Jump to content
Българският форум за музиканти

Ремонт на старата"Чайка"


Recommended Posts

Такам значи смятам от утре да почна една реставрация на стара ми кухарка просто щото ме кефи и искам да си я направя по фешън.Реших преди да почна какъвто и да е ремонт да драсна 2 реда ако некой може да ми каже дали съм на правилният път.Четох темата на Евтим,а и много други и горе долу предобих представа кво трябва да се прави.Лошото е,че няма да мога да качвам снимки щото фотоапарата отиде,а ГСМА ми няма камера.

Така:

1.смятам с шкурка да махна боята от всякаде

2.С мокра шкурка да загладя(един фр така направи на баса си и вика,че ставало)

3.да изолирам по някакъв начин прагчетата и лаисните(май така се казваха) отстрани.

4.Лакиране

5.Боядисване с спрей(черен)

Еми това е чакам коментари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хмм не пипай водна шкурка! Ще преебеш китарата. Тва се пак е акустичен инструмент.

Също така никъв спрей, че такова звука.

За позициите(прагчетата) вече нямам идея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, че съм много начетен в боядисването, но със спрей няма да стане. Акрилния лак на спрей е кофти за работа. Лично аз съм си патил с него боядисвайки разни предни панели. Не се харесват с шкурките и се драска дори и от най-фината шкурка.

 

Според мен имаш и вероятност да съсипеш акустиката на кухарката сменяйки лака при условие, че ползваш спрей.

 

 

Има си полиуретанов (май така беше ) и още някъв двукомпонентен лак за тази работа, ама се пръска с пистолет.

 

Според мен не прави нищо преди да те посъветват хора, които се занимават с това, иначе ще загубиш време и средства, а резултата ще е отрицателен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

-нитроцелулозен фор да уйн :)

(предполагам полиуретановият не е за предпочитане)

Но да се има впредивд, че не се понасят много с акрила ;)

 

-колкото се може по-малко влага

 

-колкото се може повече дърво /по-малко мат'риал от сорта на лак/

Редактирано от bai-goku
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, ако много си харесваш китарката и много я обичаш направо я дай на професионалист да я стегне, за да не свършиш с подпалки за печката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Бе аз мога да я дам ама идеята е сам да си я направя.Искам да пипна нещо,а и ми е много интересно да ровичкам нещо.

Понеже си нямам представа от къде да започна,а и непознавам никой в тази област ще почета още малко темите и ше видим какво ще я правя.

10х за коментарите.

 

Едит:Сега прочетох темата на Горер и горе долу ми се изясни какво трябва да правя.

1.С шкурката махам боята

2.изглаждам с по тънка шкурка

3.Нанасям лак-Лакопром НЦ-2402 Хитроцелуозен мебелен(какъвто горер използва върху неговата в темата си)

4.Понеже съм недъгав в тия работи и съм нууб искам да попитам какво точно е това байц, и трябва ли да търся някой специален,или който взема стига да е черен?

Редактирано от JimBeam
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Байцът е багрило на на растителна основа (въпреки, че вече мисля всичко е химии разни), разтворено в спирт или вода. За акустични инструменти е по-добре да се ползва спиртен байц. Не е необходим специфичен, но трябва да имаш предвид, че различните байцове на различни дървета изглеждат различно. Още повече, че като шкуриш трябва да имаш предвид, че на различни места е възможно дървото да е импрегнирано в различна дълбочина и ако бързаш може да стане на петна :jazzband: Моят съвет е да четеш още МНОГО и после да човъркаш...

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Байцът е багрило на на растителна основа (въпреки, че вече мисля всичко е химии разни), разтворено в спирт или вода.

 

Пък някъде четох / май беше за възтановяване на политурата на стари радиоприемници / че вместо байц може да се използва калиев перманганат .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тва са алтернативи, когато не можеш да си набавиш байцове или няма точно тоя цвят, който търсиш, защото живеем в една прекрасна бананово-ананасена република и не се разпространяват неща, които масовият купувач НЕ купува ;) Калиев перманганат за лилаво до кафяво, йодна тинктура за леко лилавеещо кафяво до черно, риванол за жълтеникаво, грануфорин за зелено и т.н. Бах маа му докъде стигнахме да ползваме лекарства за оцветяване на музикални инструменти :)

 

Поздрави,

Влад

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тва са алтернативи, когато не можеш да си набавиш байцове или няма точно тоя цвят, който търсиш, защото живеем в една прекрасна бананово-ананасена република и не се разпространяват неща, които масовият купувач НЕ купува ;) Калиев перманганат за лилаво до кафяво, йодна тинктура за леко лилавеещо кафяво до черно, риванол за жълтеникаво, грануфорин за зелено и т.н. Бах маа му докъде стигнахме да ползваме лекарства за оцветяване на музикални инструменти :)

 

Поздрави,

Влад

До къде да стигнем? Не мърдаме и това е... Опа, грешка, говори се, че ще ни застигне и американската криза. Не очаквам голяма промяна, цените все така ще си се качват, заплатите ще са мизерни, но някак равнопоставени /се1 е какво образование имаш, винаги ще се намери някой пубер да изкарва повече от теб/

 

М/у другото (да, представете си и по темата ще говоря :) ), и аз го мъчих този черен цвят... С байц, много трудно се оцветява самото дърво, най-малкото жилите се виждат. Попринцип нитроцелулозният лак, е кажи речи по-добро от чистият ацетон за разтваряне, нали? Ем, следователно хубаво ще се смесят и цветове в него? Демек мешаш чистият лак с някакъв оцветител /предполагам такива малки шишенца се продават/. Дори с акрилен лак бих пробвал, да видя що за чудо се получава. Пробвах един път да боядисам със спрей една дъска, после да го лакирам с НЦ и се получи яко симпатично млечно разтичане, като захарните бонбони /тука, пък симпатично сравнение/. От долу имаше грунд, та от там бялото, другият цвят беше зелен металик /познай от какво ми беше останал.../.

Та, като идея смесване на НЦ с акрил, ще кажете?

Редактирано от bai-goku
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По полека с химията...

Моя съвет е да занесеш китарата в някоя мебелна фирма дето боядисват,,

Ще се съберат всички ще правят , ще струват и накрая ще я направят. Ще ти вземат цена на квадрат..защото така са свикнали това е около 15 - 20 лв . Ти ще си доволен и те ще са доволни защото до сега не са боядисвали китара и ще разправят наляво и на дясно.Няма да имаш следи от шкурка..няма да ти падне лака.. Ако китарата си заслужава...тогава ще трябва да ми я дадеш да тия направя...ама аз не взимам на квадратен метър..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в мебелните фирми от 20 години не ползват нитроцелулозни лакове и като им кажеш че искаш с такъв ще ти препоръчат някой "модерен" лак, а тези лакове които ползват влияят много "благоприятно" на акустиката и са "супер" за каквито и да е музикални инструменти :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Тая вечер няма да е ама от утре почвам ремонта.Щом хората си ги праят сами значи и аз мога да я направя,а и все от някаде се почва.Като почна да я правя ще давам информация до къде съм стигнал да видим какво ще стане накрая.Мерси много за отговорите и ,че не се напраихте на големи,а ми помогнахте. ;)

Забравих само да питам по китарата има 5,6 дупки,аз мислех да ги наблъскам с клечки за зъби.А и има една пукнатина малка ама тя нееярвам да има проблем с нея.

Редактирано от JimBeam
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.