Jump to content
Българският форум за музиканти

Китарни говорители?


Recommended Posts

1во се извинявам ако има такава тема , но търсачката не откри нищо :unsure:

и така въпроса ми е китарните говорители специялни ли са ..смисъл аз кат гледам китарен и средно-честотен ми се виждат еднакви и за това питам дали мога да си зема средночестотен от магазина и да си напрая колона или да се откажа от тия глупости.. благодаря предварително :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...p;hl=говорители

 

Вземи си китарни говорители ако искаш да звучи както трябва. Ако искаш просто да се чуваш си взимай каквито ти падне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи от подхода и отношението ти към това което правиш.

Ако държиш на качествен китарен звук, трябва да се обзаведеш със специфични говорители, поставени в специфични тела.

Ако караш през куп за грош, можеш да използваш каквото ти попадне.

Разбира се решението е силно свързано и с финансовите възможности. Оригиналните озвучителни тела предназначени за китара не са евтини.

Придобилите известност китарни високоговорители имат висока чувствителност, специфична честотна характеристика, висока издържливост на претоварване, специфичен хармоничен спектър (изкривявания) и някои други по-специални параметри.

Комплексът от параметри определя и специфичното звучене (sound) на различните видове високоговорители (Celestion, JBL, Gauss, Eminence, McCauly, Altec, Magnavox и т.тн)

Звукът се определя не само от високоговорителите, но и от акустичното им оформление - open back, closed box, ported cabinet... В завимост от търсения звук, се прави подходяща комбинация - усилвател > високоговорител > акустично оформление.

Темата е безкрайна и ако те интересува повече ще трябва да четеш, или да плащаш на някой чел, като фирмите произвеждащи апаратура.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В допълнение ще кажа,че ако все пак си ограничен от към средства най-евтиното решението според мен е български 12 инчов говорител с честотна лента около 80-5000 Hz и хартиена мембрана(всъщност не знам има ли български с гумена).Аз лично съм пробвал да свиря така и не е особено сносен звука,но все пак е компромисно решение.

Ако сложиш хай-фи колона звука е отвратителен,особено с дисторшън.

 

Оглеждай се за китарни говорители 2-ра ръка.Изпадат и не чак толкова скъпи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В допълнение ще кажа,че ако все пак си ограничен от към средства най-евтиното решението според мен е български 12 инчов говорител с честотна лента около 80-5000 Hz и хартиена мембрана(всъщност не знам има ли български с гумена).Аз лично съм пробвал да свиря така и не е особено сносен звука,но все пак е компромисно решение.

Ако сложиш хай-фи колона звука е отвратителен,особено с дисторшън.

 

Оглеждай се за китарни говорители 2-ра ръка.Изпадат и не чак толкова скъпи.

 

Потвърждавам казаното пробвах по басов дисторшън на благоевградски 40 вата , Селекшън 100вата и Фендер 100 вата говорители като последните два са китарни и звука нямаше голяма разлика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потвърждавам казаното пробвах по басов дисторшън на благоевградски 40 вата , Селекшън 100вата и Фендер 100 вата говорители като последните два са китарни и звука нямаше голяма разлика.

 

Може би по-точно би било да се каже "АЗ не открих голяма разлика".

Във всички случаи е по-добре да се купи един евтин Селесчън за 65 лева, отколкото един ботевградски.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Друг е факта, че бългаските говорители имат ниско ниво на звуковото налягане (SPL) което значи, че при еднаква мощност благоевграските говотители ще звучат поне 2-3 пъти по-тихо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Друг е факта, че бългаските говорители имат ниско ниво на звуковото налягане (SPL) което значи, че при еднаква мощност благоевграските говотители ще звучат поне 2-3 пъти по-тихо.

 

Много уместна и важна забележка! Не съм сигурен дали българските говорители стигат чувствителност дори 90dB, докато дори евтините Селесчъни имат средно 96dB, което на теория означава /всеки 3 dB се чуват два пъти по-силно/, че при една и съща мощност ще звучат 4 пъти по-силно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потвърждавам казаното пробвах по басов дисторшън на благоевградски 40 вата , Селекшън 100вата и Фендер 100 вата говорители като последните два са китарни и звука нямаше голяма разлика.

 

Може би по-точно би било да се каже "АЗ не открих голяма разлика".

Във всички случаи е по-добре да се купи един евтин Селесчън за 65 лева, отколкото един ботевградски.

 

 

 

 

Поправям се - Аз не открих голяма разлика

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това на мен ми звучи малко невероятно.

Не, че е невъзможно да звучи добре с благоевградски говорител, но чак да няма разлика....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Това на мен ми звучи малко невероятно.

Не, че е невъзможно да звучи добре с благоевградски говорител, но чак да няма разлика....

 

 

казах няма голяма разлика особенно имах предвид ако не се дупат силно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E то какво излезе накрая - дайте да дадем една идея по-малко парички за благоевградски говорител, и да се надяваме да не открием голяма разлика, поне при слаби нива на свирене, вместо за още малко пари да си купим китарен говорител..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...всеки 3 dB се чуват два пъти по-силно/, че при една и съща мощност ще звучат 4 пъти по-силно.

 

Не е вярно, че всеки три децибела се чуват два пъти по-силно.

 

За всеки три децибела повече при даден говорител, е необходим усилвател с два пъти по-голяма мощност,

но това съвсем не означава, че ще се чува два пъти по-силно.

Всеки 3dB се чуват едва една идея по-силно. Ако промените нивото с по-малко от 3dB е много вероятно да не усетите, че нивото се е променило. 1dB е най-малката разлика, коярто ухото изобщо усеща с много мъка, така че 3dB разлика определено няма нищо общо с два пъти по-силно.

 

За да звучи един усилвател два пъти по-силно през даден говорител, той трябва да е около десет пъти по-мощен, или звука трябва да е с 10-12dB по-силен.

 

Това означава, че един евтин говорител с едва 86dB чувствителност, ще е два пъти по-тих от селешъна, а разликата с българския говорител, ако случим на такъв с 90dB чувствителност, ще е между осезаема и прилична, но не и двойна, камо ли четворна. Въпреки това, предимствата на китарния говорител не подлежат на коментар изобщо, особено като имаме предвид, че китарния говорител ще превръща много по-голяма част от енергията в звук, а много по-малка - в топлина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E то какво излезе накрая - дайте да дадем една идея по-малко парички за благоевградски говорител, и да се надяваме да не открием голяма разлика, поне при слаби нива на свирене, вместо за още малко пари да си купим китарен говорител..

 

 

Прав си разбира се не си струва ако не е китарен ма какво да го правя българския - няма да го хвърлям я

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.