Jump to content
Българският форум за музиканти

Десничарска към левичарска уестърн китара


Recommended Posts

Стана малко сакътлък при купуването на китара за едно приятелче - ходихме, пробвахме, взехме, много хубаво, ама се оказа левичар. Въпросът ми е има ли смисъл трепането да се обърне? Основният ми проблем е долният мост, понеже е под ъгъл, и като се обърнат струните най-вероятно ще стане мазало и ще зафалшивее прекалено. Някой да е правил подобни интервенции? Как? Получи ли се нещо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато аз попитах същото бях информиран, че някои нарочно го оставят така, да бъде по Jimi Hendrix-ово звученето. Другото което трябва да се направи е при нът-а да се уголеми улейчетата за по-дебелите струни, че особенно 6та на 1во прагче е ужас!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^В моя случай става дума за акустична, не за електрическа китара. При Хендрикс това звучене идва от наклона на бридж адаптера, и струнника винаги може да се настрои наново, но при акустична китара този номер няма как да стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи мога още да ти кажа, че моята фалшивее, но дали защото е Кремона на бая години, или заради обърнатите струни не мога да ти кажа. Като настройвам по оня метод с 5тия праг, излиза малко по-високо отколкото като настройвам по слух свободни струни (дано някой разбере това изречение :) ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Въпросът ми е има ли смисъл трепането да се обърне?

Ми има смисъл.Поне ще кажеш какъв е резултата.

Току-виж станала по-вярна :godbless:

Пробвай, не е кой знае колко трудно.

Редактирано от SviStyle
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако беше като на хендрикс с малък нът можеше да се разлепи и обърне, но за акустична предполагам е голям масивен - ще трябва нов, освен това и бриджа... по-добре я дайте на лютиер да смени и бриджа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kaто я обърнете, ще фалшивее. Има 2 разумни вариант:

1. Да си свири така(майка ми е левичарка, пък не и пречи)

2. Да си шитне китарата, и да си вземе лява.

 

Ако трябва да се обръща мостчето, нека го направи специализиран в дърворезбите лютиер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Почти винаги.

 

За случая просто се надявах да не е Чак Толкова Фалшива - момчето тепърва ще се учи. Но след като си написах последния пост се замислих каква драматична разлика оказва един милиметър при интонирането на електрическата ми китара, а тук наклона хич не е малък.. Или ще се учи така, или ще се обърне долния мост (разбира се, не от мен).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде малко размисли от левичар:

 

Ако няма физически проблеми да свири на нормална /десничарска/ китара, препоръчвам да се почне на такава! В началото, може да му изглежда малко по-трудно от колкото с лява ръка, но не трябва да се залъгва, че не може да се свири на дясна китара, просто му трябва задължителната начална фаза, през която всеки е минал.

Хем ще си намира по-лесно китари, информация, уроци, хем ще е по-евтино и "нормално".

 

Също така, целта на тази китара е да свири по купони, пред приятели ала бала... те не са левичари, имат си десничарски китари! На теория даже ще е по-лесно солото и акордите, заради по-добра развитата кординация на лявата ръка.

 

Та, моя съвет е китарата да е нормална, десничарска.

 

Rock on!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Няма начин да се съглася, че целта на акустичната китара е точно това, което си написал. Но това е друга тема. Иначе си прав за уроците и намирането на евентуални други китари. Всеки сам си решава с каква постановка да започне. И все пак ако му идва отръки повече с левичарска постановка - е добра идея да е с такава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти!

 

Аз съм левичар, свиря на десничарска китара и ми е доста удобно. :P

Така че това не е голям проблем. Джангър да има! :rolleyes:

От доста време се каня да си обърна струните на страта и да пробвам обратно ( никога не съм свирил на китара за левичар! ) :rolleyes:

А за акустика и купоните- има го тоя момент, ама далеч не е само това :)

 

Rock on!

 

Поздрави, Иво! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.