Jump to content
Българският форум за музиканти

Технически въпроси


Fenix

Recommended Posts

:hello:

Ами имам един технически въпрос, 'ма преди да постна тема решхи да я направя обща за всякакви такива, нека се пише тука, а не за всеки отделна... :blink:

 

 

Та моят въпрос е свързан със следното нещо. По много песни, гледам в трабулатурите им, (а и го чувамвиждам на живо) това:

(пример)

 

9---12

х----х

7---10

 

ясно ми е че това си е най-нормална октава и нищо особено на пръв поглед, ама като приглуша струната по средата и... аве се нещо не се получава. И исках да питам дали просто трябва да се поупражнявам още доста, или има некъф друг трик. Питам, щото като гледам други да го правя и при тях излиза адски чисто като звук, а аз имам това противно шлякане :cheers: .

Който иска пример (не от мен :green: ) - Ceremony (joe Satriani) Live in SF, последния път в който свири opening theme... баш на края

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А как точно я приглушаваш струната по средата?

 

Значи лично аз използвам средния пръст като баре с цел да заглуша струните... Например:

 

E----

B----

G---4

D---x

A---2

E----

 

Така: Поставям средния пръст :P върху 3то прагче (в случая върху Фа) като той заглушава 3то при всички струни, с показалеца затискам 2ро а с малкия 4то!!!

 

Уфф май много неясно стана ама карай... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих пробвал така:

9---12 -> трети пръст

х----х -> средната фаланга на първи пръст

7---10 -> първи пръст

 

Не натискаш, нито изрично нещо правиш на средната струна. Просто си подпираш там пръста, докато "извличаш" тона от 7-мо фрагче (б.а. нещо средно между фрет и прагче :D ).

 

Може да не е правилно, лично аз така правя...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих пробвал така:

9---12 -> трети пръст

х----х -> средната фаланга на първи пръст

7---10 -> първи пръст

 

Не натискаш, нито изрично нещо правиш на средната струна. Просто си подпираш там пръста, докато "извличаш" тона от 7-мо фрагче (б.а. нещо средно между фрет и прагче :D ).

 

Може да не е правилно, лично аз така правя...

И аз тъй. Никви проблеми. Ма ги свира бързо принципно тея части и то за това сигурно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих пробвал така:

9---12 -> трети пръст

х----х -> средната фаланга на първи пръст

7---10 -> първи пръст

 

Не натискаш, нито изрично нещо правиш на средната струна. Просто си подпираш там пръста, докато "извличаш" тона от 7-мо фрагче (б.а. нещо средно между фрет и прагче  :P ).

 

Може да не е правилно, лично аз така правя...

И аз тъй. Никви проблеми. Ма ги свира бързо принципно тея части и то за това сигурно.

Епа края на Ceremony-то за което стана дума горе е цялото такова. В смисъл някъде към 20 секунди.,,, Нема бързо нема бавно :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурно много натискаш с 1ви пръст .По принцип начинът ,който посочи Baby Thomas е правилен - просто докосваш струната съвсем леко с 1ви пръст ,в никакъв случай не натискаш дори и малко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз пък ползвам 3 пръст за втората струна и перцето за първата струна......и така въобще не докосвам струната по средата. Незнам дали е правилно...

Редактирано от Axe-Wielding Gallerian
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не виждам проблем. Аз го правя с две пръстчета само :D

Значи първи пръст си държи горната струна .. самата възглавни4ка извлича тона а по долната част на пръста ляга и заглушавап долната струна... за най-долната вече е ясно.. тя си си върви с трети пръст.

 

тоест :

 

9---12 трети

х----х първи - леко ляга заглупавайки

7---10 първи

абе схемата е проста .. требе по-нежно да го пипаш за да не издаваш излишни шумове както някой по-горе каза иначе е елементарно ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз така маи, с показалеца заглушавам горната и долно стоящата струна само дето другата струна я натискам с кутрето, то ми е маи по пластично от безименния пръст и маи се получава горе долу чисто

 

 

 

ПП: ей тук записах семпъл който иска да чуе как звучи :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто трябва малко по вече да сгънеш показалеца и си готов.Междинната струна само се допира в пръста и не звучи...всучност има някакъв звук но той просте се губи между другите два, напрактика не се различава.това е

тренинг

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-правилно според мен е да свириш тези октави с показалеца и кутрето.

Средната фаланга на показалеца заглушава средната струна, а средната фаланга на кутрето заглушава първите свободни струни, ако високия тон от октавата не е на първа струна, а втора, трета и т.н.

По този начин ще можеш ефективно да се справиш с пасажи от сорта на например ... "MANHATTAN" на Eric Johnson, където се изисква доста пъргавина при свирене от такъв тип (с октави).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих пробвал така:

9---12 -> трети пръст

х----х -> средната фаланга на първи пръст

7---10 -> първи пръст

 

Не натискаш, нито изрично нещо правиш на средната струна. Просто си подпираш там пръста, докато "извличаш" тона от 7-мо фрагче (б.а. нещо средно между фрет и прагче :happy: ).

 

Може да не е правилно, лично аз така правя...

Аз бих пробвал така:

9---12 -> трети пръст

х----х -> Втори Пръст

7---10 -> първи пръст

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Феникс,

за майсторско свирене на октави си намери да чуеш малко Джордж Бенсън или пък Уес Монтгомъри-те са пионерите на тоя тип свирене.

 

 

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-правилно според мен е да свириш тези октави с показалеца и кутрето.

Средната фаланга на показалеца заглушава средната струна, а средната фаланга на кутрето заглушава първите свободни струни, ако високия тон от октавата не е на първа струна, а втора, трета и т.н.

По този начин ще можеш ефективно да се справиш с пасажи от сорта на например ... "MANHATTAN" на Eric Johnson, където се изисква доста пъргавина при свирене от такъв тип (с октави).

Да бе, неска си обърнах внимание като свирех и се оказа, че точно тъй ги свиря. Тъй, тъй :D;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.