Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да запиша глас?


Recommended Posts

Искам да си правя записи, обаче съм неориентиран откъм техниката, която ми трябва, така че търся ПОМОЩ! :curse:

 

Интересува ме единствено звукозаписа от микрофон. За компютъра и микрофона ясно - трябват и двете, обаче другата техника - пълен въз съм. Четох из интернет, че системата за запис към компютъра се казва DAW, обаче апаратурите, които гледах, бяха на баснословни суми.

 

Ако знаете как, светнете ме какъв е минимумът, за да се запише глас както трябва. Предполагам, че ми трябва нещо от сорта на преобразувател (аналогов към дигитален) или нова звукова карта, или двете... :wallbash:

 

Който знае, да казва! :) Мерси предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...определено ти трябва саунд карта и микрофонен преамп ....ако парите с които разполагаш са ограничени може би комбинирания вариант /2в1/ е за предпочитане.....на парво четене ми идват на ум :

 

1 E-MU 0202 USB

2 M-Audio - Mobile Pre

 

 

....ако финансите са повече има и по-добри решения.....вапрос на избор.......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси много, приятел... само още въпросче-две. ;)

 

Техниката, която си ми посочил, я search-нах и доколкото разбрах, това са pre-amps, нали? В смисъл - не ми стана ясно тези цялостни решения ли са на проблема или пак трябва саунд карта? Ако ми трябва саунд карта, то каква би ми препоръчал?

 

Аз имам 6-канален саунд от дъното (nVidia чипсет), но не и саундбластер от сорта на Creative.

 

Сега за парите... предпочитам бюджетно решение, но няма да се циганя до стотинка, ако малко по-скъпо значи голяма разлика в качеството. Идеята ми е да съчетая добра цена - приемливо качество. То, общо взето всички така правим като трябва да се купи нова техника - първо гледаш цената, после почваш да се кандардисваш за качеството хаха.

 

В крайна сметка аз не съм тон-режисьор и няма да продуцирам следващия албум на Майкъл Джексън, така че не ми трябва нещо притенциозно - просто полу-професионален запис в домашни условия.

 

А и последно - КЪДЕ мога да си купя такава техника? Аз съм от Пловдив, но няма значение, може и до София да се отиде, ако трябва. Предполагам си наясно с вносители/по-големи магазини...

 

Благодаря още веднъж!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи ако искаш нещата да станат сносни ти трябва нова звукова карта, за предпочитане отделен микрофонен предусилвател (micpreamplifier) и също така микрофон(най-добре кондензатрен ако ще записваш акустичен иснтрумент или глас). От тук нататък започваш да се съобразяваш с бюджета си и да правиш компромиси в зависимост от парите, които си отделил. и да се отказваш от по-малко задължителните компоненти във веригата. :)

най добре кажи до колко пари си се ориентирал и ние с колегите ще ти дадем някакви съвети. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси много, приятел... само още въпросче-две. :)

 

Техниката, която си ми посочил, я search-нах и доколкото разбрах, това са pre-amps, нали? В смисъл - не ми стана ясно тези цялостни решения ли са на проблема или пак трябва саунд карта? Ако ми трябва саунд карта, то каква би ми препоръчал?

 

Аз имам 6-канален саунд от дъното (nVidia чипсет), но не и саундбластер от сорта на Creative.

 

Сега за парите... предпочитам бюджетно решение, но няма да се циганя до стотинка, ако малко по-скъпо значи голяма разлика в качеството. Идеята ми е да съчетая добра цена - приемливо качество. То, общо взето всички така правим като трябва да се купи нова техника - първо гледаш цената, после почваш да се кандардисваш за качеството хаха.

 

В крайна сметка аз не съм тон-режисьор и няма да продуцирам следващия албум на Майкъл Джексън, така че не ми трябва нещо притенциозно - просто полу-професионален запис в домашни условия.

 

А и последно - КЪДЕ мога да си купя такава техника? Аз съм от Пловдив, но няма значение, може и до София да се отиде, ако трябва. Предполагам си наясно с вносители/по-големи магазини...

 

Благодаря още веднъж!

 

 

 

.....и двете неща са аудио интерфеиси /карти/ с вградени микрофонни преампи

.....забрави за карти вградени на даното или тип "бластер", там ще се сбласкаш с такива проблеми че ще седиш по цяла нощ по форумите да тарсиш решение :) .............немат АСИО драивери но пьк си имат доволно количество шум ...в а о б щ е Н Е С Т А В А Т

.....

тук www.almar.bg щ е н а м е р и ш в с я к а к в и р е шения ако нещто не ти е ясно им се обади те ще ти помогнат , или пиши тук , хората които постват в този форум са много готини и отзивчиви.....

 

поздрави

 

ПС: / АСИО драиверите ти позволяват да работиш на ниска латенция и са предназначени за про аудио / .... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каквато и техника да сложиш като микрофон/преамп/миксер, после ако я вкараш в компа през Лайн Ин на вградената саунд карта (пък дори и Крейтив)...нищо няма да стане. Х-Фай не знам как са, но всичките предишни карти на Крейтив са пълна скръб! Евентуално ако има как да вкараш през S/PDIF е друго - може и с по-прост аудио интерфейс, но трябва да имаш нужната техника преди това. Общо взето пак е много пари.

Най-добре е читав аудио интерфейс 2-ра ръка, миксер или мик преамп и вече без микрофон няма как. Но много зависи ккаво точно качество гониш и дали си струва да даваш толкова пари. Аз си взех едни евтинки (по 8$) all-round Микрофони Nady и тез дни ще видя колко е разликата им с Shure SM57, че имам един за тест. Миксер Ямаха (100$), М-Аудио 2496 (80$). Резултатите са повече от добри!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

най добре кажи до колко пари си се ориентирал и ние с колегите ще ти дадем някакви съвети.
Ами да знам да ти кажа. :metalist: Просто нямам идея колко би трябвало да струва такава апаратура, за да дам някаква адекватна сума. С 200-300лв може ли да се мине? Говоря само за междинната техника (без микрофона и компютъра)?

 

Каквато и техника да сложиш като микрофон/преамп/миксер, после ако я вкараш в компа през Лайн Ин на вградената саунд карта (пък дори и Крейтив)...нищо няма да стане. Х-Фай не знам как са, но всичките предишни карти на Крейтив са пълна скръб! Евентуално ако има как да вкараш през S/PDIF е друго - може и с по-прост аудио интерфейс, но трябва да имаш нужната техника преди това. Общо взето пак е много пари.

Най-добре е читав аудио интерфейс 2-ра ръка, миксер или мик преамп и вече без микрофон няма как.

 

Изглежда, че аудио интерфейсът е идеалното решение. Ако освен него и микрофон не ми трябва нищо друго, веднага налитам на посоченото горе E-MU, което го гледах за по $130. Предпочитам го пред няколко отделни уреда и занимавки с нова саунд карта. През USB, portable ми се струва супер. 2-ра ръка, ако може да се намери нещо свясно, съм навит също.

 

Вижте, пак казвам, че не съм продуцент и не ми трябва нещо свръх. Важното за мен е да мога да записвам глас, без да се губят ниските, да пукат високите, да се губят детайлите и т.н. Разбира се, че това зависи и от микрфона, но това не е проблем. Говоря за що-годе качествено преобразуване на сигнала, така че това, което се чува в действителност, да е приблизително същото с това, което ще се чуе от компютъра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Dude, точно затова питаме и пишем толкова - за да можеш да си избереш нещо, което да ти върши работа, без да даваш излишни пари! Най-важното е да си подбереш техника, която да ти върши работа за това, което имаш нужда! :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичове, що не казвате, че за 200лв нищо не може да се купи, бе?! :virtuoz:

 

ОК, намерих тази страница:

 

http://www.almar.bg/welcome/index.php?opti...=9&Itemid=1

 

Можете ли да ми кажете дали има голяма разлика между примерно E-MU 0202 и E-MU 0404, както и между различните видове M-AUDIO, защото изглежда са в различен ценови клас? А и има ли някаква съществена разлика между E-MU и M-AUDIO?

 

USB интерфейсите на NI не мога да си ги позволя, но колебанието ми е кой модел е в най-добро съотношение цена/качество. Пак казвам, че ако известна ралика в парите означава голяма разлика в качеството - няма да се циганя.

 

И последно да попитам - има ли голямо значение дали интерфейсът е Firewire вместо USB 2.0 примерно?

 

Sorry за елементарните въпроси - просто непозната материя... хах :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, братле - то и аз натам се ориентирах. Поразрових се малко из нета и гледам, че навсякъде М-АУДИО се предпочита (може би защото са част от Avid...)

 

Общо взето се спрях на Fast Track Pro - добра цена за всичко, което ми трябва. Казват, че драйверите били супер и инсталацията била много лесна. Видях, че Audiophile се препоръчва най-много обаче картата си е скъпичка, пък няма предусилватели и ще излезе много солено.

 

За Firewire разбрах, че е най-популярният интерфейс за свързване, обаче аналогичните продукти са Audiophile и нагоре, което пак не ми върши работа заради предусилвателите.

 

Сега остана да го купя :offtopic-001:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.