Jump to content
Българският форум за музиканти

Семплиране на акустична/електрическа китара - защо е толкова трудно?


Koobenot

Recommended Posts

Преди 1 час, musicman написа:

Добре де, а защо пианото и барабаните (примерно) се получават? Те също имат динамика, артефакти, изразност... Logic, EZ Drums, EZ Keys го докарват.

По-"механични" инструменти са и са с по-малко вариации. При китарата и в ляво и в дясно е ръка :) При пианото и барабаните от едната страна е "чукче" и е някак по-механично и предвидимо. При пианото чукчето удря на едно и също място струната винаги, което темброво намалява вариациите, докато при китарата и да искаш - не можеш точно да уцелиш едно и също място на струната с дясната ръка, нито пък ъгълът на атака на пръст или перце е еднакъв. Лявата ръка на китариста пък не винаги натиска с еднаква сила, което интонационно обогатява нещата. Начинът по който си "прегърнал" китарата също има значение за резонанса. Акустичната китара е някак по-жив инструмент темброво и динамично (според мен). 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Абсолютно съм съгласен с горното твърдение. При барабаните пък "чукчето" е т.нар. палка/четка или каквото друго е там, в редки случаи удряш с пръсти. Повечето хора смятат, че добрите барабанисти удрят с относително еднакъв замах барабана, за да е консистентен ритъма, ето откъде идва например ограничението по velocity, което улеснява нещата. Същевременно, като съм гледал износване на кожи, барабанистите обикновено удрят горе-долу в една и съща зона, което автоматично прави избора при семплиране доста по-лесен, и респективно като имаме тия два параметъра сила и време, round robins да не звучи като къртечница при продължителни удари върху соло барабана, пак опираме до velocity layers, брой семпли и рескептивно хард диск, рам и процесор. Т. нар. groove според мен дори в MIDI можеш да го постигнеш като внимателно подбереш субтилните микроразлики по отношение на време и velocity ... особено за метъл, където всеки удар трябва да е относително еднакъв, много по-лесно е да "измамиш" със семплирани барабани. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.