Jump to content
Българският форум за музиканти

Help!Ех това настройване!...


Valnyr

Recommended Posts

Ultramega тъпото че ще разбера коя от двете е настроена и коя не е :) така че не се бъзикай аз ухо имам да чуя ама като нз как да въртя ;) и мерси на другите

Не целях да те засегна, не се сърди :icon_shithappens:

 

Но въпреки всичко моето мнение е че трябва да научиш отнякъде принципно как се настрйва инструмента и лека полека да свикваш да го правиш. С тунера, добре. Ами когато си далеч от компа и микрофона за скайп(например отишъл си на палатка някъде с приятели и си взел и кухарката), кво правим...? :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 38
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Значи и аз да се изкажа хавторитетно:

Ако си свириш сам пипаш шеста струна първо как ти звучи... Настроиваш я на вкус и на пипане (не ме анатемосвайте тук) и после по нея - натискаш на пето прагче 6та струна и долната 5та трябва да звучи точно като нея, не трябва да се чуват разни други гадории... После проверяваш на 7мо прагче на 5 струна дали звучи на октава с 6-та. Ако звучи повтаряш процедурата и за другите струни. След като вече звучат проверяваш на акорд и доизкусуряваш. Това е начина горе долу... Може да е повисока или по ниска от колкото трябва но поне строя ще ти е наред, при мене винаги е с половин тон по-висока откокото трябва :)

Ако свириш с други хора проверявай на тунер първите 10 години поне 6та струна, а най добре всичките... Не е срамно, нито пък показва, че не можеш :thumbdown: Просто трябва време. Дерзай! Принципно мене няколко урока по солфеж много ме отвориха и са успявам и на свободни струни ама не си е работа :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Не е срамно, нито пък показва, че не можеш...

Също и много от про музикантите си имат по някой камион-тюнер и си го ползват, когато имат нужда. :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се намеся тука и аз с малко физика. 'Начи, чувал ли си за "звукови биения"? Това е едно явление, което е много удобно за настройване на муз. инструменти по слух, а ти казваш, че чуваш добре.

 

Идеята е, че когато едновременно чуваш два звука с близки честоти, в резултат от наслагването им се получава трети звук с честота, равна на разликата в честотите на двата звука. Този трети звук се чува като "биене", т.е. тъй като е с ниска честота, звучи малко като тремоло ефект ("пулсиране" на силата на звука) Когато честотите на двата звука се доближават, честотата на резултатното "биене" намалява. Когато биенето изчезне, значи двата звука са с еднаква честота.

 

Как се използва това при китарата? Приемаш, че една от струните, примерно 6-та е настроена (или примерно настройваш 5-та с камертон -ЛА, но ще дам примера с 6-та настроена). Трябва да настроиш 5-та. Натискаш 6-та струна на 5-то прагче, сравняваш звука с 5-та отворена и въртиш ключа на 5-та, докато вече не усещаш много добре разликата. Удряш 2-те струни едновременно (като държиш 6-та на 5-то прагче) и се заслушваш за "биене" - може да е бързо или по-бавно. Завърташ малко ключа на 5-та струна в една посока и проверяваш пак за биене. Ако сега е по-бавно, значи трябва да въртиш ключа в тази посока. Продължаваш да завърташ по малко ключа и да проверяваш скоростта на биенето, докато усетиш, че изчезне. И така продължаваш нататък с другите струни.

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

МНОГО добро предложение! С него се постига точността на тюнер. Недостатък е, че трябва да се чува (което за лайв да речем е кофти). Само че много по-лесен вариант е с флажолетите по 5/7 фрет. :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност, пробах Guitar Tuner на Guitar Pro и никак не ми помогна.

 

Точно от този сайт се научих да си настройвам китарата без никакви материали. Отгоре можеш по звук да си настроиш, а по-долу пише как става това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък първо си настройвам 5-та струна, докато "сметна", че това което чувам е ла. После почвам балъшкия номер с петото прагче, после октави и флажорети на 5 и 7 като комбинирам тези две стъпки, докато се получи прилично. Иначе и други шъшкънии колкото щеш, ама айде ся - а за на живо (особено ако е шумно) само с тунер - иначе просто не става (поне моят скромен опит това показва - то си има значение от стаята/залата/стадиона :р, колко силно се говори/вика/тропа/бъхти около теб, пък и в крайна сметка, колко човека от публиката осъзнават, какво чуват....).

 

Туй то мойто - самонаучено, ама ефективно.

 

и да - преди да земеш хардуеър-а, препоръчвам и аз АР тунер-а като софтуеърно решение.

Редактирано от Fanatik_Priest
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само че много по-лесен вариант е с флажолетите по 5/7 фрет. :recourse:

 

Така биенето се чува доста по-добре от настройването на пето прагче (четвърто за трета към втора струна...), а и се избягва момента с разминаване от фината настройка в прагчето, както и лекия бенд от по-силно натисната струна. А понеже това не е приложимо между трета и втора струна - настройваш първа струна с шеста и после втора по първа :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност не. Втора и трета ги настройвам пак така, но не с флажолет на 5/7, ами свободна втора и 3-та на 4 фрет, само че им правя нещо като палм мютинг в началото на струната. Така остава нещо като флажолет (не точно), който много лесно се чува и пак е налице такова "биене" на честотите. Не знам как го измислих, но върши чудна работа. Другият вариант е 6-та струна с флажолет на 5-то, а 1-ва струна с флажолет на 12-то. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично постоянно сменям строя м/у стандартна настройка и dropped D и вместо да пускам AP-to само за 1 струна ползвам E5 i D5 power акордите и слушам за вариациите във вибрацията на звука, за която спомена fluti.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се намеся тука и аз с малко физика. 'Начи, чувал ли си за "звукови биения"? Това е едно явление, което е много удобно за настройване на муз. инструменти по слух, а ти казваш, че чуваш добре.

 

Идеята е, че когато едновременно чуваш два звука с близки честоти, в резултат от наслагването им се получава трети звук с честота, равна на разликата в честотите на двата звука. Този трети звук се чува като "биене", т.е. тъй като е с ниска честота, звучи малко като тремоло ефект ("пулсиране" на силата на звука) Когато честотите на двата звука се доближават, честотата на резултатното "биене" намалява. Когато биенето изчезне, значи двата звука са с еднаква честота.

 

Как се използва това при китарата? Приемаш, че една от струните, примерно 6-та е настроена (или примерно настройваш 5-та с камертон -ЛА, но ще дам примера с 6-та настроена). Трябва да настроиш 5-та. Натискаш 6-та струна на 5-то прагче, сравняваш звука с 5-та отворена и въртиш ключа на 5-та, докато вече не усещаш много добре разликата. Удряш 2-те струни едновременно (като държиш 6-та на 5-то прагче) и се заслушваш за "биене" - може да е бързо или по-бавно. Завърташ малко ключа на 5-та струна в една посока и проверяваш пак за биене. Ако сега е по-бавно, значи трябва да въртиш ключа в тази посока. Продължаваш да завърташ по малко ключа и да проверяваш скоростта на биенето, докато усетиш, че изчезне. И така продължаваш нататък с другите струни.

 

АААААААААААА!!! Ето какво е било! Аз с това нещо се научих да си настройвам китарата. Нямах идея какво е и защо се получава, но когато "пулсирането" почти изчезнеше разбирах, че е настроена. :greenball:

 

Иначе по темата и аз препоръчвам този метод.

Има и още един що-годе ефикасен метод с телефон! Вдигате слушалката и сигналът често е ЛА, на 1ва струна, 5то прагче се пада също ЛА. Може да се пробвате да я настоите по него или ако не 1ва струна 5то прагче, тогава свободна 5та или където и да има ЛА. :D

Редактирано от Obscure_Angel
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.