Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво представлява всъщност музикалният бизнес


Recommended Posts

Аз се поинтересувах от тия неща, и това, което открих e, в общи линии, всеизвестно, от една страна, и много обещаващо от друга.

 

Първо, всеизвестното (защото знам, че не съм само аз тоя, дето не ги знае тия неща):

 

1. Лейбъла прибира парите. Музикантите живеят на някакви аванси и отчисления, като много малко от тях са на плюс от продажби на албуми.

2. Музикантите си докарват пари, със зор, от други източници - концерти, тениски и т.н.

 

Крайния резултат е пълен обир за музикантите. В замяна на промотиране и дистрибуция ги оставят с жълти стотинки.

 

 

Второ, много обещаващото:

 

На няколко места в интернет намерих сайтове на хора, които промотират музиката си сами, и доказват, че може да се оправиш сам с бизнес страната на нещата, и да разпространяваш ефективно музиката си.

Много интересното нещо е сайта cdbaby.com (и сродните му, много са), който предлага да ти дистрибутира музиката, без да ти взима правата, като продава дисковете на цена, която ти си определяш (за тях остават 4 долара от CD).

 

Въобще това поле е много интересно - за начало препорчвам безкрайно интересния сайт Music Biz Academy.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 31
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Едно време имаше и www.mp3.com

ама сега нещо ги няма. И те бяха на този принцип - продават ти дисковете и само се чудят как да ти измъкнат пари за някаква промоция - далавера, която например те пъха в някакви листи, които се разпращат на някакви юзери, реклама на определени страници и т.н.

Само, че незнам доколко това е ефективно. Аз лично без да правя абсолютно никаква реклама продадох един диск за 2 години :-)

Преди да се смеете само ще ви кажа, че бях оставил всички песни да могат да се даунлоудват свободно - без пари.

Има 2 варианта... или музиката, която правя да е най-некадърната или интернета разкатава фамилията на музикалния бизнес....

Все пак жалко, че спряха този сайт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бяха го спрели, но пак го има, само че вече не е това, което беше. Такъв сайт е Vitaminic, но за да продаваш музика там, трябва да си с платено членство.

 

По принцип, най-важното нещо, за да продаваш музика успешно, било то в интернет или по магазините, е промоцията. Големите лейбъли харчат стотици хиляди и понякога милиони долари за реклама. По тази причина, процентите, които артиста получава са нищожни - да кажем 10 % от базовата цена на албума, която не е цената в магазините, тъй като там са прибавени комисионни за дистрибутора и за търговеца. Т.е., ако един албум в HMV струва 14 паунда, базовата му цена ще е да кажем от рода на 9. От тези 9 се изваждат 2 за опаковка - остават 7. 10 % от 7 паунда са 70 пенса - това е сумата, която артиста получава за всеки продаден диск. Ако са 4 души в групата, колко се пада на всеки? Отговора не е 17.5 пенса. Групата си има мениджър. Мениджърите получават между 15 и 20 % от брутните постъпления :exclaim: не от нетната печалбата. Значи 20 % от 70p е 14p. 70 - 14 = 56, 56 : 4 = 14. Всеки от музикантите получава по 14 стотинки на продаден албум, който струва 14 паунда в магазина. Бинго!

 

Ако си мислите, че лошите новини свършват дотук се лъжете. Всеки Major Label държи записите за албума да се правят в супер-професионално студио. Записите на един такъв албум струват грубо около 150,000 - 200,000. Тези пари се отпускат от лейбъла, но са "recoupable", т.е. възстановяеми. От кого? От процентите на артиста. Така че въпросните музиканти не започват да си получават 14 стотинки преди тази сума да бъде изплатена. Т.е., от 56 стотинки за групата на продаден албум се получава 200,000 : 0.56 = 357,143 албума, преди да започнат да си получават чековете (веднъж на всеки 3 месеца). Освен това добрият лейбъл държи правата върху записите.

 

Също така има и нещо, което се нарича Free Goods. Това са дискове, които се смятат за промоционални - оферти в магазините и така нататък. Те могат да бъдат примерно около 25 % от общият брой. За тях на артиста не се плаща.

 

Има и приходи от исдателски права (publishing) за авторите на музиката и текста, но те са друга тема - и без това писанието стана много дълго. Ако искате, по-нататък ще се спра и над тях, и над други неща :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, точно това, което и аз четох. Въпроса е - може ли сам да си организираш промо кампания - чрез много свирене на живо, интернет и т.н., така че да може да стигнеш до повечко хора?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично без да правя абсолютно никаква реклама продадох един диск за 2 години :-)

Преди да се смеете само ще ви кажа, че бях оставил всички песни да могат да се даунлоудват свободно - без пари.

Шерни и ние да чуем <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Всеки от нас музикантите и псевдо-такива е наясно малко или много,че това е най-вероятния развой на събитията :godbless:..но малко ли щастието да видиш една зала пълна с хора, които се кефят на това което си измислил..кажете ми, ако е малко да не се занимавам и да си стоя вкъщи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки от нас музикантите и псевдо-такива е наясно малко или много,че това е най-вероятния развой на събитията :godbless:..но малко ли щастието да видиш една зала пълна с хора, които се кефят на това което си измислил..кажете ми, ако е малко да не се занимавам и да си стоя вкъщи.

Ама яко си заслужава :) Трепай наред!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

will do..не бе мечтите са си хуу нещо щото могат да се осъществят реализма също е хубаво нещо щото омекотява удара с действителността когато ти отреже крилете :godbless:..сори за офтопика

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..не бе мечтите са си хуу нещо щото могат да се осъществят реализма също е хубаво нещо щото омекотява удара с действителността когато ти отреже крилете

... даааааааааааааааааамммммм

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Какво излиза? Че да си добър музикант никъде по света не е достатъчно. Трябва и да си хищник, т.е. добър бизнесмен с доста солиден начален капитал за да завъртиш колелото в желаната от теб посока... май трябва да зарежа амбициите за музикално образование и да се захвана с мениджмънт, например ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Всеки от нас музикантите и псевдо-такива е наясно малко или много,че това е най-вероятния развой на събитията :bravo:..но малко ли щастието да видиш една зала пълна с хора, които се кефят на това което си измислил..кажете ми, ако е малко да не се занимавам и да си стоя вкъщи.

Понякога се изказваш добре :lol:

 

А иначе - по-яко е когато някой има рожден ден и не свириш :lol: Тогава е баси якото :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.