Jump to content
Българският форум за музиканти

Хубава дървесина


Recommended Posts

моля за препоръка за дървесина за бас и китара(тяло)

 

до нас има дърводелец и от него смятам да поръчам материалите

 

само ми трябва да знам каква дървесина за коя част

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За грифа - клен.

За тялото - елша, ясен, клен, махагон, орех, топола, липа и комбинации между тях.

 

Вероятността дърводелецът да има някоя от горните дървесини е много малка, да не кажа нулева.

Повечето работят само с иглолистен материал - чам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш да намериш дървесина главно в складове. При дърводелци - евентуално ако е пич, и имаш късмет.

Но в складовете - само на големи талпи.

 

Трябва да броиш по 40-100-200-300лв(в зависимост от дървесината), на талпа, и преноса и е трудна работа. Вярно че от една талпа 3-4-5 китари могат да станат де.

 

Но трябва и да разбираш от дървесина. Има значение разстоянието между пръстените, посоката на срязване и др. фактори. Аз лично трудно бих се наел да избирам дървесина, освен ако нямам наистина много време за разглеждане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да броиш по 40-100-200-300лв(в зависимост от дървесината)

 

За клен и махагон може и по повече от 300...Казвам го от опит, след няколкодневно обикаляне из разни дърводелци, складове за дървен мат'риал и всякакви подобни...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дори букът, който е масово дърво и би трябвало да се ползва навсякъде, е труден за намиране. Па и скъп.

Абсолютно всички дребни дърводелци ползват само и единствено чам - бързо, лесно, вкусно.

И евтино.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е според зависи. Може да се намерят големи махагонови талпи за 3-4 китари, за цени от порядъка на 200-ина лева. Махагона върви около 1800лв. кубика у нас.

 

Иначе клена е трудна работа..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За грифа - клен.

За тялото - елша, ясен, клен, махагон, орех, топола, липа и комбинации между тях.

 

Вероятността дърводелецът да има някоя от горните дървесини е много малка, да не кажа нулева.

Повечето работят само с иглолистен материал - чам.

 

а какво ще кажете за дъб?

Работя в мебелната индустрия и наистина както казвш тея дървесини не се използват често( почти никак даже в БГ) Случаино ми попадна една талпа дъб и имам намерението да я ползвам за изработка на китара(имам всички необходими инструменти и умения, но нямам никакви познания :punk_guitar: ) обаче като гледам дъбът не е сред дървесините които се препоръчват тук. и още , ако дъбът става за тяло, то грифа задължително ли трябва да е от клен?

Липата не е ли много мека за тялото . Аз доколкото съм имал вземане даване с тоя материял знам че мног лесно се деформира, дори при неголям натиск.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Липата не е ли много мека за тялото?

 

Липата е широко използвана за тяло на китари, не съм запознат с механичните свойства на дървото, но е факт. Примерно RG серията на Ibanez ( :) ) са с такива тела.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За тялото - елша, ясен, клен, махагон, орех, топола, липа и комбинации между тях.

 

какво ще кажете за липа, топола и орех? и до трите имам достъп

 

а гриф смятам да купя

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето този сайт the_gorer го беше дал в една друга тема. Можеш да прегледаш какво пише за отделните дървета. Орехът принципно е доста твърдо и тежко дърво, което значи, че ще има повече високи. Липата е по-мека и по-лека, затова е по-средниста и дава отчетлив тон.

 

А, ето и един безплатен речник, с който да си помагат всички с превода на имената на дърветата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

липата е много меко и лесно изметващо се дърво (може би тея от които правят ибанез и мекс. фендери са по други от БГ липите), така че ако направиш средата от по-твърдо дърво може и да стане

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.