Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпросче за елша


Recommended Posts

Сигурен съм, че във форума влизат много разбиращи хора по темата за дъвен материл за изработката на китари. Провокиран от това ще попитам дали нашата, мила, родна елшичка става за изработката на китара с добри звукови качества(става дума за ел. китара); китара с звук от който можеж да останеш насистина доволен :music:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Краткият отговор е "да". Пипал съм няколко китари и два баса от българска елша и според мен върши чудесна работа, само трябва да намериш подходящо парче. Липса на добитък, живеещ вътре е абсолютния минимум - дървоядите обичат елшата даже повече от китаристите ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не вярвам, защитен вид е в България. Пробвай при някой резбар (предпочитат я, защото се работи лесно), но ще си късметлия ако има достатъчно голямо парче.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вие шегувате ли се?

Разбира се, че в България расте елша и при това я има в огромни количества. Особено покрай Янтра.

Редовно незаконни дядки я секат и си напалват кюмбетата с нея.

От елша може да излезе изключително широка талпа, защото дърветата са огромни.

Не знаех, че е защитен вид - по нашия край е популярно дърво за производство мебели.

Преди 2 години ходих да купувам елша от един чичка бракониер - имаше много широки и дебели талпи, но бяха сушени едно към кесим и всичките бяха нацепени до неизползваемост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Елшата е широко разпространена в България, особено покрай водни басейни.

А причината поради която писах е, че след една буря в близост до града видях едно поднало дърво(елша) и все още е там обмислям да го "задигна". мисля че ще с върши работа след като се набичи и се поизчака няколко годинки за подобряване качеството на материала

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само с разбичване няма да стане - много вероятно е да се нацепи.

Ако можеш да го вмъкнеш в сушилня преди това, ще е най-добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.