Jump to content
Българският форум за музиканти

Потенциометри


Recommended Posts

Чудя се дали някой е слагал допълнителен потенциометър за силата на звука ("VOLUME") на китара HSH.Четох за синглите,че понеже имали по-малко аутпут от хъмовете се препоръчвало 250к потенциометър.Обикновено такива китари имат 500к.Дали има някаква разлика?Също пишеше,че с подобен по-слаб потенциометър по-лесно се контролира "изчистването" на звука,когато се свири с оувърдрайв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма слаб и силен потенциометър. Има потенциометър с малко, и потенциометър с голямо съпротивление.

Слагането на 250К потенциометър няма да увеличи силата на сигнала от единичния адаптер - по-скоро ще стане по-слаб звука, както и изходния ток от китарата ще намалее още повече.

 

Иначе 250/500К е повече въпрос на вкус.

Китарите със сингли често са с 250К, докато китарите с хъмбъкери - със 500К.

 

Начини на свързване има много - вземи си потенциометри за по левче и пробвай. Ако ти хареса, можеш да сложиш и китарни потенциометри.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма слаб и силен потенциометър. Има потенциометър с малко, и потенциометър с голямо съпротивление.

Слагането на 250К потенциометър няма да увеличи силата на сигнала от единичния адаптер - по-скоро ще стане по-слаб звука, както и изходния ток от китарата ще намалее още повече.

 

Иначе 250/500К е повече въпрос на вкус.

Китарите със сингли често са с 250К, докато китарите с хъмбъкери - със 500К.

 

Начини на свързване има много - вземи си потенциометри за по левче и пробвай. Ако ти хареса, можеш да сложиш и китарни потенциометри.

 

 

Каква е разликата от обикновенните потенциометри със "китарните"?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това мисля е обсъждано вече, но...

Китарните са логаритмични - демек кривата на потенциоетъра при въртене се изменя логаритмично и се бележат с А(идва от аудио).

Китарните би трябвало да са по-издръжливи на употреба от обикновенните логаритмични.До колкото знам има и китарни с различна крива на намаляне....

Линейните се бележат с В и тяхната крива е линейна.

Ако не ползваш много много пот а на китарата ти може да караш и с линейни - аз съм така и н еми пречи, но свиря винаги с волумето на мах :thumbs_up:

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

250к прави доста по-глух звука на синглите и намаля много високите :lol:

аз харесам 500к и със сингли, пък ако ми идват твърде много високите намалям тон пота - ако съм с 250к ми се струва напълно безполезен този потенциометър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такова животно "китарен потенциометър" няма.Има качествени потенциометри и гадни потенциометри.Има и линейни и аудио(логаритмични) потенциометри.На хубавите китари са качествени,логаритмични потенциометри, които обаче както и да ме обеждавате според мен са неоправдано скъпи.

Аудио потенциометрите са логаритмични.Това се налага поради факта,че човешкото ухо възприема звука по логаритмичен закон и ако позлваш линеен потенциометър като усилиш съвсем малко над нулата има голяма разлика в изходното ниво(звуково) и след това от половината до края и да въртиш разликата е минимална.С логаритмичен потенциометър усилването в звука е равномерно,защото съпротивлението се изменя така,че да компенсира човешкото възприятие.

На конфигурация HSH според мен е по-добре 500К потенциометър,като можеш да му сложиш един резистор 150К и паралелно на него един кондензатор 1нФ между входа и плъзгача,при намаляне на потенциометъра да не заглъхва.

 

 

П.П Така ми се спи,че утре като прочета тоя пост сам няма да разбера какво съм искал да кажа. :)

Редактирано от bratmito
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за отговорите. ;) Чудех се дали да сложа един допълнителен потенциометър 250 за сингъла специално,обаче явно няма никакъв смисъл. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пробвай както ти е така запоена закачи някъде към жака или където можеш резистор 470к (купи си за 1-2 стотинки) и тъй като волум пота ти е 500 ще стане все едно е около 250 и ще чуеш разликата и ще си предцениш :ph34r:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още едно нещо можете да направите. Припомням една леко позабравена, но много съществена тема:

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=14793

 

Обаче... Има още доста фактори, които съществено влияят на звука на китарата, а рядко им се обръща внимание... При това не се налагат сериозни и скъпо струващи модификации на инструмента! Пробвали ли сте да смените "Волюм" потенциометъра на Страт-стайл китара с 500 килоомов? Ще останете страхотно приятно изненадани от по-ясно дефинирания и определено по-мощен звук! А за да работи потенциометъра съвсем "мазно" просто свържете един резистор 330 килоома между средния и активния извод на пот-а!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.