Jump to content
Българският форум за музиканти

Съчетание на Ритъм и Соло китари! Help!


Recommended Posts

Супер съм го зацепил!!Да предположим че искам да направя с приятел песен(акустична,като за начало).Искам да бъде,ест,със 2 китари - Соло и Ритъм..Измислили сме за двете отделни части мелодий но не се припокриват,как става това не ми е ясно..Трябва по ритъма да се следва солото,или обратното..?Моля зарибените да ми помогнат :) И най-вече като започнеш съвсем в началото да правиш песен,имаш текст,да кажем че имаш и мелодия,как да съчетаеш със още една..Трябва да са сходни акорди и соло ли?Не знам,тотално съм забил ;) който може да ми помогне да напише мнението си..Благодаря за отделеното време :)

Редактирано от Kaen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не си запознат с някаква музикална теория, както предполагам, остава да се довериш на слуха си и чувството си за ритъм.

Но за да стане най добре това което искаш да направиш трябва да се зачетеш, по- обстойно на тема хармония.

Не че е невъзможно и без да ги четеш тея неща, но бавно се открива топлата вода наново

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

В музиката има някои правила, измислени и наложени през вековете ... Добре е да се поназнайват. Ако не всички поне основните.

Основно песните имат ритъм , хармония и мелодия. Предполагам проблема ви е по 2-ра точка - хармония.

 

п.с. дубъл :)

Редактирано от RockoBG
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е айляк да мислиш песни, като не знаеш кво става, нали? Малко са тия калитари.

 

Основно трябва музикален слух. Без него закъде? Като ти хрумне яка мелодия у главата и не можеш да я изразиш...разцепваш се от кеф.

 

Посвири години още, през това време композирай, доколкото съумяваш. Може и да изникне нещо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нужни са ти познания по хармония. Можеш да хармонизираш след композирането на мелодия или да построиш мелодия по дадена хармония.

Комбинирането на две или повече отделни мелодични линии пък се нарича полифония. Ако искаш повече теоретични знания по този въпрос, следва да почетеш това. Но след хармонията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нужни са ти познания по хармония. Можеш да хармонизираш след композирането на мелодия или да построиш мелодия по дадена хармония.

Комбинирането на две или повече отделни мелодични линии пък се нарича полифония. Ако искаш повече теоретични знания по този въпрос, следва да почетеш това. Но след хармонията.

Ок,съгласен съм.Разбирам че няма значение кое от двете ти хрумне първо,трябва да саумееш да измислш подходяща съчетаваща се с 1вата мелодия...Но като нямам познания по Хармония,препоръчайте нещо,дайте някакъф материал ако трябва да почета,на всичко съм готов за музиката :) Благодаря за помощта,но не заебавайте темата ;) Актуална е,драскайте идей.Благодаря за отделеното време и внимание :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

щом си готов на всичко - перфектно! :greenangel:

 

намери си учител и ще ти бъде преподадено. Също можеш да си вземеш разни книжки с теория на музиката, но учителя си е учител и колкото и да четеш сам, си е друго някой да ти покаже пътя.

 

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей! Както колегите вече отбелязаха, са необходими минимална база познания по теория (мелодия, хармония и полифония) и ритмика. Препоръчителна литература:

 

Елементарна теория на музиката - Парашкев-Хаджиев

 

Хармония - Парашкев-Хаджиев

 

Полифония - Димитър Христов

 

The Jazz Theory Book - Mark Levine

 

Jazz arranging and composing - Bill Dobbins

 

Допълнителна литература - гласоводене по системата на Шонбърг и ритмика по системата на Хиндемит.

 

Този списък е степенуван по ниво на знания, които предлагат книгите, трудност, епохи на теорията и т.н., затова е добре да го подкараш по ред. Би трябвало до няколко месеца да има подобрение на слуха и идеите, а най-вероятно след няколко години, като минеш всичките книги ще си доста навътре в нещата (особено книгата на Бил Добинс е точно това, което ти трябва, но за съжаление ако не си наясно с нещата преди това няма как да стане).

 

Успех,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, Elementary Training of Musicians на Hindemith е определено страхотна! :greenangel: За съвременната и джаз хармония бих препоръчал още и The Chord-Scale Theory and Jazz Harmony на Barrie Nettles и Richard Graf - великолепна книга. Berklee са по тази програма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е за Хиндемитовта - розово-оранжева е, да. Вътре има много хубави упражнения. Те всъщност всичките теоретични книги на Хиндемит са с такава корица и са на Schott.

На Нетълс и Граф е със синьо-виолетови ноти на черен фон. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.thereelscore.com/PortfolioStuff...oryRefFinal.pdf

 

^ тази книжка е свободна за сваляне.Надявам се да си добре с английския.Най-добре обаче е-да си намериш учител :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига бе :) Изумен съм,толкова много ръце виждам протягащи се за помощ,въпреки че съм новак във форума :recourse::) Благодаря на всички за опитите,някой ми послужиха доста,съвета винаги помага! :) Като за начало мисля да започна със уроците,след това ще се посъветвам и със учителя за литературата,както няма да забравя и вашите съвети!

Сърдечно благодаря за отделеното време,и успрх в начинанията на маниаците :):ok:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.