Jump to content
Българският форум за музиканти

За и против Ctrl.+c, Ctrl.+v


Stone Free

Recommended Posts

Значи да поясня: Някои хора просто си настояват да си изсвирят всичките партии в песента докато записват, и го приемат като дълбока лична обида, ако им предложиш да копираш някоя част и да я пейстнеш по късно. Пример: имате песен която в която куплета се гради на един основен риф, който след припева пак се завърта и за втория куплет. Та въпроса е, имате ли морални или каквито и да било задръжки да решите проблема със Ctrl.+C, Ctrl.+V или ще се занимавате да пресвирвате цялото нещо наново, независимо от всичко.

Друга подобна ситуация: представете си, че сте записали някакъв lick, който се повтаря 4 пъти, но като си слушате творението, установявате, че при едно от изсвирванията се е получила някаква грешка или шум, които звучат много яко, и са изключително трудни за повторно възпроизвеждане.

Аз лично, без никакви скрупули, кликвам върху съответното уейвче, натискам Ctrl.+C, поставям курсора на желаното място и после Ctrl.+V.

Значи, нарочно не я слагам тая тема в "Звукозапис", щото там съм почти 100% сигурен, че всички ще кажат да цепиш и лепиш без задръжки. По скоро ми е интересно какви са настроенията сред китаристите, щото обикновено, май ние сме гламавите копелета :green: Аз, като бях млад металяга, си настоявах да изсвирвам всичко, докато един приятел, дето се занимава сериозно с аудио не ме светна, че никой няма да ме съди или най малкото няма да му направи впечатление ако копирам някои неща...пък и като че ли с течение на времето станах доста по мързелив :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз бях така преди. Ама много бързо ми писна ;)

Опитвах се като теле да изсвиря перфектно един риф 8 пъти, и когато на n-тия опит най после успях, кубето ми прекъсна и прееба цялата работа :) И тогава си казах - Fuck it!!! Записах си го като бял човек 1 път и хоп :)

Все пак важен е крайният продукт, а как е получен на никой не му дреме.

 

А си спомням че Майкъл Анжело се хвалеше, че всичките му сола били записвани нацяло :) :guitar: :violin:

Редактирано от AXE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е фриенд бъди спокоен!

Пример Аз докато се успокоя мина доста време...

Сега само солата правя от "раз" ако се наложи некой пасаж го презаписвам...

Но след като видях скриийн шот на един мой любим китарист

от ПроТуулса му в/у работата по ново парче ....

и всичко бе като пъзел с квадратчета си казах :) нали затова е студио...

Който иска лайф има си лайфове....

Това е. :) <------натурален сок

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А си спомням че Майкъл Анжело се хвалеше, че всичките му сола били записвани нацяло

:guitar: некой хора като свирят гледат в една точка

АХхахах

Този е ЛУТ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Копи / пейст, момчета.

Де що е студио, така си и жули.

Просто записвайте по-дълги пасажи, за да не става твърде монотонно и да не си личи повтарянето с кратките.

Лупването е по-модерният и автоматизиран вариант на copy / paste, но си иска бая занимавка.

 

:-( <-------- хмелов сок

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лупването е по-модерният и автоматизиран вариант на copy / paste, но си иска бая занимавка.

За какво става дума? Накратко...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аве аз съм за копи и пейста, примерно при куплети и припеви, или при дублиране на китари...

ама...

един риф като се повтаря 8 пъти (примерно) и ти да го изсвириш веднъж :-( това ми се струва адски умрело. То по тая логика, викам като праиме песента, ще запишеме примерно една осминка ми и където имаш

0-0-0-0-0-0-0

примерно, що не земем да я копираме там колкото трябва,а ? :wow:

Ебати толкоз ли зле сме, че да не можем един риф 8 пъти да го изсвирим както трябва? ЕМи тогава закъде сме тръгнали????

:green: :green: :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За по-сложни песни - примерно ако има много смени на темпото - ги свиря риф по риф и след това ги снаждам. Понякога се налага да се наглася метронома - например акцентите на първо силно време понякога са много полезни, но друг път (ако се наложи изместване на времето например) са пагубни. :-( Аз автоматизации не ползвам, то и няма в Cool Edit-a, така чеее... налага се да си се цепят китарните партии.

 

Друг път съм записвал цели песни наведнъж - ама си има разминавания на места. Така че мен ако питате - по-добре да се записват на малки части. Ама чак пък един риф дето се повтаря 8 пъти да го запишеш веднъж и да го пейстнеш 8 пъти един след друг - гадно е някак си. :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен лично ми се струва много зло да записваш на парчета... много омотващо някак си.Сто пъти предпочитам да изсвиря цялото нещо от колкото да го сковавам малко по малко.После за някое друго двугласийце например много ясно, ама за по принцип мъгливо го виждам.

Така де не съм против просто може би е начин на...ъъъъъ незнам запис?!?!кой както му харесва.И все пак както поясни Мизерников, малко е айляшко 7 пъти да пейстнеш един риф.А и прекалено еднакво може би ще се получи.знам ли...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз автоматизации не ползвам, то и няма в Cool Edit-a, така чеее... налага се да си се цепят китарните партии.

Mu3epHuK, Cool Edit Pro не само, че е страхотно за автоматизации, но даже си има собствен лууп формат - CEL (съкращение от "Cool Edit Loop")

Тези неща се ползват в мултитрака на програмата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога не съм копи-песйтвал китарни партии.За програмираните бараба ни да,но не и китарите.Неестествено ми някак си...все едно да не мога да си свиря сам песните. :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за CEL формата го знам, но ми се вижда голяма играчка. Имам предвид да си автоматизирам метронома да върви 5 такта в темпо 210bpm и след това да минава в 192bpm примерно и да няма акцент на първо време. Това може ли да стане?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

е, то е ясно, че трябва да вкараш малко комбинаторика, така че да не звучи монотонно. Пък и наистина да не изсвириш един риф 8 пъти..хмм.. . не знам, кви са тия неща дето са чак толкова сложни. Освен, ако не си маниакален перфекционист, който всяка една малка грешка го сдухва.

То се получава и другия момент когато запишеш една песен, и не можеш да я изсвириш на живо, щото си правел ебаси маймунджалъците при записа. Разбира се, винаги зависи за кво го правиш парчето, дали изобщо имаш някакви планове да го свириш пред хора. Но определено не е много възпитателно да се копира и пейства по 100 пъти.

Аз ако изпадна в ситуация, при която усещам, че не мога да изсвиря нещо, просто си напъвам малко повече мозъчните клетки, така че да го опростя рифчето, с минимални загуби. Тва е и друг проблем, който, често се забелязва при доста китаристи: когато си наумят, че нещо трябва да бъде изсвирено и опрян пистолет в слепоочето не може да ги убеди в противното.

 

Е тва е един от аргументите анти Ctrl.+c, Ctrl.+v: че всъщност се правиш на по голям музикант отколкото си...биха казали някои хора.

За тва и го постнах, така че да видя, дали ше стане някаква дискусия по темата между крайните радикали от двете страни.

Иначе, аз съм на мнението, че просто трябва да се намери точния баланс. От една страна, човек иска да прави яки записи, но от друга иска и да се развива като музикант, все пак.

Редактирано от Stone Free
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mu3epHuK, вярно, играчка е, но после като си ги натъкмиш само си теглиш чертички и всичко ти е точно в такт.

Същото се прави и с acidized wav файлове, разбира се.

Няма нужда да конвертираш в CEL формат - просто си ги acidize-ваш в SoundForge, например.

Със самия Cool Edit не съм azidize-вал никога.

Междудругото, CEL-овете са обикновени файлове в MP3Pro компресия, на които Cool Edi Pro знае как да им изреже паузите в началото и края (самата MP3 компресия вкарва по няклко десети от секундата тишина в началото и края

затова е гадно да се луупват обикновени МP3-ойки - цака се ритмиката).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.