Jump to content
Българският форум за музиканти

Да изработим нещо с общи усилия...


Recommended Posts

Днес ми дойде една интересна идея опитвайки се да реша един проблем с който съм се сблъсквал не малко пъти. Предполагам, че много от хората са мислели някакви такива решения и дори може би са успяли да реализират нещо подобно. Дръги пък използват процесори за целта.

 

За мен има 4 основни проблема при употребата на камиончета (поне за толкова се сещам):

1. Трябва да се превключат голям брой камиончета за кратко време дори и в най-простата схема. Представете си, че имате следните две конфигурации и свирите парче в което трябва да се превключат бързо тези две конфиурации:

CLEAN: compressor -> chorus -> reverb

DRIVE: distortion -> noise gate -> EQ -> delay -> reverb

 

При минаването от CLEAN към DRIVE по мои сметки трябва да се натиснат 6 педалчета. В "релно време" това за мен е немислимо да го направя без грешка! Още по сложно става, ако имаме амп с 3 канала :).

 

2. Свързани в дадена схема тя не може да се сменя в "реално време" - в повечето случаи не се налага, но понякога е полезно

 

3. Променянето на параметри с помощта на expression pedal или по някакъв друг начин - често ми се е налгало да променям микса на ефекта с чистият сигнал при използването на delay или chоrus по време на свирене.

 

4. Многото камиончета изглеждат някак си разхвърляно на пода дори подредени в специалните за целта куфарчета.

 

 

Идеята ми е дали не може да разработи рутираща система от аналогови ключове, която да се управлява с както с custom така и с MIDI footswitch и да може да се реализират N на брой програми, които просто ще подреждат включените ефекти в някакъв предварително запаметен chain. Могат да се направят и регулатори на нивото за отношението DRY/WET.

 

Това което мога да направя е да напиша софтуера за цифровата част и да разработя схемите за тази джаджа. Това с което немога да се справя е правенето на платки, дупченето на кутийки и т.н. защото нямам нито време нито условия за това.

 

Интересуват ме мнения и идеи по темата и дали ще има ентусиасти, които да помогнат в начинанието. Другото, не по- малко важно е колко хора биха имали интерес да закупят подобно нещо за да има смисъл да то да се разработва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо такова. Само, че pedal board-a да бъде отделно от куфарчето с ефектите. Софтуер ще трябва за свързване на MIDI footswitch и за да могат да се правят комбинации и да се запаметяват като оделни програми, а не да са фиксирани.

 

 

Нещо такова ли имаш предвид? Може да греша, ама май няма много софтуер за писане в тая джаджа. :)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трудно ми се вижда това начинание. Аналогови ефекти - цифрово ще може само да се вкл. и изкл. самите настроики нема как да се барат софтуерно. Иначе е тука има нещо подобно

http://rock-tiras.km.ru/project_Danila.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е. Може да се регулира само микса на необработения сигнал с ефекта, ако камиончето се настрои с EFFECT на MAX. Това не е малко! За другите параметри няма да стане никак лесно. Аз лично много рядко ползвам различно време за DELAY или CHORUS в рамките на едно парче. Чакам някой да каже дали му се налага такова нещо.

 

Трудно ми се вижда това начинание. Аналогови ефекти - цифрово ще може само да се вкл. и изкл. самите настроики нема как да се барат софтуерно. Иначе е тука има нещо подобно

http://rock-tiras.km.ru/project_Danila.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правил съм до някъде нещо подобно аз:

FC12footboard2.jpg

FC12footboard3.jpg

Back1.jpg

 

 

Повече снимки ТУК

 

Само дето това е повече за дистанционно упраявление: Всичките техники се бутат в рак, и всяко копче управлява само един педал.

 

 

Относно миди контрол и програмируемо устройство работим в момента с господин Калата от форума за нещо подобно. Идеята ще е да има голям контрол, и всичко да е модулно направено. Да може да се добавят педалиери, да се връзват повече устройства. Да се програмират презети и тн.

Не знам това кога ще го направим. Всичко зависи от стимула, който идва до някъде и от парите :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е. Може да се регулира само микса на необработения сигнал с ефекта, ако камиончето се настрои с EFFECT на MAX. Това не е малко! За другите параметри няма да стане никак лесно. Аз лично много рядко ползвам различно време за DELAY или CHORUS в рамките на едно парче. Чакам някой да каже дали му се налага такова нещо.

 

Трудно ми се вижда това начинание. Аналогови ефекти - цифрово ще може само да се вкл. и изкл. самите настроики нема как да се барат софтуерно. Иначе е тука има нещо подобно

http://rock-tiras.km.ru/project_Danila.htm

 

 

 

Има рутери/суичери с които могат да се програмират и нивата на ефектите:

 

http://www.soundsculpture.com/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С две думи - аналогов процесор. Това се опитвате да направите. Нещо, което китайците реализират в малка пласмасова кутийка с нули и единички вътре и цените почват от най-ниския ниския трицифрен порядък.

 

P.S.: Няма да коментираме качеството на звука сега, просто отбелязвам естеството на изделието помоему! :greenball: Инак и аз съм мислил за такова нещо за вбъдеще, като понатрупам камиончета.

Редактирано от Rammkopf
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е проблем и да се направи аналогов "процесор" с възможност за манипулиране на всички параметри и запомняне на присети, обаче минусът е, че ефектите ще са фиксирани, т.е. няма да могат да се ползват други ефекти.

Моят принос по темата ще бъде програмируем лампов преамп с MIDI управление + модул с дигитални ефекти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как реализираш модулът с дигитални ефекти?

 

 

Не е проблем и да се направи аналогов "процесор" с възможност за манипулиране на всички параметри и запомняне на присети, обаче минусът е, че ефектите ще са фиксирани, т.е. няма да могат да се ползват други ефекти.

Моят принос по темата ще бъде програмируем лампов преамп с MIDI управление + модул с дигитални ефекти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как реализираш модулът с дигитални ефекти?

 

Модулът засега е базиран на чипа FV-1, който има известно ограничения като например най-много два ефекта наведнъж,

но за сметка на това ще може да помни присети и да се вгражда в китарни усилватели. Това е колкото да не е без хич, както се казва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ти ли му пишеш софтуера за обработка или е фабрично програмирано DSP.

 

 

Как реализираш модулът с дигитални ефекти?

 

Модулът засега е базиран на чипа FV-1, който има известно ограничения като например най-много два ефекта наведнъж,

но за сметка на това ще може да помни присети и да се вгражда в китарни усилватели. Това е колкото да не е без хич, както се казва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ти ли му пишеш софтуера за обработка или е фабрично програмирано DSP.

 

Има готови алгоритми, но може и да си напишеш твои. Понеже не сме я докарали чак до там ще ползваме готовите. Аз лично не съм много претенциозен. Софтуерът е за управление на чипа, създаване на присети и запомнянето им. Има външен EEPROM, в който се зареждат до 8 различни ефекта, някои от тях "двойни" - примерно хорус и реверб, дилей и реверб и т.н. Самият чип има 7 вградени ефекта, но са с ограничени възможности. DSP-то е по-добрия вариант, но засега не познавам спецове, които да се справят с програмирането. Ако има такива да се обадят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.