Jump to content
Българският форум за музиканти

въпрос за кубета ....


zanev 70

Recommended Posts

  • Отговори 31
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

zanev 70, когато препоръчах Fender Rumble мислех, че става дума само за домашна употреба. За свирене на репетиция ще ти трябват по-висока мощност и/или възможност за добавяне на допълнителна колона. Този SWR към който си дал линк определено няма да свърши работа. Мощността е само половината от необходимото, трябва ти и по-голяма излъчваща площ на говорителите т.е. с един 10 инчов трудно ще стане. 150 -200 вата и 1х15, 2х10 или 2х12 са минимални варианти за свирене с група, като колкото по-ниско се настройваш (или искаш повече ниски честоти), толкова повече се завишават изискванията.

Не случайно класически вариант за оборудване на рок-басист е бокс с 4х10 и 250-300 вата усилвател, като имай предвид, че обикновено това е "сценичен" звук - пробивен, с подчертани среди и с прибрани ниски честоти. Има някои екзотични производители, при които нещата стоят по друг начин - идея за едва ли не Hi Fi звучене и здрави ниски, но те обикновено имат други недостатъци - искат зверска мощност на усилвателя, струват много пари и пр. ;)

 

Разтегни малко бюджета и вземи по-мощно комбо или потърси втора ръка.

Друг вариант е да потърсиш колона втора ръка (виждал съм обяви за 2х12 и 4х10 във форума), крайно стъпало (спокойно можеш да вземеш един ЛАТ за 120 -150 лв) и някакъв бас предусилвател по твой избор. Ще можеш спокойно да записваш вкъщи с предусилвателя, а останалите компоненти да седят в репетиционната готови за вдигане на шум при нужда :)

Аз използвах подобна комбинация доста време (само че озв. тяло беше собствено производство) и единствения негативен коментар, който съм получавал е за странния вид на "бас апаратурата" ми, като звук режеше глави.

 

 

 

 

vhcs:

Neodym speaker може да има както и да не е OSB или подобно а от Multiplex шперплат. Говорителите са по-леки и в качество на саунда не отстъпват, а мултиплекса намалява теглото също с 15-20%. Аз тамън ще си взимам един 2х12 бокс с neodym говорители с размерите на големичък 4х12 кабинет и тежи само към 18 кг.

 

Напълно в възможно теглото да е такова ако ползват подобни технологи - мене ми се вижда реалистично

Използването на тези технологии които споменаваш в нисък ценови клас е в сферата на добрите пожелания. Сравни бас бокс с неодимов и феритен магнит при който и да е производител и виж каква е разликата в цената :)

А ще се изфукаш ли какъв бас бокс си избрал?

 

 

chobbi:

При тази серия говорителите са Eminence USA Pro(същите се използват и при SWR).

 

Това не е хвалба, въпреки че някои производители усилено се рекламират с това че ползват Eminence. Реално сигурно 80% от бас апаратурите в момента са с разл. говорители на Еминънс, като в много случаи се използват модели, които меко казано не са особено скъпи. Например световноизвестна марка, която се рекламира от известни музиканти предлага бас бокс 8х10 за скромната сума от около 1900 Евро с говорители Eminence, които са наречени с гръмко име, а по параметри отговарят на 100% на Eminence Gamma (към 90 лв./бр. в Динакорд ако не ме лъже паметта).

 

Demiurg, психо-акустичния ефект за който говориш е само половината от картинката. Чисто технически за усилването на честота от 50 херца без изкривявания е нужна по-голяма мощност, отколкото за усилване на 500 херца.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цеко, ти така и не каза за какво преди всичко ти е кубето ... как очакваш адекватна помощ. Едно е за записи, друго е за репетиции в къщи, трето е за репитиции с шумна банда и четвърто е за концерти. Предполагам ще искаш за всичко да го ползваш ама вземи поне нареди преоритети на кое държиш най-вече от всички и какво смяташ да озвучаваш с него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.... да прав си ... ами ако взема за база начина по който в момента се занимавам то кубето ще ми трябва първо за записи - или използвайки линейния сигнал или с микрофон което ще рече че линейния сигнал трябва да е добър и да няма работен шум ... и за свирене на живо от време на време с приятели които ползват 50 ватови китарни кубета плюс барабанист ... с други думи нещо около 150 вата ... и ако котка не мине път нещата отиват на Фендер басман 150 вата . Цеко :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Mephistofel , вероятно си прав приятелю ........ но цените на кубетата с 15 или 2 по 10 инча говорители и с мощност от 150 вата и нагоре почват да стават много солени дори и в САЩ .... за жалост не мога да си ги позволя още повече че цялата работа се прави за хоби а не с цел изкарване на пари по чужбина и т.н. ...... в един момент нещата стават на принципа квото е това е :no: .... както и да е .... отново ви благодаря за съветите , супер сте :D :D :D . Цеко :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е,приятел,не споря... Ти да не си мислиш,че аз свиря кой знае колко често пред хора - просто за собствен кеф и за душевна мастурбацийка иде реч... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опа,развитие по темата има ли? :)

 

На Angermeans мога да му препоръчам да обърне внимание на следното:

 

Hughes&Kettner BassKick 300

 

http://www.thomann.de/de/hugheskettner_bas...0_basscombo.htm

 

Аз се бях спрял на същата модификация преди да ме подгони лакомията. :hysterical:

За съжаление не се внася официално у нас,потребителят tsetso имаше такова,но от по-малките "разфасовки" и беше доволен - обаче пък той не се е мяркал насам скоро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мммм ... хора , искам да ви попитам ... имам бас Squier J-Bass ... какъв усилвател 6те ми препоръ4ате до 300 лв ??? Свиря от 6 месеца ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аха без малко, като в предната тема - чрез търсачката.

Има немалко теми които да са ти в помощ. Подобни въпроси са задавани неведнъж. Напиши "кубе" долу в ляво под темите, пусни търсене, попрочети отсей това което ти трябва и напред.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Аз да споделя, че вече си избрах какво оборудване да си взема и даже го изпробвах :)

 

Насочил съм се към Richter серията на Laney, в крайна сметка реших, че във full stack-а е истината и няма какво да си играем на дребно с комбота :unsure:

 

Laney RB9 300W head

Laney RB115 250W cabinet 15" & HF horn

Laney RB410 250W cabinet 4x10" & HF horn

 

Ако някой не ме превари, мисля в края на този месец да взема главата и 15ката, а края на на другия - стака ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сподели,ако не е тайна,какви пари излизат тези играчки тук? В thomman.de главата е около 300 ойро,кабовете не ги видях. :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.