Jump to content
Българският форум за музиканти

лампи за усилвател


Recommended Posts

Здравейте,значи вчера докато чистех шкафовете пападнах на едни лампи на баща ми от ссср-ско време съдейки по надписите по тях та да питам дали могат да се използват за направата на усилвател . Лампите са : 2х 6и1п ,3х 6н2п,1 тесла пл83 ,1 6к4п и едни други две които вече не им личи името ... иначе всички лампи са чисто нови .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6н2п e нещо като руски еквивалент на ecc83/12ax7 (най-близките по параметри до ecc83 по-точно) и стават - има разлика че отоплението е само на крачета 4 и 5 , а не 4+5 паралелно и 9 . Чувал съм обаче че не звучат толкова добре

Другите лампи са за радио/телевизори (не за аудио честоти) и не стават

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"6н2п e нещо като руски еквивалент на ecc83/12ax7 (най-близките по параметри до ecc83 по-точно) и стават"

тези имах предвид

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ecc83/12ax7 - се намират и за по 6- 7 лева, да не те отчайвам,

ама имаш само копчета за балтон.

ако те са стотинки, сметни още колко ще дадеш да си учиеш цял балтон.

е, такова е полжението и с тези ламбета.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

добре а от тях може ли да се направи усилвател със прилично качество на звука или не?

Усилвател - не,но един предусилвател лампов може да се спретне.Така нямаш изходен траф и крайни лампи което драстично сваля цената за изработка.Проблем ще ти е може би само захранването ако искаш да го събереш в малка кутия.Можеш да позлваш два трафа по 6,3 волта,единия от който на обратно.Така получваш хем високо напрежение хем 6,3 волат за отоплението.Съмнява ме обаче да можеш да го събереш в разнери на камионче.Друг начин е с умножител на напрежение.Според мен няма да ти излезне много скъпо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лампите не правят усилвателя в един лампов усилвател. Това е грешно възприета идеология.

Имам лампи: мога ли да направя усилвател от тях.

Смятай, че лампите са най-евтиния компонент в един лампов усилвател.

 

Ако си мислиш, че не е така си задай въпроса от къде ще намериш кутия и трансформатори?

 

Не си мисли, че ще можеш да си направиш сам кутията докато не си започнал да се мъчиш да направиш сам кутия. Това не е лесна работа и не е майтап работа. За трафовете няма да коментирам :punk_guitar:

 

Относно лампите които имаш. Както ти казаха по-горе 6н2п стават, но само за преамп. Тоест за усилвател (с преамп) ти трябват и крайни лампи. И да, 6н2п са аналог на ецц83/12ах7, но отоплението е различно като разположение и волтаж, което значи, че не тряба да бодеш 6н3п на усилвател с ецц83 защото ще стане беля :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

добре а от тях може ли да се направи усилвател със прилично качество на звука или не?

да може - не разбрах за какъв усилвател точно питаш - китарен усилвател не съм пробвал със тях, но hi-fi усилватела ми е със 6н2п в предусилватела и звучи добре

 

и като оставим това Nikifena каза останалото (по-важното в случая), само не съм съгласен за белята - просто нищо няма да стане ако се сложи 6н2п в амп за ецц83 - няма да се загрее отоплението

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... само не съм съгласен за белята - просто нищо няма да стане ако се сложи 6н2п в амп за ецц83 - няма да се загрее отоплението...

Дали е така?

Може, но само в определен случай - когато 4 и 5 крак са накъсо!

НО!

Ако отоплението е 12 волтово, и естествено е подадено на крака 4 и 5 за ECC83/12AX7 , 6Н2П веднага се взривява!

А, ако отопленията са последователно свързани (често срещано при постояннотоково захранване) какво става? Никой не може да каже, ако не се знае точната конфигурация, но най-вероятно ще стане голямо "мазало".

С най-голямо и искрено уважение към колегите във форума, но все пак е добре да отчитаме, че има и други кучета, освен Шаро...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

говорих за 99.99% от усилвателите със 6,3волта - за другите - една попиляна лампа и другото около нея - кво ти пука :greenball:

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

защо всяка дума трябва да се приема буквално и взема на сериозно и на всяко нещо трябва да се гледа от научна гледна точка?? не може човек да се пошегува и веднага почват подигравки спамене и всякакъв подобен шит :greenball:

 

затова всеки да се спасява-повече нямам намерение да помагам на никой в тоя форум - човека питаше става ли - казах му - казах му и каква е разликата и вече почнаха философствания - колко китарни усилватела (нали все пак е музикантски форум) с отопление на прав ток или последователно или на 12волта си видял???? Освен това човека не беше питал изобщо дали могат да се сложат в готов усилвател (ако не ме лъже паметта) или според теб човек трябва да е специалист-старши научен сътрудник с аудио измервателна лаборатория и 35 години опит за да се изкаже по някой въпрос компетентно и да не го гледат другите от високо и да му се смеят кефейки се колко са велики????????

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E Overdrive не сърди де лично аз чета с интерес постовете ти и обменям опит . Имам също 6Н2П няколко бройки и аз се чудя какво да започна с тях -

в Google и схеми доста ето първите попаднали ми -

http://www.guitar.ru/articles/make/cossack...ackA15schem.gif

http://mkmagazin.almanacwhf.ru/mk_other/el...ektrogitara.htm

http://basokby.narod.ru/schems/basuspred.GIF

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.