Jump to content
Българският форум за музиканти

Модване на тамбура


Recommended Posts

Сигурно ще ви се стори тъпо, но искам да направя нещо уникално (по - точно да притежавам).

Мразя да гледам как в даскало всички тамбури са еднакви. Байганяса ми от еднаквост. Другите дори стикерчета не си слагат. Бих искал да поговоря с някой дето разбира от електроника, за да видим дали може да се направи електрическа тамбура. :):metalist::) ...

За тези, които искат да знаят - тамбурата има 4 двойки струни (4х2=8) в следния строй ми-си-сол-ре...

Гледах във интернет и забелязах на няколко места да има спомената електрическа тамбура, така че едва ли е невъзможно. Хайде на предложенията...

Странно е, ама :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има такива адаптери за китара с релси по цялата дължина - така няма значение колко струни имаш над него

dimebucker1.jpg

такъв ако се сложи ще е много яко - ръгаш в китарна апаратура и свириш метъл на тамбурата :)

 

ако пък искаш акустичен звук - има едни пиезо елементи - като тези които ползват за зумери в китайските играчки

Piezo-Buzzer.jpg

такова се купува от магазин за електроника за 2-3лв и се лепи под магарето отвътре, прави се просто предусилвателче с FET транзистор и после в нормален хай-фи усилвател или пулт се включва

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей! Кое е това даскало? Изработвам тамбури. Навит съм да направя една електрическа, когато ми се отвори малко свободно време. Представи информацията от интернет на обсъждане от всички, за да направим един добър проект. Най-лесното е да избичим една дъска с гриф и адаптери - с такива простотии няма да се захвана. Съгласен съм да е нещо по-различно и оригинално, но нека да е базирано на българската традиция. Айде всички заедно! Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж сега, ruidolff.

Аз съм от Хуманитарна гимназия варна (Национална гимназия по хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" Варна), но ще ти кажа, че съм на 14 години и разполагам с парите, които майка ми предостави. Имам около 200-300 лева спестени, но не знам за колко ще стигне това.

Ако си съгласен за тези пари (които ми се струват малко мижави) пиши ми по скайп и ще се уговорим.

Благодаря, Overdrive.

Откъде да си намеря такъв адаптер? Продават ли се по музикалните магазини? Акустичното няма да ми върши работа, защото аз искам да жуля AC/DC, което ако знаеш не иска прекалено дисторжъни, ама пък не е никак акустично...

Все пак благодаря за отзивите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Релсови адаптери има по магазините, само дето по варненските магазини не съм останал с впечатлението да има голям асортимент от адаптери... Не е задължително да е дънкън адаптерът - вземи нещо по-евтинко - все пак е експеримент със съмнителен успех... Чудно ми е как ще звучи...

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали има начин там да ми го пробват, че не ми се хабят пари?

Не искам да дам 40-50 лева на вятъра :D

Дали могат там просто да го пробват дали хваща? Според вас?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че най-добра работа би ти свършил такъв

pickupmw3.gif

, но незнам дали може да се намери такъв въобще.. моят е правен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали тва показваме дося бе пич?! Тоя е същият, само че в корпус на сингъл...

 

Пич, адаптерът ще лови, това е ясно. Какво ще изкарва накрая е по-интересното...

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, че за релсови приказвате, spox не съм сляп.. Мисълта ми е за малък(в корпус на сингъл, както каза) пикъп ..то ясно, че ш'да е релсов humbucker.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако става въпрос и релсови сингли има но са рядкост

 

въпроса е къде ще се постави на тамбурата?? ако се изреже корпуса под струните след магарето това ще е зле и за акустиката и за здравината, а пък ако е в резонаторния отвор - пак ше повлияе

 

идва ми на ум друго - какво ще стане ако се вземе стара тамбура и и се ползва грифа, а тялото се направи от солидно дърво без кухини в някаква интересна форма :thumbs_up: ще стане нов вид инструмент май

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

идва ми на ум друго - какво ще стане ако се вземе стара тамбура и и се ползва грифа, а тялото се направи от солидно дърво без кухини в някаква интересна форма ще стане нов вид инструмент май

Инструмент, на който ще се свири "Тамбурок!" ;)

Забранено ми е да нарушавам акустиката :happy:

Трябва да е нещо като нов инструмент или адаптери, които да не нарушават акустиката...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами каквото и да сложиш вътре в резонаторната кутия ще развали акустиката. Дори мисля, че ако сложиш и нещо от външна стена пак би повлияло на резонирането на стените, но все пак не чак толкова осезаемо. Най-добрият според мен вариант е да се вземе едно парче 120х70х40мм, да му се фрезова гнездо за адаптер, после да се изреже дупка до струнника в деката (със свалени струни естествено), после да се залепи гнездото от вътрешна страна и вече да се окабели най-много с един пот за волумето и макс един за тон-а и или на деката, или в дъното на крушата отстрани да се сложи един жак. Идеята за гнездото е, че режейки подобна дупка точно до струнника деката ще отслаби силата на опън и токувиж струнника се изтръгнал... По-добре също би било ако е хъмбъкър в корпус на сингъл, за да се ослабва по-малко якостта на деката...

 

Каквото ид а сложиш обаче акустиката няма да е същата - гаранция франция! ;)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, Владе, тя тамбурата има струнник в края на корпуса и е с подвижно столче - не е лепено. Не може да се реже деката, нито да се дупчи - адаптерите се прикрепват с щипки за резонаторния отвор и са "с меко окачване". Пиезо адаптери обикновено се поставят на столчето на гъдулката, но не бива да се лепят. Носили са ми инструменти от които трябваше ДА ИЗЧЕГЪРТВАМ с микродлета подобни адаптери. Въпреки малката си маса те деформират столчето и звука на инструмента. Какво ли не съм виждал и сигурно има простотии, които още не съм видял, но за това у нас си има причини.

Сега за нашия млад приятел от Варна green sworn - мераците му са за китара и метален джангър. Аз лично не виждам защо трябва да се мъчи да му правим тамбура, която ще звучи като металска китара? Иначе формата може да бъде на тамбура или даже на морков, но ще си звучи като китара и най-добре е да си е китара. Това е скромното ми мнение. :hysterical::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, Владе, тя тамбурата има струнник в края на корпуса и е с подвижно столче - не е лепено. Не може да се реже деката, нито да се дупчи - адаптерите се прикрепват с щипки за резонаторния отвор и са "с меко окачване". Пиезо адаптери обикновено се поставят на столчето на гъдулката, но не бива да се лепят. Носили са ми инструменти от които трябваше ДА ИЗЧЕГЪРТВАМ с микродлета подобни адаптери. Въпреки малката си маса те деформират столчето и звука на инструмента. Какво ли не съм виждал и сигурно има простотии, които още не съм видял, но за това у нас си има причини.

Сега за нашия млад приятел от Варна green sworn - мераците му са за китара и метален джангър. Аз лично не виждам защо трябва да се мъчи да му правим тамбура, която ще звучи като металска китара? Иначе формата може да бъде на тамбура или даже на морков, но ще си звучи като китара и най-добре е да си е китара. Това е скромното ми мнение. :hysterical::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.