Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

  • Отговори 85
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Аууу, жестоко е!

Евала човече, страхотно си го пипнал това дръвце!

А да попитам: то ясно, че екзотичната дървесина са немира трудно, но откъде вземаш орех и spalted бук и на какви цени се продават тези материали? Интересуват ме също ясен и елша, понеже гледам, че и тях ползват, в зависимост от търсения звук.

Междудругото, тялото монолитно парче ли е или е снаждано?

Баш таман си го докарал! :):D;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами от никъде не съм ги взимал, личен резерв е :D Орехът е на 15-тина години вече, а букът е от дърва за горене(!) Така че и двете са free в моя случай :)

За елша, ясен и т.н. и аз се интересувам, но май не се намират много лесно. Други дървета които се използват са примерно топола и липа, които би трябвало да се намерят по-лесно в БГ.

А тялото е от две части, както и top-ът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брех да му се невиди, от къде да взема материали?

От къде по принцип се пазарува дървесина за мебели? (не за огрев, нищо, че ти такава си ползвал ;) )

Аз познавам един тип, който е шеф на някакво звено в местния ламелен завод и той ми каза, че е трудно да се намерят големи и монолитни парчета качествена дървесина, защото новите технологии изисквали всичко първо да се реже на малки пръчки по специален начин и после да се слепва - нещо като съвременен вариант на талашита. Доставяли им дървесината на дреб. :(

Баща ми ме стресна, че имал масивни махагонови дъски, но това не е хич сигурно, пък и само неговият махагон няма да ме огрее.

Сигурно има някакви складове за необработена мебелна дървесина. :think:

И сигурно цените им са безбожно скъпи.

Ако знаеш нещо по въпроса - драсни да научим какво е пулюжението.

Мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хахаааа тенкю пийпъл! ;):(

 

Абе отдавна съм се заканил да направя една голяма обиколка на складовете. Повечето продават само чам, но има и такива в които се намира и широколистна дървесина. Казвали са ми че се намира ясен, явор и подобни- трудно, но може и да ти излезе късметът. Тези дни ще гледам да си намеря 'транспорт' и да пообиколя. Ако намеря нещо интересно ще ти кажа.

Проблемът е че търсенето е малко, затова и предлагането... Повечето производители на мебели правят нещата си от ПДЧ или чам. Мисля че са малко производителите на луксозни мебели, които работят с широколистна дървесина. Затова и трудно се намира.

 

А това че съм използвал дървесина за огрев, си го позволих, понеже top-ът е съвсем тънък и няма влияние върху стабилността. Иначе не бих рискувал. Този spalted материал не е особено здрав. А орехът под него е сушен доста години, така че е много стабилен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На едно приятелче басистче баща му също е вехт басист и навремето е правил доста басове и китари. Та той рече, че тялото от орех било много тежко, но давало изключително благ тон.

За топа ми е ясно, че може и от какво да е твърдо дърво да се направи, стига да не се цепи лесно и да е стабилен - той ти държи финиша и ако е от меко дърво и се подбива лесно или пък вземе да шава, фацата заминава на кино. Все пак, идеята ти да го вземеш от дървата за огрев изкърти де що миффки имаше наоколо :( (ама то там дръвцата верно са едни уееко понападанти от болести и микроби, та може и нарочно да си го взел оттам - за естетическия ефект)

Аз вече си оформих тялото на Кремоната и го направих във формата на Ibanez Radius или, както е по-известен, JS серията. Демек - като на Джо Сатриани.

имам и собствен дизайн за глава на грифа - едноредно подреждане на ключовете, ако успея да я направя, ще кърти миффки. Само не знам как да я снадя със старата глава, която разбира се ще бъде изрязана. Страх ме е, че лепилото ще се откърти под напъна на струните (70 кила ли беше при 11 ките?)

Направих си и инлеи по грифа - оформени с триста зора и псувни от пластмасата на едни копчета, дето имитират седеф. После с отверка, подострена като длето дълбах по грифа. Беше ужас и безумие.

Само дето като полирах инлеите, те станаха прозрачни като стъкло и не се виждаха на грифа, та се наложи пак да ги матирам с по-едра шкурка. Това пък уби ефекта от седефа, ама карай... Не може всичко да е перфектно.

Освен това фингърборда го минах с ебонитов (черен) байц (made in Килифарево) и той като изсъхна, вместо да почернее, посивя и побеля - появиха се едни бели петна като от малки ситни кристалчета. като ги забършеш с парцалче, изчезват, но не съм сигурен дали трябва да е така. Да търся ли друг, по-добър черен байц или всичките го правят този номер?

 

Сега почвам да мисля за финиша.

Много ме тормози мама му стара.

Тялото постепенно ще го шлайфам докато стигна шкурка 1000.

После ще го пръскам с шприц кит за автомобили.

Следва шлайфане на самия шприц кит - пак до номер 1000.

И тука идва интересното - каква боя да използвам?

Мисля да е спрей, но не знам дали един флакон ще ми стигне за 5-6 повторни нанасяния, защото той ще ми трябва и за гърба на грифа.

Цветът ще е черен.

Тези бои във флакон, има ли от тях такива, които да стават гланцирани? Или след боядисването трябва отгоре да се пръска с нов слой лак?

Гледам по форумите за гъзария, под лака слагат едни ваденки - тип водни, от сорта на тези, дето вървят с дъвките за деца. Кърк Хамет много ги обича. има една с един жълт паяк, с череп на гърба.

 

Много ми трябва такова нещо, защото имам убийствена картинка за ваденка :huh:

Откъде да намеря принтерна хартия за водни ваденки? Ти ползвал ли си такова нещо?

Убих се да търся из целия град - навсякъде ме гледат недоумяващо и не вярват, че има такава хартия за принтер. :)

 

Айдеее... пет километра пост с дваесе тона въпроси...

Ко да прайш - мерака ме тормози...

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та той рече, че тялото от орех било много тежко

Не е. Орехът се води средно тежък, горе долу като махагона. Доста по-лек е от твърдия ясен да речем. :godbless:

 

да го вземеш от дървата за огрев изкърти де що миффки имаше наоколо  (ама то там дръвцата верно са едни уееко понападанти от болести и микроби, та може и нарочно да си го взел оттам - за естетическия ефект)

Мдаа, баш за естетическия ефект е. Точно този спалтед ефект така се получава. Bluesman беше казъл някъде че се наричало 'мраморна гнилост' на БГ.

Малко по-трудно се лакира, гълта повечко лак, но мен лично много ми 'аресва като визия :godbless:

За рязането на главата не би трябвало да имаш проблеми, защото много от фабричните китари имат тясна средна част, и отстрани са залепени 'wings' за да се получи достатъчната ширина. Но все пак гледай повечето ключове да са предимно в областта на старото парче (което си е част от грифа)

За байца не знам защо така е станало. Ако си махнал напълно стария лак на фборда, не би трябвало да имаш проблем. Освен това не е зле да го пръснеш малко с прозрачен лак отгоре.

 

Не шлайфай дървото и началните слоеве с 1000. С 200-300 най много, след всяка ръка грунд или лак. Нужно е да има малка грапавина, за да се захване стария слой в/у новия. с 1000 и нагоре чак когато полираш последния слой.

Лак ще ти трябват 2 или 3 флакона. Ако тялото е гладко и добре изшлайфано, 2 са достатъчни.

Повечето автолакове са гланцови, но въпреки това ще трябва да полираш последния слой. С много фина водна шкурка, и след това с някаква полираща паста.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:godbless: Т'ва е ебаси зарибявката, ще взема и аз след време да започна да си правя басчета!

Дааа, голяма лудница е, човече.

Дори риболовът не ме е тормозил толкова от мания. :godbless:

Сега като гледам какво се получи от старата ми Кремона, направо откачам от кеф.

 

@pacman, оригиналната глава на грифа е с два реда ключове, като тройките от всеки ред са хванати в едно върху метална шина - нещо като ключове на акустична китара. Ето снимка:

glavanagrifa0qj.jpg

 

Идеята ми е от този вид двуредна глава да направя едноредна, подобна на старите глави на BC Rich:

glavanagrifa22xb.jpg

 

Няма как да използвам старите отвори за ключовете при новата глава - просто тя е едноредна и с различен наклон и разстояние между отворите. Мислех да изрежа старата в средата на клин и за новата да направя женско парче, което да пасне там, но ми се струва трудна работа като за домашни условия и освен това, както вече писах, ме е страх, че струните като напънат здраво ще откъртят приставката.

Дай някакъв акъл какво може да се направи по въпроса. Мислех освен слепването допълнително да завия и някакви винтове, но не знам дали е добра идея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Естет и артист си, кефиш; сам защо на снимки 1 и 2-ра се вижда гърбът на тялото и има едни черни разломоподобни линии -леко смущават и дразнят; сигур се отразяват на звука, а?

Оф: Ти си пловдивски, йе?

:hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Естет и артист си, кефиш; сам защо на снимки 1 и 2-ра се вижда гърбът на тялото и има едни черни разломоподобни линии -леко смущават и дразнят; сигур се отразяват на звука, а?

Оф: Ти си пловдивски, йе?

:hello:

саштият, за мен става дума нали :)

Ако да- 1 - благодаря :) , 2 - Това не е гърбът, а 'лицето' - сигурно ти се струва гръб, защото е 'наобратно' това е защото съм левичар, съответно тялото е наопаки. Този светъл топ е няколко мм всъщност, самото тяло е от орех и съответно е тъмно отзад и отстрани. Тъмните линии на топ-а мен лично си ми харесват, там са умишлено (можех да ги изрежа), но мисля че така видът е по-интересТен :) - радвам се на шаренко, въпрос на вкус :)

3- не- Сф. Не знам дали си забелязал, но това инфо можеш да получиш ако кликнеш на ника на съответния човек :)

 

@gorer.

За клиновидния номер- гледай по-скоро да оставиш колкото се може повече от старата част, и де залепиш колкото се може по-малко. Просто запълваш дупките на старите ключове с кръгли парченца дърво със съответния диаметър, режеш долната част , изравняваш горната и й залепваш 'разширението'. Пробиваш новите дупки, оформяш главата и готово. Според картинката която си пуснал само две от ключетата ще се намират в/у залепената част - т.е. не би трябвало да е проблем. Но не мога да кажа със сигурност :) Зависи от лепилото и от самото залепване( да няма фуги м/у двете повърхности и да са здраво стегнати по време на залепването).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

АААААААААААААААА, кърти миффки, човек! :D:D:D

Направо нямам думи да го коментирам - страхотно е!

Този финиш само от лак ли се състои?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.