Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли музикален бизнес в България?


Recommended Posts

Ето го и първия пост :lol: в новия раздел :-)

Кажете има ли според вас музикален бизнес в българия?

Възможно ли е човек да се препитава от музика? :violin: :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 45
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Музикален бизнес няма, скоро няма и да има. Всичко е с краката нагоре тук. Променена е цялата схема на този бизнес - вместо да получаваш приходи от труда си като автор на някакъв музикален продукт, ти трябва да даваш не малко пари , за да ти го излъчват. В повечето случаи - под масата, съответно на тонрежисьори, музикални редактори, и то в най - известните радиостанции. Или да си им в близкото обкръжение - сиреч, да имаш връзки. На тази база е изградено и това недоразумение БГ топ 100, в челото на което неизменно присъстват няколко имена. Тяхната работа изглежда чиста с оправданието, че позициите на даден изпълнител се определят от излъчванията в "незнамколкоси" радиостанции в страната.

Съвременната попмузика в БГ за мен е един вид нов "попфолк" - сега, както и преди, бизнесмен решава да спонсорира някоя "талантлива" изпълнителка, като налива луди пари за клипове, имидж, реклама, позиция в класациите и т.н. Наскоро чух една реплика - "аз за тия пари, дето съм дал, искам само първо място, друго не приемам!" И го получава, естествено. Тази категория хора не ги интересува, дали ще спечелят после от излъчване, продажби, и т.н. Те пари си имат, целта е единствено да направят известно съществото, което споделя кревата им.

Това са само някои от причините според мен да няма в БГ музикален бизнес. То че има и още , ама голямо писане ще падне, та спирам дотук, оставям на вас да добавяте...:lol:

 

 

 

 

 

http://boyanmladenov.com

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има има! Определено има!

Нали толкова много хора слушат музика и дават пари за нея. А бизнесът се движи именно от кинтите. И естествено най плоските и елементарни стилове да са най популярни щото се върприемат най лесно от масите. Един средностатистически човек, който не се занимава с музика, просто пуска радиото и иска да чуе някакви звуци от него, не му пука и не иска да се задълбочава в това което чува. То от там идва и името на поп музиката - от popular. Който се занимава с такава музика, ако има голям късмет и стане известен, прави яки кинти. Включително и в БГ. Всички тия популярни групи, певци, певици и чалгаджийки(тях мноо не ги имам за музиканти) правят луди пари. Защото правят това което се иска от тях, а не това което те искат от себе си. Всички останали, които правят нещо нестандартно, стойностно, истинско изкуство, са бедни. И това не е така само в БГ. Повечето хора плюят България и си мислят че в дрите държави е по лесно. Ама не е! Преди и аз така си мислех, но говирих с хора от други държави и те ме светнаха. Преди 3 години бях шокиран като разбрах, че група като In Flames, която е световноизвестна, не може да се прехранва с музика и на пичовете им се налага да работят странични неща :wall:

Затова аз съм се отказал от идеята да изкарвам каквито и да е пари от музиката. Музиката е изкуство и идеята му определено не е да се превръща в бизнес. Това само опетнява думата музика, както и "музиканта", който го прави. За мен поне комерс и изкуство са нещо като антоними. А да си професионален музикант означава малко или много(в повечето случаи много) да си комерсиален. Не мерси! Аз искам да правя музика, която мен ме кефи. Не искам да изпълнявам музикалните желания на някой друг и няма да го правя. Защото съм личност с музикален вкус и с определено виждане за света, не съм human juke-box.

Майната му на музикалния бизнес. :curse:

Да живее Музиката! :headbang: :violin: :guitar: :cheers: :inlove:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се надявам в този форум да има повечко мнения на професионални музиканти. Когато иде реч за музикален бизнес, би трябвало да имаме предвид , че в него участват професионалисти, които разчитат на това, за да си изкарват хляба. А музиканти - любители - бол. Всеки любител може да прави каквато си музика иска и да си я слуша и да си я харесва. Той не ангажира никого с творбите си, освен тесен кръг приятели; това, което твори, си е за негово собствено удоволствие, за хоби.

 

Аз лично не мога да кажа "майната му" на музикалния бизнес. Иначе - да живее музиката... :violin:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хехе :headbang:

 

 

Няколко коментара :

 

Първо - ако мислиш, че в БГ поп-'изпълнителите' правят пари от музиката, си в ГОЛЯМА грешка :cheers: Поразпитай по-подробно :curse:

 

Второ - музика и бизнес не са две несъвместими неща. Ако бяха, ти нямаше да си чул даже за Dream Theater, Metallica, Children Of Bodom или който и да е било от общите ни любимци.

Тоест - именно бизнесът осигурява 'логистиката' - тоест пътя на музиката от твойта глава до главата на феновете по света.

 

Моята идея е в тази категория да се обсъжда точно тази 'логистика'.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми такива като Д2 и Каризма вярвам не умират от глад :lol: :lol: :)

За един дебел, мазен, противен и сексуално неориентиран чалгаджия няма да споменавам, за да не замърсявам форума :cheers: :green: :headbang:

 

А такива като Metallica и Children Of Bodom са единици. Но ако си наистина оригинален вярвам че ще пробиеш, защо не. Тия гореспоменатите са известни именно заради това, че правят нещо дето не е било правено преди тях.

Но гаранция никога няма - може да си страшно добър и да правиш страхотна музика, ама пак да не ти провърви. А на когото му провървява, в повечето случаи му провървява след 5-10 години. Повечето групи си мислят - ей сега издаваме дебютния албум и "хоп" :curse:

 

Разговора е интересен обаче...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има но за съжаление е предимно насочен в поп, чалга, и някакви много измислени неща от сорта на Ahead,D2, TE и тн...В българия изобщо не може и да става за въпрос за музикален бизнес що се отнася до рока и хард рока...а :headbang: пък за по - тежките неща да не говорим.... :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е нужно да се ограничаваш до България. Ако си скъсаш задника и направиш нещо добро - има интернет! Може да го продаваш сам - чрез cdbaby.com или vitaminic.com, или да го пращаш по лейбъли. Мойте приятели от ОРК направиха така, и си намериха лейбъл в Германия.

 

Аз съм много фен на идеята за независимо разпространение. Но засега имам понятие само от идеята.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мойте приятели от ОРК направиха така, и си намериха лейбъл в Германия.

i kakvo stana sled tova :headbang: chuha se sluhove za Ars metali i ot tam natatyk nishto - koeto pak ne otgovarq na vyporsa za biznesa - nikoj ot Ork ne si izkarva hlqba sys svirene nali :cheers:

 

Kolkoto do muzikalniq biznes mi ima go, nikoga ne se e otival , vinagi shte go ima... zavisi spored razbiraniqta na dumata muzika :curse:

Lichno men me radva uspeha na Karizma - mozhe da sa mazni , mozhe vsichko gnusno da se izpliue po tqh no sa si namerili nishata i ne vizhdam nishto losho v tova, syshtoto e i za grupa TE i t.n.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мойте приятели от ОРК направиха така, и си намериха лейбъл в Германия.

който после фалира :headbang:

 

Просто за майтапа, макар че на тях едва ли им е смешно :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто за майтапа, макар че на тях едва ли им е смешно :headbang:

Бе не знам Каунт Василиум да може нещо да го разочарова - той жизнерадостна фигура в блек метъл обществото :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прекрасна тема, за жалост спряна и малко отвлечена от началния замисъл.

Ще се опитам да я въстановя

Музикален бизнес няма, скоро няма и да има...

Правилно!!!

Има има! Определено има!...

Грешка!

Това приятелю, което си описал (изключвам личните ти виждания, които са много светли и чисти и граничат с идеализма) не се нарича бизнес! (Бизнес в България няма!) Това се нарича ДАЛАВЕРА

Ето това има в България. Изпълнителите и авторите гладуват с известни изключения (тези които имат нестандартни сексуални наклонности, които нямат сексуални задръжки, които имат пари или са издънки на известни музикални династии)

От една седмица имам идея да направя форум за българската музика, за жалост или за радост сте ме изпреварили! Това браво!

Сега се чудя дали да продължа с моя форум, като изтрия аудио часта, защото Вие тук я вече разисквате и то много добре или да се преместя тук при Вас ако ме приемете!

Ето http://dtracks.myfreebb.com/index.php чакам да ми отговорите за което Ви благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да разбреа защо всички така плюят България? Не искам да обидя никой, но мисля че това се използва по скоро като оправдание от много хора.

Но тъй като аз не мога да дам обективно мнение ще помоля някой от пишещите във форума, които живеят в чужбина, да кажат какво мислят.

 

Според мен Бизнес си има, но за съжаление той е по близо до Шоу Бизнес, отколкото до Музикален. Така е и в другите държави, просто тук май е малко по извратено :bravo: Визирам чалгата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да разбреа защо всички така плюят България? Не искам да обидя никой, но мисля че това се използва по скоро като оправдание от много хора.

Смятам, че никой не плюе България!!!

Ако искам да плюя България изобщо нямаше да пиша в този форум, нито да се мъча да си правя свой!

Просто това е моето мнение, създадено на базата на 15 годишен стаж в "Шоу "бизнеса""!

 

А по въпроса за :

...Според мен Бизнес си има, но за съжаление той е по близо до Шоу Бизнес, отколкото до Музикален. Така е и в другите държави, просто тук май е малко по извратено :headbang: Визирам чалгата...

това е мно-о-ого дълга тема, която може да се дискутира отделно!

Разберете!

Не е проблем чалгата! През целия период на моето следване аз съм учен, че класиците (Великите композитори) са велики, защото са взаимствали от народното творчество! Не може да се отрича вкуса на цял един народ и да се прави такъв генерален извод!

Проблемът ЧАЛГА е, че музиката, която се прави там е на много долно ниво и много нисо качество защото хората които се занимават, с редки изключения не разбират нищо от музика, а тези които разбират са го ударили на далавера. Освен това чалгата се разви, защото никой друг не направи нищо за да я спре! Но и там нещата се променят и то по-бързо от другаде, просто вижте какво става по канал планета.

Това последното го казвам със съжаление, защото не е така в другите жанрове. Там звука не е толкова добър!

Това е само бегло нахвърляне на темата, ако искате може да я дискутираме другаде!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.