Jump to content
Българският форум за музиканти

Лампа, батерии - въпросче


Recommended Posts

Здравейте!

Ровейки се из нета попаднах на тази схема на усилвател за слушалки: ЩРАК!

 

И в мен изникват два въпроса: 1. Възможно ли е лампата да се замени с аналог, който също работи на батерии (ако не може да се намери 6922) ?

2. Предполагам буферът BUF634 може да се замени (при евентуална липса) ?

 

Ако имате някакъв опит, моля споделете, а ако не - изкажете мнение.

Редактирано от Tomov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е възможно, но седи въпроса защо точно лампа с батерия. Дали е добро решение? Колко е голяма батерията и колко ще държи? - имай предвид, че ще искаш да е стерео, тоест консумацията на ток става 2 пъти по-голяма.

Лично аз не намирам решението за удачно, и по-важното не прави схемата ала "джобен формат" освен ако не си фен на мобилни фотоапарати от 80-те :thumbs_up:

Не ми харесва и изходния буфер. Не е ясно и какво става с режма на лампата когато започнат да се изхабяват и 2те батерии

 

Виж ТОВА решение - без лампа е, работи на 9 волта и консумира много малко ток. Според това което съм чел има и доста приличен звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Исках да се пробвам с нещо лампово и като за първи опит, това ми се видя най-лесно.

Бих се радвал ако споделите някои изпитани схеми на лампов усилвател, като за начинаещи (било то и еднотактов), нещо, което сте правили и е с достъпни елементи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами за каквото и да е, но на първо време за слушалки, защото такъв бих искал да си направя. Ако елементите са достъпни е плюс разбира се.

 

А ако изпадне нещо подходящо за пауърамп мисля 30 вата, 50 МАКСИМУМ ми стигат...

Редактирано от Tomov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да питам също:

 

Какъв трябва да бъде крайният трансформатор ?

И Какъв трябва да бъде захранващият ?

 

Могат ли да се намерят по нашите магазини или да се поръчат от някъде ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв трябва да бъде крайният трансформатор ?

И Какъв трябва да бъде захранващият ?

Специализирани.

Трябва ти траф за СЕ лампов усилвател с ел84 на изхода, Захранващия трябва да дава напреженията които са написани. Имай предвид, че след като се изправи напрежението след греца става по-високо.

 

Могат ли да се намерят по нашите магазини или да се поръчат от някъде ?

Не съм виждал по магазините, а за поръчване сигурно може, ако изпращат до БГ. Потърси из разни онлайн магазини в които продават подобни неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А има ли лампова алтернатива, чиито елементи са достъпни в България ?

Въпросът е към всички, ако сте правили нещо лампово тук у нас, моля споделете.

 

ЕДИТ: Схемата на мини кат сингъл енд ли е ? В смисъл виждам и 12ах7 лампа, която мисля е предусилвателна.

Намерих в един сайт single-ended EL84/6L6 output transformer и push-pull EL84/6L6 output transformer.

До колкото разбрах ми трябва първият и то за 8 ома товар. Остава въпроса за захранващият...

... търся с вторично 320 волта V 6,3 за отопление...

Редактирано от Tomov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А има ли лампова алтернатива, чиито елементи са достъпни в България ?

Въпросът е към всички, ако сте правили нещо лампово тук у нас, моля споделете.

 

... търся с вторично 320 волта V 6,3 за отопление...

 

За захранващ такъв пиши на Greqq а изходни за ел84 аз събирам от стари бг лампови апарати -търси по битаци и вехтошари

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай Това

мини кат на бад кат :greenangel:

2 лампи. По-просто не се сещам :recourse:

 

 

Извинявай а случайно на тази схема да знаеш за колко ома слушалки е ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички отзовали се. Сега започва голямото търсене на краен и изходен трансформатор (респ. и на старо лампово радио)!!! Ако някой има нищо предвид да пише, може и ЛС.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

последното ми практис комбо (5вата със 6в6 и 8") го направих със захр. траф от радио, на който намотах допълнително 200-300 навивки на ръка (нямам машина) за да вдигна волтажа колкото трябва - има си софтуери за смятане на трафове, изходен ползвах от бг телевизор и звучи много стабилно, особено пък на 12" ако се пусне :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.