Jump to content
Българският форум за музиканти

5та струна


PRIMO

Recommended Posts

Първо да започна с това че съм китарист :)

 

Таа, проблема е следния : взех на брат ми бас с 5 струни - Fender Squier Precision - казах му че допълнителната му струна е най-долната (EADGB) , тъй като тя ми изглежда адски тънка като за бас, но той ме убеждава, че баса му е BEADG. Резултат от спора е скъсана струна G, понеже лапето решило да прави настройки. Коя е допълнителната струна ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Строя на 5 струнен бас, поне стандартен е Сол, Ре, Ла, Ми, Си. Допълнителната струна в случая е Си-то, която е най-дебелата. Странното е, че и двата строя би трябвало да ги издържат струните. Къде се е скъсала струната точно?

 

П.П. Имам усещането, че брат ти е бил прав със строя :)

 

NB!!!! Много внимавайте с такива странни строеве, защото грифът не е от ластик. Измята се понякога непоправимо, ако не е регулиран от тръсрод-а.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

ами той я е скъсал там към главата, където се захваща с червени конци усукани. Проблема е че най-тънката струна ми изглежда прекалено тънка, а най-дебелата - прекалено дебела, та не знам коя е допълнителна.

 

Има

 

EADGB - допълнителна тънка

BEADG - допълнителна дебела

 

незнам кое от двете е :)

 

п.с. най-вероятно дебелата е допълнителна,

Редактирано от PRIMO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

BEADG - допълнителна дебела

е това е правилното !!! имаш още по-ниски товнове, това е идеята ... и най-вероятно не брат ти а ти си я скъсал като си се опитал да докараш EADGB. При това положение стуните стават толкова натегнати че с мъка се свири - и аз съм го пробвал ... ама не съм късал струна

 

успехи

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям мнението на Алекс! Има голяма вероятност докато е нова струната и е с по-ниска еластичност това натягане да е довело до скъсването. Аз си направих този експеримент преди някъде месец и варианта да свиря с този строй беше да обтегна тръсрода, за да изправя грифа и да сваля струните надолу, тъй като така се натегнаха, че беше почти невъзможно да се свири без болка.

 

Пак повтарям. Правилният строй е BEADG като допълнителната струна е B.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само една вметка - съществуват и петструнни басове,при които имаме добавена "висока" струна. :greenangel: Няма спор,че нормалният строй за един петструнен бас е BEADG,обаче има един тънък момент - при басовете с повече струни (5,6 и т.н.) - високата струна се настройва на чиста кварта и е ДО ( C ),за разлика от китарата,където е СИ (B/H). :cheers2:

Така,че дори и да беше с допълнителна "висока" струна (такива комплекти са много по-редки в сравнение с със стандартен 5 струнен) - буквеното изражение на струните щеше да е EADGC.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хич и не се чуди че 1ва(Сол) е твърде тънка, а 5та(Си) е твърде дебела. Така са си. 1ва е около 0.040-0.045, а 5та около 0.125-0.130.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

най-вероятно дебелата е допълнителна

e вече не е - EADGB ама без B, и това си е нормален 4 струнен бас без "допълнителна" или "добавена" струна ... майтапя се разбира се .. хехехе

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че имаше и по-евтини, но не ти препоръчвам да се хващаш с тях. Ernie Ball ми ги препоръчаха, но не знам каква им е цената за момента, нямам време да мина по магазините :pray:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз да питам за петструката проблемно ли ще е да се настрои дропнато C-G-C-F-A тоест дигната най-дебелата с един тон а другите с по 2 от стандартната настройка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Аз да питам за петструката проблемно ли ще е да се настрои дропнато C-G-C-F-A тоест дигната най-дебелата с един тон а другите с по 2 от стандартната настройка.

 

Когато от BEADG настроиш в CGCFA всички освен 5-тата са ти дигнати с минорна терца - 3 полутона. А-то само е с два. Ако искаш да спазиш интервалите спрямо останалите струни, трябва да е A#.

 

Иначе може, ама не виждам смисъл.

Редактирано от Liquid
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Смисълът е да се имитира 4-струнна настройка дроп C но вместо да смъкваш струните и да имаш дроп C + още една струна която ще е по ниска(5-та струна) просто да дигнеш B-то в C и останалите по нея.

Редактирано от Zlatyio
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси за мненията :greenangel:

 

Струни се продават само комплект, който е към 30тина лева,прав ли съм ?

 

Едни хубави струни,комплект за 5-струнен бас,са около 40 евро - Elixir,или DR Strings,например (по-точно - 40 евро за DR Strings Black Beauties 5 strings и 55 евро за Elixir Nanoweb 5 strings - това са цени от www.thomann.de).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.