Jump to content
Българският форум за музиканти

Помогнете ми да си избера бас


snatch

Recommended Posts

В повечето случаи ревюта в нет-а пишат доволни собственици, така че освен ако продукта не е пълен провал (а при Vintage случаят не е такъв) е нормално да намираш положителни мнения.

Съветът ми е да пробваш колкото се може повече басове преди да купуваш - отзивите и препоръки са едно, а твоето лично усещане когато хванеш "тоягата" - съвсем друго. Обърни внимание на акустичния звук на всеки инструмент - тембър, атака, дължина на тона, как се променя звука когато дясната ти ръка е по-близо до грифа или до струнника, как звучи ниската струна и доколко звукът й се различава от останалите (това важи ако пробваш 5 струнен), както и на баланса когато използваш колан - грифът не трябва да тежи на дясната ти ръка.

Плъзни ръката си по предния ръб на фингърборда - позициите не трябва да драскат.

Ако имаш възможност пробвай различни инструменти в един и същ усилвател и със сходни корекции - най-добре започни с всичко на 0 (обикновено "12 часа", но има и изключения), включително и корекциите на активната електроника на самия бас, а баланса на адаптерите да е 50 на 50 (и двата усилени еднакво). Ако инструментът е с пасивна електроника (т.е. няма нужда от батерия за да работи) първо отвори всички потенциометри докрай, а след това експериментирай с други комбинации.

Няма неудобни въпроси - питай продавачите за всичко което те интересува, като минимум трябва да си сигурен че си разбрал кой потенциометър за какво служи, колко гаранция ти дават и точно какво покрива.

 

Пропуснах. И двата баса към които си дал линк са с един и същ фингърборд - въпрос на снимка. Ако за теб е важно да е черен можеш да го постигнеш за скромна сума при всеки лютиер. Повечето производители ползват оцветители за да докарат желания цвят, няма причина и ти да не се възползваш от този приом.

Редактирано от разбойник
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за полезните съвети!Мисля, че като цяло тези два баса не се различават кой-знае колко, в един клас са и не бих допуснал голяма грешка ако взема единия, вместо другия.Така че при следващото ходене просто наистина ще си поиграя малко повече с единия и с другия и ще реша.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко и мнения да ти се дадат от нас в тази тема, все ще са базирани на личностно предпочитание. Както каза господин Разбойников, най-добре е да хванеш баса в ръце и да се увериш, че ти допада като звук и като визия и усещане при свирене. При мен така се получи... Бях тръгнал за едно и накрая купих съвсем друго. Варианти бол, въпросът е кой ти пасва на представата за добра бас китара. Можеш да разшириш и периметъра на марки басове... всичко зависи от това, какво предлагат магазините, в които си търсил. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.