Jump to content
Българският форум за музиканти

с какво да си почистя грифа


ljbomir

Recommended Posts

Спирта е сравнително агресивно вещество? Смисъл, води се алкохол... а като такъв има там качества на не-знам-си-какво-си... нещо по химия сме го учили. Използва се за разстворител на бой, лакове, за права на гуми/пластмаса.. странно, щом се използва да размекне нещо попринцип твърдно, яявно има проблеми при използването му. А това, че се изпарява е още по-зле, защото протичат разни там окислявания през това време и ... абе, къде съм тръгнал да го мисля какво прави алкохола...

Просто и ясно: спирта напада лака, разяжда го... /разрежда, разтваря, размеква енд стъф..../

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...познавам един пич дето след почистване на грифа обилно със спирт си е обелил лака...вярно че става въпрос за евтина китара но все пак...затова аз на моита китара не мисля да пробвам...от друга страна съм длъжен да призная че първата ми китара съм я чистил и със спирт и с вода и до ден днешен е жива и здрава... само че с нов собственик...иначе спирта от химична гладна точка е доволно добър разтворител на разни неща...все пак изобщо не препоръчвам нито спирта нито водата като средство за почистване...особено водата...понеже не мисля че въобще с вода може да се почистят мастните наслоявания по китарата...както знаете водата мазнини не разтваря...а щом не ги разтваря значи не ги и почиства...виж дървото като го навлажниж доволно със сигурност поглъща вода в паренхима си и в последствие изманя формата си...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

preIbanez, недей така. Мислиш си че китарата ти докато е сглобявана, боядисвана, полирана, лакирана не е виждала вода ли? :hysterical: Всъщност във всичките тия процедури участва водата. Но тя не пречи, ако е използвана в разумни количества... Или си мислиш че като минеш грифа с навлажнена кърпа ще му стане нещо? Това не е ситуацията с бай Гошо параджията, дето накиснал цигулката във ваната, че да й се опнат теловете, да не разваля машинките (ключовете). Реално погледнато, в тия жеги особено и всичкото потене и отделяне на севъзможни телесни течности, в грифа ти попива много повече вода (и сякви други киселини и соли в потта) от колкото предполагаш, ама нищо му няма. А за лакираните части водата помага, защото най-малкото размеква засъхналата мръсотия - не казвам че я разтваря, просто помага на парцалчето да я "вдигне" от китарата. Затова и за почистване се използват меки памучни, леко влакнести парцалчета или кадифе - неслучайно във всеки калъф за очила има кадифени (или подобни) парцалчета, защото кадифето изстъргва мръсотията, но не надрасква деликатните лакирани повърхности. Обикновената хавлия, парче чаршаф и всякакви такива парцали, които са оставени за миене на пода мисля че няма да свършат работа :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За Ацетон изобщо да не става дума, то направо е лак-дестройер.....

 

Ам, водата не вреди толкова, колкото спирта, защото има по-висок/нисък вискоситет. Това беше май термина, демек сипи в една чаша спирт, а в друга вода и виж как тази с водата не е перфектно глатка а в крайщата се повдига, спирта не... Демек, спирта влиза в порите на лака, а водата е твърде дебелогъза за такива тесни вратички :hysterical: Но ако е кофти лака, го прави на гъз :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...в случая не говориш за вискозитет а за степен на мокрене...която е индивидуална за всяка двойка вещества...сиреч ако една течност омокря едно тяло добре...то друго тяло може изобщо да не омокря...докато друга течност да го омокря добре...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Самият факт, че спиртът се използва в лакочистителя и в разни други такива говори, че е по-добре да не си правиш експерименти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.