Jump to content
Българският форум за музиканти

колко струва радиоизлъчването


Recommended Posts

Здравейте !

Искам да запитам музикантите ,които имат излъчени песни в радиоефира ,колко пари им струваше това или успяхте по някакъв начин чрез връзки и познати тук и там да го уредите? Благодаря на тези ,които се включат без да се притесняват от въпроса!

Редактирано от century22
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте !

Искам да запитам музикантите ,които имат излъчени песни в радиоефира ,колко пари им струваше това или успяхте по някакъв начин чрез връзки и познати тук и там да го уредите? Благодаря на тези ,които се включат без да се притесняват от въпроса!

 

Ами ние специално досега и стотинка не сме платили за това да ни излъчват в ефир. Освен пътниите до радиото примерно или телевизията ако сме гости в предаване ;) Друг е въпросът и че не ни въртят особено често - да не каже че супер епизодично, но все пак е нещо:offtopic-001: А въпросът за уреждането.......ами то ако парчето звучи зле и връзки няма да ви оправят. Просто има някакви минимални критерии на които трябва да отговаря дадена песен, че да звучи по радиото.

Редактирано от Zmejcho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това звучи много добре ,въпросът ми беше породен от оплакването в една тема по- долу ,че на някакви момчета им поискали пари за излъчване .А какви са критериите на които трябва да отговаря песен ,която би могла да бъде пусната в ефир ако не е тайна ?Ще се радвам ако споделиш !Благодаря ти !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това звучи много добре ,въпросът ми беше породен от оплакването в една тема по- долу ,че на някакви момчета им поискали пари за излъчване .А какви са критериите на които трябва да отговаря песен ,която би могла да бъде пусната в ефир ако не е тайна ?Ще се радвам ако споделиш !Благодаря ти !

Значи, всъщност всички медии трябва да плащат на музикантите или тези които държат авторските права на произведенията, за да ги излъчват. Но обикновено се държат като катаджии - питат - кво ще правим сега???? А сега кво ще правим? Разбираш ли? Основното в случая е да се откажеш да претендираш за правата. Тоест за парите, които трябва да ти платят за да те излъчат по някоя медия. Иначе преди около 10 години си имахме работа с небезизвестния Румен Янев - тогава журналист в Радио Тангра. И той ни обясни това - ако си искате полагащите се пари за да ви излъчим парчетата, забравете - вие сте никои в момента - трябва да ни подарите песните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Съгласен съм, но не изцяло. Имайки предвид, че аз идвам (едва ли не) да се моля да ми пуснат парчето по радиото, съмнявам се, че имам кой-знае-какви права. Това, което се опитвам да кажа е, че на радиото му е все тая - и със и без мен. Защото (както вече стана дума) съм никой! Когато стана 'някой', отношенията стават пазарни - продуктът ми се продава и те го купуват. Тогава аз не завися от тях.

Всъщност разсъжденията ми са плитки. Но не мисля, че може да се погледне едностранно на темата - или ние, или те.

 

За радиото, засега случайно е било, от разни конкурси,разни концерти сме срещали разни оператори, разни журналисти : "Я, вие сте готини, я елате еди-къде-си" и става. Като идеш в едното : "Я, песента ви е готина, я идете в това и това предаване, и там пускат такива песни" и така.

Говорим обаче за едно пускане, а не за 'въртене' по N пъти на ден. Вече ако им хареса на звукарите - смятай, че все ще я набутат някъде (песента имам предвид :metalist: ).

Здраве и успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе преди около 10 години си имахме работа с небезизвестния Румен Янев - тогава журналист в Радио Тангра. И той ни обясни това - ако си искате полагащите се пари за да ви излъчим парчетата, забравете - вие сте никои в момента - трябва да ни подарите песните.

 

 

Ами правилно ти е казал човека,

преди 6-7 години имахме едно парче, дето почнаха да го излъчват често по БГ РАДИО (например стигна до 7 пъти на ден),

и ние го регистрирахме ( тоест трябваше да ни се дават пари за излъчването му - и няколкото други радия ,които са го пускали - също) и те го спряха. ;)

 

Съгласявам се също и с изказаното от именяка Ники-Нитро :cheers2:

 

За съжаление извода е, че трябва да се предлагате безплатно, до момента в който нещата станат такива, че сами да искат да Ви дават пари....

 

(Аз не съм стигнал дотам ,така че споделям само малко горчив опит)

 

А за тарифи под масата - не знам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви ,че споделихте . Но моята мисъл е породена именно от това да те въртят ввсеки ден постоянно ,както навремето въртяха песента на Вълдобрев ,това не мисля ,че ще е безплатно ..... не ми се вярва да го правят без пари ....ще ми се да вярвам ,но не съм дете !

Чух ,че има някви агенции ,на които плащаш и те ти ги уреждат тия ротации по всички медии ,ама колко струват тия ротации някой може ли да ми каже ?Някой от тия дето са ги връткали денонощно ?Може и на лични !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да споделя нещо, което прочетох в учебника по граждансо право (стискайте палци да се освободя от изпит този семестър) :

 

Договор за публично представяне или изпълнение

 

а) Договор за публично представяне.

б) Договор за публично изпълнение

С договора за публично изпълнение авторът на музикално или литературно произведение отстъпва на ползвател правото за публично изпълнение на живо или чрез запис, за излъчване по безжичен път или предаване чрез кабел или друго техническо средство, а ползвателят се задължава да го излъчи и да заплати на автора възнаграждение.

 

Звучи яко :greenangel: Айде да ходим с договорите и ги караме да подпишат :hysterical::cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тони, извинявай, ама доста пораженчески звучи такава концепция. Или искаш да кажеш, че твоя опит и изгубено време са нищо, защото Р. Янев или който и да е просто не чува и не мисли, и не желае да излезе от критиката и да започне да продуцира. Факт е също, че радиата са някакви наведини структури, които не могат да си позволят собствен имидж заради приходите от реклама... Аз например спрях да слушам Хипер, мега, турбо, единственото радио за рок в БГ, защото по другите (без претенции) радиостанции звучи пак толкова и РНР дори и повече. Съответно от разни агенции пряко свързани с еди кой си желаещ да рекламира (примерно ракия) клиент директно се подава рекламата произведена при тях, както и песните записани при тях и това е някаъв вид продуцентска дейност. Но така е у нас...

Всъщност боли ме фара.

Следвайте полета на "Черната птица". Изключително уважавам самопродуцентския му опит и дори успех. Предполагам печалбите не са завидни, но професионалното изпълнение и самостоятелността са забележителни.

 

Между другото в българските медии е широко разпространена длъжността "редактор". Която познавайки някакви производствени процеси на мен ми е доста странна. Освен това редакторите са и главни.

 

Например редактора вместо, да си следи за смисловото съдържание на текста и верността на информацията, дава компетентна оценка и за процесите, които водят до реализирането на даден медиен проект. В случая обсъждаме музикално произведение. Самото произнасяне на думата редактор мигновено предоставя правото на някой вестникар да коментира качествата на някоя песен, без самия той никога да е имал възможност, да напише два реда (в "петостъпен ямб"* да речем) или да е пробвал, да звукоизвлече тон от нещо си (изключая детските опити с тенджери).

 

*Иначе почти задължително познават тежката шаячена правда на Васусалий Лоханкин.

 

Та на въпроса откъде-накъде някой, който цял живот е бил журналист (в повечето случаи вестникарски), ще ми предлага да му подаря труда си.

 

Прочее няма нито един известен фаянсаджия, но те всички искат пари. А голяма част работят лошо.

Няма слава без кинти. Ако искаш да си голям, парите са ти основен ресурс на собственото ти развитие.

 

Те т'ва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ъъъъ не съм сигурен, че схванах за какво говориш Роко, но си има и вишисти със специалност "музикален редактор/продуцент" - тяхната работа си е пряко свързана с музиката. Малко ще да е странно да карат журналистите да вършат работата на музикалните редактори. Но кво пък... Сефте ще е простотия в БГ :surprise:

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм убеден че няма проблем да ти пускат песните по радиото стига да отговарят на съответната концепция на съответното радио.Друг е въпроса да пускат рекламен спот на албума ти това вече се плаща яко,повечето знаят че ако ти пускат песните по 3 пъти дневно ти правят един вид реклама и се правят на велики ти без нас си една нула.Не господа вие сте нули защото се храните от труда на другите и за съжаление аз съм прав.Ако проверим кои радиа плащат и на западните изпълители за излъчване на песните им ще установим че никой не плаща, за кво са им такива като нас дето не можем да си купим една читава китара пък и пари за излъчване ще им искаме.За това ако запишем отново албум ще го пусна свободно по интернет ако им харесва на хората да теглят но в същото време ще го регистрирам като продукт и ако стане така че хората се обаждат в ефир и искат точно моята песен ,тогава ще трябва медията да плати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Съгласен

 

Пешо, аз вярно недоумявам к'во е т'ва музикален редактор.

Единствената ми дефиниция е: Човек който не може да прави дори и "проста" музика, но затова пък много разбира от "сложната" такава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами музикален редактор е човекът в радиото, който отговаря за музикалния фон на предаванията, подредбата на плейлистите на парчетата, спотовете, шапките и т.н. Общо взето в идеалният случай всяко предаване си има свой музикален редактор, който се съобразява напълно с музикалните нужди на предаването.

 

Относно обучението - предимно се преподават различни исторически дисциплини, с цел максималното обогатяване на музикалната култура на бъдещия редактор...

 

Има и некви радиа с такива хора бе, не е хептен валат положението :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... откъде-накъде някой, който цял живот е бил журналист (в повечето случаи вестникарски), ще ми предлага да му подаря труда си.

 

Прочее няма нито един известен фаянсаджия, но те всички искат пари. А голяма част работят лошо.

Няма слава без кинти. Ако искаш да си голям, парите са ти основен ресурс на собственото ти развитие.

 

Те т'ва.

 

 

 

Роко право думаш !

...ама кво им обясняваш ?! - нека си поучукат малко главата,пък някои може и да се усетят,че стената е по-твърда от главата ;)

Редактирано от BlackCorsair
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо винаги недомлъвки ?Защо никой не разкаже ,ами все едно такова .....недоизказано остава ?Нали затова питаме тук за съвет ,за да не си блъскаме главата в стената ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.