Jump to content
Българският форум за музиканти

Спешен въпрос за омове


Recommended Posts

Току що си купих колона която пише че е на 4 ома. Имам и глава, която има ключе за превключване на омовете, но не знам на коя позичия за колко ома е. То е между 4 и 8 ома, опасно ли е за колоната ако се пусне на 8 ома?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абсолютно

по - добре недей

 

за лампови - задьлжително да сьответстват

за хибридни(ала велвстейт) и транзисторни - импеданса на колоната - трябва да е равен или по голям

 

никога по - мальк

 

рядко се вясвам на форумните сбирки, ама пия бира :recourse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

НЕ МОГА ДА РАЗБЕРА ЗАЩО ЧОВЕК КАТО ИМА НУЖДА ОТ ПОМОЩ ВСЕ СЕ ЗАЯЖДАТ КАТО не разбира чак толкова. Имам лампова глава акустик (знеш я нея) имам отзад изход жак и има ключе което превключва омовете така ми каза този който ми я продаде обаче не знам в коя позиция за колко ома е (между 4 и 8). и искам с уредът наречен мултицет или с "д" да разбера как да измеря на изхода на жака при различните положения на ключето колко ома са. Това възможно ли е. Главата трябва ли да е включена и т н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Братле сега вече знам какъв амп имаш.

Първо не пускай главата без товар !

Второ няма начин да измериш колко ома е изхода само с мултицет!

 

Колоната ти е 4 ома няма начин да я пуснеш на тая глава.

 

 

 

Колоко говорителя е колоната и какви , колко вата е?

 

Ако е 4х12 и е 4 ома може да са 4 х 16 ома в паралел и тогава да да върже на 16 ома колоната.

Ако е 4х12 и е 4 ома мойе да са 4 х 4 ома - тогава може да се върже пак 16 ома колоната.

 

??

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи колоната е 2x12 и е на карвин вега (ако се сещаш) пише отзад 300 вата импеданс 4 ома което не знам дали е общо или по отделно за говорителите а и не знам как са вързани?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи в тоя случай най вероятно са 2 х 8 ома вързани паралелно.

 

Варианта ти е да са вържат последователно става 16 ома - трябва да се спази плюса и минуса на двата говорителя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЕХ Д**ба значи не мога да я подкарам сега и трябва да я преправям?Значи трябва да ги вържа последователно това какво влияние ще окаже на звука и ватовете?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най добре не бързай да включваш нищо.

 

Ватове и импеданс.

 

Тва дали колоната е с 2 8 омови говорителя хипотетично - не знам модела .

 

Дали са свързани последователно и става 16 ома или паралелно (=успоредно) 4 ома няма нищо общо с ватовете.

Колоната винаги е 300 вата.

 

Занеси нещата на човек който е в час за да не изгориш усилвателя.

Тези усилватели обикновено не са направени за 4 ома.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Значи, ако я вържеш като 16 ома, тогава усилвателят няма да отдели пълната мощност, а около половината(което озмачава, че ще свири МАЛКО по-тихо). АКо усилвателя има опция за 16 ома, всичко си е ок с мощността.

 

Вече горворителите можеш да измериш с мултицет ориентировъчно. Ако между двата извода на един говорител, съпротивлението е близо до 8 ома, и и двата се окаже, че са така, значи горната хава с последователното връзване ще даде резултат.

 

Ако са да кажем последователно свързани 2 по 2 ома, нямаш късмет :D.

 

Ако я вържеш като 4 ома, има реална опастност да опечеш усилвателя.

 

Ако вържеш 2-та говорителя последователно, имаш 2 варианта:

1. Да улучиш фазата и да звучи добре.

2.Да ги вържеш противофазно, и са звучи супер-зле.

 

Но лесно можеш да се справиш с последния проблем.

 

Ако решиш сам да връзваш последователно, увери се, че между 2-та извода на колоната, съпротивлението е 16 ома, преди да я включиш в усилвателя.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей, аман от експерименти! Металхамъра даде най-точния съвет - като си болен отивай на доктор. Че ако сбъркаш лекарствата ойде та се не виде...

Евтиме, прав си ама за транзисторен амп. При лампите това означава сигурна повреда... Имах неотдавна конкретен случай с подобно свързване от съфорумник, и не питай колко му струваше...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Разясни, моля те какъв проблем се получава с лампов усилвател. Нещо свързано с изходния трансформатор?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.