Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Здравейте. Ще сменям потенциометрите на баса си и искам малко помощ. Общо взето ми е ясно какво трябва да се направи, но отваряйки китарата виждам , че адаптерите са с три кабела-червен, бял и маса. Червеният и масата знам къде да ги запоя, но белият -не. В момента е вързан с масата. Другият въпрос ми е следният: Ще възникнат ли проблеми при смяната на потенциометри 3бр. "500к и capacitor 0.47" със 3бр. "250к и capacitor 0.100". Става въпрос за Jazz Bass

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм голям разбирач,но мисля,че потенциометрите трябва да са същите .Когато са абсолютно еднакви и смяната е елементарна , просто разпояваш жиците от старите и ги запояваш на същите места на новите потенциометри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

"capacitor-а" тоест кондензатора сигурен ли си че сега е 0,47µF a не 0,047 което е 47нанофарада???

при 250к, трябва да е 2-3 пъти по малък от при 500, за да звучи горе-длу близко, въпреки че пак ще е по-глухо, заради по-малките волюм потенциометри,

 

по принцип едно време са слагали по големи кондензатори и аз като фен на винтидж нещата съм пробвал в китара 0,1мф (като на '62 страт) и ми звучи ужасно глухо и тъпо- за бас не знам - всичко зависи и от дървета, адаптери и тн, така че експериментирай - кондензаторите са по няколко стинки :)

 

за адаптерите - под "маса" предполагам имаш в предвид ширмовката(екрана) на кабелите нали? ако е така - другите двата кабела са тези по които тече сигнала, "масата" е само екран - така че ги остави както са

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На кондензатора пише 473К. Не разбрах за адаптерите. Трябва да запоя червеният и белият кабел заедно , а екрана отделно или белият кабел заедно с екрана? В момента потенциометрите са свързани по същият начин както и преди смяната им т.е екрана е с белият кабел заедно, но има бръм, както и преди. Ако свържа белият и червеният кабел дали ще изчезне бръмченето или причината е друга

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако са единични адаптери (джаз бас попринцип са ако не са ноислес де) е нормално да има брум. както са свързани сега е добре

473=47+3 нули пикофарада=47000пф или 47нанофарада или 0,047мф ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

473 е точно 47нФ.

При намаляване на стойността на потенциометрите кондензаторите се увеличават, за да се запази същата времеконстанта. Наистина по-малките стойности ще намалят "силата" и ще звучи по-глухо.

Увеличаването ще доведе до силна зависимост от дължината на свързващия кабел.

Най-добре да не се променя нищо, или да се тества сериозно преди да се сглоби окончателно.

Не свързвай червения и белия заедно, защото не само брумът ще изчезне, но и сигналът ;) .

За брума има много причини, потърси във форума - много е писано за екраниране, за "хъмбъкери" и т.н.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.