Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се прави...


Recommended Posts

Здравейте,

Значи гледам по форумите хората си правят дисторшъни и разни други ефекти...

та искам да попитам трудно ли се прави и изобщо как се прави... какво трябва да уча за да мога и аз да си направя...

защото много искам да се науча да си правя и аз ... на 13 съм и не разбирам...

:icon_shithappens: Благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно трябва да учиш електроника.

 

Освен това, на практика, трябва да се научиш да си правиш печатни платки, и да запояваш добре.

Как да направиш това, търси в по-стари теми, и във форуми, специализирани в електрониката.

 

Самия ефект дисторшън се прави по същия начин, както се прави радиоприемник, телевизор, часовник, терморегулатор, аларма, и др - просто по друга схема :icon_shithappens:.

 

Иначе, като цяло, ако тепърва започваш да се учиш, е много по-практично да си купиш от магазина, или на старо от форума. Цената на ефект на старо доста се доближава до цената на правен ефект. Дистер на старо можеш да намериш за около 90-100 лв, което хич не е скъпо. Ако трябва да направиш ефект, който на външен вид да се доближава до магазинския, и, ако правиш само една бройка за себе си, е много вероятно даже да ти излезе по-скъпо, отколкото да си го купиш нов.

 

Всеки в началото прави мазало, и не обръща внимание на неща като кутия, свястно екраниране, външен вид, и т.н., но е добре да знаеш, че без да се обърне внимание за всичко, на практика не се получава нищо, което да си струва труда.

 

Важно е, щом си малък, да помислиш върху още нещо - китарист ли искаш да ставаш, или електронен инженер?

Аз станах прилично добър в електрониката последните години, но за сметка на това още не мога да се нарека добър китарист - просто две дини под една подмищница не се носят.

 

За това - ако просто искаш да свириш с ефекти - купи си ги, и не се занимавай с глупости.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих казал и много точен и изчерпателен отговор.

Но има и наслада и задоволство от собственото производство :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз досега съм си произвел един дисторшън и един полу гонов адаптер само дет немога да намотам жичката като хората но нев това е въпроса .идеята ми е че ако те влече прави го и ако ти харасве хем да свириш хем да си майсториш няма проблем стига да не смяташ да ставаш професионален китарист тогава повече упражнения ще трябват :thumbs_up: . просто си подреди приоритетите и всичко ще се нареди :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Значи гледам по форумите хората си правят дисторшъни и разни други ефекти...

та искам да попитам трудно ли се прави и изобщо как се прави... какво трябва да уча за да мога и аз да си направя...

защото много искам да се науча да си правя и аз ... на 13 съм и не разбирам...

:thumbs_up: Благодаря предварително

 

 

Щом си на 13 се ориентирай към електро-технически техником през следващите години , щото без основа по електротехника много ще е трудно , макар че племеника ми завърши Киров и една крушка не може да завие - като нема желание да се учи-така е .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Щом си на 13 се ориентирай към електро-технически техником през следващите години" 'чакай бре ти вече в техником го записа още на 13 :thumbs_up: то че са му е интересно може да му мине като направи няколко неуспешни опита и... пък и баща му все ще може да му помогне и да му обясни как стават нещата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Техникумите са средно образование => 14 години+ => си му е баш време. И да, пише се техникУм ;) Обаче не бих казал, че е необходимо да си посвети живота на ел техниката, за да може да направи 2 диста на кръст, като може да си учи нещо друго и да чете странично книжки :huh:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грегг, май дискусията накрая се отклони към въпроса за проектиране на различни клипинг схеми, а не толкова до техническото им изпълнение :thumbs_up:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като за начало ще ти е трудно да постигнеш някакво мега качество, но може да пробваш с някои по-прости схеми

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да правиш дисторшън настъпи кутиики не е нужно да учиш в ел.техникум.

 

Не е нужно да можеш да правиш платки.

 

Достатъчно е да знаеш английски , отвори чичко Google , намери сайтовете с DIY guitar ефекти - във всеки от тях има линкове към още поне 10 такива сайта.

Там има упътвания , снимки , картинки.

 

Върпоса е дали искаш да инвестираш свободното си време да запояваш и дали искаш да харчиш джобните си пари за поялници , тинол , елементи , измервателни уреди ....

 

Аз когато почнах да се интересувам сайтовете се брояха на пръстите на едната ръка, имаше само yahoo търсачка , картинките се отваряха за по 2-3 минути чакане а и такива нямаше.

 

Сега нета е пълен с инфо!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.