Jump to content
Българският форум за музиканти

една стара кухарка се нуждае от освежаване


Recommended Posts

така момчета докато си търсех зимните обувки днес слу4айно попаднах у нас на една стара китара която се оказва че била на прадядо ми!оказа се че е купувана 1934 година :D трудно ми е малко да повярвам ,но е възможно! положението е такова че магаренцето и е счупено и втулките дето държат струните колкото и опити да тършувам да ги намеря в бъркотията горе на тавана не успях!дървото е здраво няма проблеми по него за грифа немога да кажа, ключовете горе долу биват!та идеята ми е следната ако може някой да ми препоръча лютиер който да може да ми помогне да я освежим малко защото наистина е реликва за семейството! :greenball: нз как вървят цените за ремонт също така че ще съм благодарен на всеки който се откликне!

 

ПС:ако темата не е за тук я преместете нп! :cheers2:

 

изтриите ми другата тема че постнах две без да искам

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дай снимки, за да разберем какво точно е състоянието на инструмента, от какво се нуждае и да можем да ти препоръчаме точния човек за работата :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Model IEEE 1394 Firewire :) Сори за офа , за това се сетих като видях годината :) Иначе по темата - смяташ да я правиш музеен експонат или да свириш на нея ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ем иосвежаване на дървото евентулано и да се оправи там магаренцето и ак осе докара за свирене защо не снимките са готови по-кънсо ще ги пусна :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето обещаните снимки :greenball:

 

http://www.picvalley.net/u/83/20670_747.JPG

http://www.picvalley.net/u/83/20673_807.JPG

http://www.picvalley.net/u/83/20674_820.JPG

http://www.picvalley.net/u/83/20675_837.JPG

http://www.picvalley.net/u/83/20676_869.JPG

http://www.picvalley.net/u/83/20677_891.JPG

 

кажете мнения и препоръки какво да се прави ;)

Редактирано от Kaloyan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

недей да я лакираш или шкуриш или да правиш каквито и да е козметични промени (освежаване) ако наистина е реликва за теб - иначе ще загуби стойността си!!

като оставим това прилича на някаква руска измишльотина за метални струни но пък с плосък гриф ;)

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

недей да я лакираш или шкуриш или да правиш каквито и да е козметични промени (освежаване) ако наистина е реликва за теб - иначе ще загуби стойността си!!

като оставим това прилича на някаква руска измишльотина за метални струни но пък с плосък гриф ;)

 

 

ами испанска е човече но друго незнам за нея, просто попих всяка информация дадена ми от баща ми тука койато знаеше ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, на мен китарата не ми се вижда особено качествена.

За испанска - не знам - като гледам как са изпилени прагчетата, не е като да е от пластмасови струни - май с метални е свирено на нея.

 

Удивително прилича на соц. китара - но ако е от 1934г. наистина - нямам идея каква е.

Ти чувал ли си някога какзвучи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, на мен китарата не ми се вижда особено качествена.

За испанска - не знам - като гледам как са изпилени прагчетата, не е като да е от пластмасови струни - май с метални е свирено на нея.

 

Удивително прилича на соц. китара - но ако е от 1934г. наистина - нямам идея каква е.

Ти чувал ли си някога какзвучи.

неп ми възможно е и соц да е ама нямам представа той баща ми е чувал там туко нещо!а иначе несъм я чувал досега как звучи нали ти казвам че от 2 дена знам за нея ;)

Редактирано от Kaloyan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mи пич, китарата не е пазена и като нищо дървесината да е позагнила тук-таме => не може да разчиташ да стане особено здрава. Оттук насетне имаш два варианта:

 

1) даваш я на лютиер да ти залепи магарето/струнника, да ти смени позициите и евентуално да я сетъпне доколкото може...

 

2) хващаш я и почвам сам да си къртиш и да лепиш, което е доста по-рисковано от първото...

 

Ако се спреш на първото, има тема с координати на повечето лютиери в БГ - провери в нея за лютиери в твоя район/град и после се поразрови из форума какво е писано за тях като мнение на клиентите им. Ако решиш да караш през просото по втория вариант, имай предвид, че след като почистиш дървото от под бриджа и от самия бридж ще ти трябват специални дърводелски стяги с дълги челюсти, за да го залепиш здраво, както и хубаво ПВА лепило. Принципно си има специални стяги за лепене на бридж, които на едната си челюст имат глава, обхващаща целия струнник, а от другата страна голяма плоча, но такива в България трудно се намират по магазините, да не кажа, че е и непосилно... Дерзай!

 

Поздрави,

Влад

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря ти за инфото аз съм от софия ще погледна из форума какви лютиери има но все пак ако ми и препоръчате някои :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей! Според мен китарата е ръчна изработка, доста стар модел и на нея е свирено страшно много. Характерен и отдавна вече несрещан момент при нея е, че долните краища на струните са минавали през самата дека. Впоследствие е монтирано столче, което на свой ред се е откъртило след време. Възможно е и инструментът да е ценен, независимо от семплия си и амортизиран вид. Възможно е и да е любителска направа, или дори евтин фабричен модел от Испания през 1930-те. Външният вид не винаги казва много. Може и да е звучала страхотно. При всички положения се иска да я види сериозен човек. Успех! Рудолф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Калояне, не разбрах откъде си, само предполагам, че си в София. Прочети внимателно темите и направи избор - във форума се "навъртат" доста талантливи, образовани, интелигентни и сръчни люде. При това с радост биха ти помогнали срещу скромно възнаграждение. Тяхната награда е че трупат опит и най-вече удоволствието от работата. Те са основата на бъдещото поколение български лютиери, което, убеден съм, ще извоюва световна слава. Моля се на Провидението да останат в България. П.П. Моля, внимавайте, защото под скромната външност може да се крие ценен авторски инструмент - всичко се случва на белия свят. Успех! Рудолф

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.