Jump to content
Българският форум за музиканти

Защо "бръжди"


ivo_tenev

Recommended Posts

Здравейте!

Някъде от седмица имам проблем с акустичната си китара-определени струни бръждят, когато свиря на тях.

Интересното е, че това се случва ту на една, ту на друга струна по различно време.Преминава от самосебе си и пак се появява.Мисля, че не е от ключовете.Изключително е дразнещо.Можете ли да кажете нещо по въпроса?

Предварително благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^И аз имах този проблем с моята класическа китара.Търсих от какво е и открих, че е от ключовете, които по някакъв начин леко са се разхлабили.Затегнах ги малко и шумът спря.Пробвай отново и ти - и аз много трудно открих проблема.После провери дали металическите ти струни са в изправност (да не би някоя от намотките около струната да се е скъсала и т. н.).На последно място провели дали на струната няма нещо или не се опира някъде на грифа или магаренцето...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

няколко варианта, на прима виста:

 

1. Струните са прекалено ниско до грифа и бръждят по праговете.

2. Праговете са стари, захабени и следователно неравни, и струните бръждят само на определени позиции.

3. Още не си се научил да натискаш струните правилно и затова бръждят "когато си искат". Ако си начинаещ, разбира се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Или пък китарата ти е вече старичка и грифа леко е кривнал. От тук струните може да почнат да опират по праговете, както Icarus каза. Имал съм такъв проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако бъжденето е винаги на едни и същи прагчета (примерно - само на второ прагче на трета струна и само на пето прагче на шеста струна), това значи, че има проблем с праговете или с дъгата на грифа.

 

Ако бъжденето всеки път е по различни прагове (позиции), както пишеш в първия пост, това означава, че не натискаш правилно и се получава бъжденето (известно още като "пърдене" на струната).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

точно така-позиция е правилният термин. прагчето си е чиста проба метал :yes: позицията е мястото, където си поставяш пръста.

има известна ирония в народното изказване "да си поставиш пръста на трето прагче" защото, както знаете, поставяме пръста в крайната част на позицията, почти направо върху самото прагче, за да може с максимална лекота да натиснем струната и тя да издаде хубав звук. ето това може и да е причината да ти бръжди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Това е дълга и широка тема.

Има случаи когато "прагче" и "позиция" се ползват еквивалентно, но по принцип се възприемат като две различни неща.

 

Позицията е по-скоро разположението на ръката върху грифа (мерено спрямо прагчетата, разбира се).

За тва се казва - "Научи първа позиция, за да са ти лесни всички останали"

 

Но както и да е, да не объркваме човека с излишни и ненужни неща.

@ivo_tenev, просто пиши при какви условия има бъждене и дали винаги е по едни и същи прагове.

Примерно" има ли някой праг, в който струната бъжди със сигурност винаги, независимо как натискаш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята китара пък е на 30 40 години,ключовете са скапани от сякаде и прагчетата малко съкс,и имаше пръщене на 3та струна.Този проблем се оказа че е от магарето,трябвало е съвсеем малко да го завъртя и се оправи така,че пробвай може и да ти се оправи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май цялата работа е от магаренцето (или някаква извратена работа с ключовете).

Не вярвам след 10 години свирене да не хващам правилно струната :surprise:

Това бръждене спря (поне засега). То се получаваше НЕЗАВИСИМО по какъв начин натисках струната- и на мен ми беше хруманло, че може да не я натискам добре.Абе имам си едно на ум, че и китарата е "Зорница" ...

Мерси за пореден път, че написахте няколко реда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Вземи мек графит и го размажи по магаретата.Ако бражди пак-смени струните,а ако после продължава-носи на лютиер.Ако и това не помогне-вземи китарата и я хвърли от "Кончето".В случай,че оживее-не се разделяй с нея никога:surprise:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.