Jump to content
Българският форум за музиканти

Creative Audigy 2- Неработещ канал на звукова карта


Recommended Posts

Здравейте. От снощи нямам никакъв звук на левия канал. Чува се някакво громолене, а десния канал работи добре.

Картата ми е Creative Audigy 2. Мисля си че сигурно е изгоряла защото нямам никакво друго обяснение. Направих и тест и ми показва че всичко е наред, но на практика не е така.

Ето тук дали е усилен или намален няма никаква роля. Виждам че има и някакви други буксички отзад, които никога не съм ползвал дали може да се пробва там дали звучи нещо или те са за система за домашно кино 5.1...7.1.

Премахнах целия софтуер и пак го инсталирах, но е от това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не разбрах за вход или изход говориш? Първото, което ми идва наум е кофти кабел/преходник/букса (ако има някъде), както и нещо изгоряло на входа/изхода..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш ли да я свалиш и да направиш детайлна снимка (макро) от 2-те й страни? Иначе би трябвало като включиш в произволна букса отново да си бачка като стерео - картата ако не се лъжа е с избираеми входове/изходи...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да избираеми са входовете. Само да спомена че това се случи когато се опитвах да свържа пс-то си с lcv tv и излезе някаква изкра, даже в паниката не можах да разбера от къде. Като вкарам жакчето на половината в буксата отзад на звуковата карта има лек звук на левия, а напълно като я вкарам трагедия. Интересува ме има ли начин някой да може да е тества и ако да кого трябва да търся като техник / какъв вид техник/?

http://www.pcshopmart.com/images/soundcard...2value_7_1c.jpg

Редактирано от coojoe_213
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха-ха, изкара макро снимка. :)

Идеята беше да се види ТВОЯТА платка - дали няма следи от избушени елементи или нещо друго нередно. Но както и да е...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като гледам тая снимка 90% съм сигурен че ще я оправя :) Досещам се какво може да е горнало :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-вероятно се е прецакало изходното стъпало, реализирано най-вероятно с двоен операционен усилвател.

Проследи пистите, и смени компонентите там.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама Симеончо е голям търговец. Веднага гледа да пробута нова :thumbs_up:

Щом има отделни чипове за крайно стъпало - ремонта е лесен. По гадно е ако е вход, че те не са буферирани.

 

Ако можеш да запояваш - купуваш чиповете за по левче - два, старите ги изрязваш внимателно с макетен нож много плътно по корпуса, след това с поялника махаш останалите на платката крачета с повечко колофон (не ползвай паста за запояване, киселина или други приумици .. аспирини и т.н.)

След което слагаш новия чип и внимателно го запояваш. Ако си добър с поялника ще минеш и без тинол.

 

И това ти е за урок, че апаратура се включва в неработещо състояние - демек първо свързваш после включваш.

 

П.П за Евтим: Двоен операционен усилвател с мощен изход, рейл ту рейл аутпут, работещ в областта на по-ниските честоти се нарича аудио усилвател. И компаратора е вид операционен усилвател и дори е направен по същият начин, но му се вика компаратор заради някои по специфични характеристики. И двете са от класа на операционните усилватели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това са smd компоненти - разпояват се с внимание. Прокарваш една тънка връвчица от нещо, което не се запоява под крачетата(самата връвчица прекарваш под всчки крачета, което са ведин ред) докато ги нагряваш. Нагряваш по малко, за да не преебеш околните компоненти или платката. Надявам се, имаш опит с СМД.

 

Хах.. Пиф.. благодаря за урока. Имам предвид,че самия чип не е специализиран аудио усилвател, а е обикновен операционен усилвател, даже в някои случаи не може да се използва със слушалки без изкривявания.

В много платки е нещо от сорта на 5532/TL072/1458 и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ето снимките, които направих. Мился че са добри като качество. Моля каментирайте и дайте съвет, защото бих искал да си я използвам защото си правя аматиорски записи.

http://4storing.com/q4u5g/6c5fd8181c048579...bf8bf3e76e.html

Редактирано от coojoe_213
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На пръв поглед не се вижда нищо изгоряло.

Гледам има тук-таме някой друг операционен усилвател, но има много транзистори около изходите/

Може и те да са изходни буфери.

Трябва да проследиш пистите....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На пръв поглед не се вижда нищо изгоряло.

Гледам има тук-таме някой друг операционен усилвател, но има много транзистори около изходите/

Може и те да са изходни буфери.

Трябва да проследиш пистите....

И аз така си мисля да следя пситите обаче никога не съм го правил и незная как става, все пак ако имате предложения кажете. Аз даже я дадох на човек да я мери, дали бачка...даже нзнам какво правя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно това ми е работата :ok:, Но понеже съм си играл да слгам и свлям разни СМД елементчета, накрая се оказва че ценово и без излишни МЪКИ е по добре да се вземе нова. Уточнявам също че този модел е доста стар и не може да се намери, а заместитела е Creative MUSIC, който е доста нагоре като цена. Естествено ако не гониме същото качество зимаш една тояга за 15-20 лв и си готоф. Ефтим някаде беше писал за звуковите карти.....

Основната разлика е, че евтините не съпортват АСИО 2.0 естествено има и др.

 

Все пак най евтин ще е ремонта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Занеси я при най-близкия TВ или GSM техник да я погледне - най-вероятно имаш изгорял транзистор в изхода, замерването и подмяната са много бързи и лесни...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.