Jump to content
Българският форум за музиканти

Звукът!


AXE

Recommended Posts

Пичове,

според мен звука то голяма степен е в ръцете и главата.Един китарист винаги ще звучи като себе си независимо от това колко скъпа е апаратурата на която свири,истина е обаче,че по-скъпото оборудване помага за по-голяма експресивност.Но пък от друга страна съм виздал/чувал хора които изкарват страхотен звук със супер насрани(според обшите разбирания)усилватели/китари и хора които дори и със супер бутикова апаратура не могат да изкарат добър звук.Според мен всичко опира до индивида,който е зад инструмента/хардуера.

 

 

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • Отговори 53
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Пичове,

според мен звука то голяма степен е в ръцете и главата.Един китарист винаги ще звучи като себе си независимо от това колко скъпа е апаратурата на която свири,истина е обаче,че по-скъпото оборудване помага за по-голяма експресивност.Но пък от друга страна съм виздал/чувал хора които изкарват страхотен звук със супер насрани(според обшите разбирания)усилватели/китари и хора които дори и със супер бутикова апаратура не могат да изкарат добър звук.Според мен всичко опира до индивида,който е зад инструмента/хардуера.

 

 

Владо

:cheers::dance::D:D:D

пример - Трип Есен (екс-Статик Екс) свиреше със една

глава(маршал или меса ме помня) и ЗУУМ 505-1 по концерти...

не съм чул гаден саунд :D така че пича преди мене е мн прав :D

 

бтв пич - и аз съм владо

:D хах

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пука им. Те може и да не го осъзнават и да не го наричат така, но биха го описали като "Абе мене обаче нещо таковата не ме кефи тая песен". Това че не могат да обяснят разликата не значи че не я чуват.

Напълно съм съгласен с флиска Flisk-a.

Ако чуете някое изпълнение на Сатриани с Вермонка и китарка Орфей и примерно с Zoom-че някакво, повечето ше рекат... "Ебаси, тва кво гадно и гърмящо!"

Ама същите ако влезнат в подходящото студио-репетиционна на Сатриани, ще има да се чудят и маят... "Отде, аджеба, излизат всички тия зверски звуци? Само от едната китара?!"

 

Сестра ми например (разбирайте, лаик) адски се кефи на някои парчета на Symphony X. A като й пусна от някакъв "български прогресив", вика... "Абе я ми върни предните!"

 

"Що!?- викам й... а тя... "Ми чуй ги тия, не ти ли дразнят в ушите?!"

 

Та си рекох... "Винаги трябва да пускаш произведенията си и на най-големите лаици, за да си сигурен, че ако не им харесва (като стил и т.н.), то поне звукът ти не ги дразни!"

Дори ми се е налагало да й се предлагам "в робство" за 2-3 дена, ама само и само да ми каже какво мисли за звученето на този и този ми проект!!!

 

И общо взето съм доволен от нейното "неопитно" ухо!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичове,

според мен звука то голяма степен е в ръцете и главата.Един китарист винаги ще звучи като себе си независимо от това колко скъпа е апаратурата на която свири,истина е обаче,че по-скъпото оборудване помага за по-голяма експресивност.

Ами не е така.

Аз, така или иначе, когато още се учех да свиря на китара през лятото на 1996-та година, започнах с акустичната китара на съседа и разучавах Металики, Нирвани разни поп-парчета и т.н.. Тогаз, знаете, модата беше яко грънч и хората се кефеха на сиатълските банди (верните фенове вече се броим на пръсти).

Та, разучавам аз Alice in Chains и други, и след няколко месеца (към октомври) някакви батковци правеха концерт в един бар-клуб. Никога преди не бях виждал апаратура!!! То, колони, ефекти, пулт... майко!!! И онея викат... "Аре бе нали и вие свирите тука разни по модерни, качете се и зарибете така с тоя грънч разни девойки!

Чувствах се все едно ще оравя секс за пръв път. Целия вдървен ама не знам къде да пипам и де да мушкам (кабели, настройки).

Е, плъгнаха ме с иронични усмивки... Обаче звука се обади! После получих похвала, че много добре съм разучил парчето и ме питаха с ква китара и кви ефекти ползвам. Отговорът ми ги втрещи!

 

И от тогаз знам... Не се притеснявай, че с акустичната китара ще разучиш по зле една песен изцяло натрупана с ефекти и т.н..

Дори след години, като видях от оригинални табулатури на ргънч парчета как се свирили, на свой ред аз се втрещих. Бяха доста по простички от моите интерпретации! И адски се накефих, че с акустична представа в главата, нещата си стават по-твои!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Малко са в страни от основната дискусия всичките тези неща. Да сравняваш звука на сапунерка Zoom с усилвател Marshall - еми то е ясно че всеки ще усети фрапираща разлика и ясно ще предпочете едното, но ако сравняваш запис със симулацията на JCM 800 от някой процесор (vamp, pod) със запис на истински JCM 800, разликата която е основно в динамиката и в плътността на звука, там вече не е ясно дали някой ще познае за какво става на въпрос.

 

Освен това абсолютизирате нещата, аз не заемам супер крайна позиция - ясно е, че истинският усилвател ще звучи по-готино, но разликата няма да е чак толкова фрапираща за обикновенният слушател, та да я постави на първо място пред музиката. Отбележете - говоря за един и същи звук като характеристики - само че единият симулиран, а другият оригинален.

 

пс. И тва - "всичко е в пръстите" почва да звучи малко банално. То е и в главата и в сърцето и в пръстите и в струните и във въздуха и във всичко...

 

Един мой даскал казваше следното "Вие (рокаджиите) понеже не "знаете" да свирите, всичко при вас е механично и идва от пръстите - при вас свирят пръстите, а не вие" :cheers:

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това е точно както казва пешокитарата, аз свиря в дания в момента(пиано бар) и трябва да ви кажа че идват дуа(китаристи) не са кой знае какви величия,но един акорд изсвирен на китара "martin" не е както на "stag"(между другото тук няма "stag") не че не са готини.ами нйяма кой да ги купи,тук и учениците свирят с професионални китари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хората, които слушат отстрани, въобще не ги интересува с какъв ефект свириш! Те просто искат звука да е хубав, без значение с какво го правиш...Съвършено нормално е, някой от вас като гледа картина на даден художник, надали се пита "Абе тоя с каква марка бои е рисувал?!" :think:

 

А това, че звука идвал от пръстите...разбира се, че който може да свири добре изкарва съвсем различен звук от инструмента...но другият факт е, че без хубава техника няма как да шашнеш с убийствен звук! Просто няма такъв филм /за жалост/ :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

то ти самия и да си с добра техника ако централното е шит пак шит излиза повервай ми :greenball::godbless:

Редактирано от peshoy2k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"обикновените" слушатели възприемат музиката, както ние киното например. едва ли някой ще познае кой филм с коя лента е сниман, но всеки усеща разликата между холивудската продукция и латино сериала сниман на видео.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичове,

според мен звука до голяма степен е в ръцете и главата.Един китарист винаги ще звучи като себе си независимо от това колко скъпа е апаратурата на която свири,истина е обаче,че по-скъпото оборудване помага за по-голяма експресивност.

Ами не е така.

Напротив,,според мен е тточно така.Не знам точно как звучиш там на каквато ел. китара и усилвател имаш,АdXok,но ти гарантирам ,че ще си звучиш пак като себе си ако ти дам да свириш на мойта Suhr китара и моя Fuchs усилвател.По същия начин аз си звуча като аз независимо от това дали свиря на моята апаратура,или през Line 6,Mesa Boogie,Larios,Vermona или каквото и да е там.И причината е една-ръцете са същите и мозъка е същия.Не знам за теб,но мога да кажа,че когато аз свиря аз контролирам апаратурата,а не тя мене.

 

 

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И причината е една-ръцете са същите и мозъка е същия.

 

Благодаря ти, Владо, имаш от sa6tiat будвайзер същи; е, не е нужно да ме хвалиш чак толкова... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И причината е една-ръцете са същите и мозъка е същия.

 

Благодаря ти, Владо, имаш от sa6tiat будвайзер същи; е, не е нужно да ме хвалиш чак толкова... :)

оф:Аз Будвайзер не ща-ти луд ли си ;):P Само европейско,а и Болярк аможе или Бургаско :D

 

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.