (за шред с много дисторшън), за по-динамично свирене и по-чисти звуци трябва екшъна на 14-то да иде поне около 2мм.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.