Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос относно избор на тремоло


Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

За новата китарка, която ще се прави, ми се въртят в главата много въпроси и варианти.

Темата донякъде е за изработка и ремонт, но я пускам тук, защото много от китаристите не влизат там, а ми се иска да чуя мнения.

 

Значи китарката ще е с тяло от махагон/клен, както лес пол, но няма да е 627, а 635мм мензура, с което гоня малко по-остър и звънлив звук, от типичния лес пол, но не чак страт звук. Горе искам да и сложа заключващи ключове, както и roller nut, главата ще е наклонена, за да не се налага да слагам водачи за струните. На теория, състейна трябва също да е по-добър уж.

 

Въпросът ми е за тремолото. Предпочитам да може да движи в двете посоки. Също така не бих искал да ми разваля звука осезаемо, както и да разстройва минимално(все пак горе заключвам струните с ключовете, които няма да са от най-евтините). Първият вариант, за който ще се досетите е флойд-роуз:

 

23406.jpg

 

За съжаление, качествените флойдове не са никак евтини, а и честно казано не съм голям фен на тази система, понеже неведнъж съм виждал как изглежда тя след известно използване, особено гнездата на винтовете по нея. Повечето флойдове са изляти от цинкови сплави, което също не ми харесва ни най-малко.

 

 

Друга система за която се сещам е тъй-нареченото Wilkinson тремоло.

 

 

 

21772.jpg

21774.jpg

 

 

То ми изглежда добре, но това е единственото нещо, което знам със сигурност, че ми харесва в него. Имали ли сте по-сериозен досег с такова тремоло, и какво ще кажете за него. Какви за предимствата и недостатъците му в срравнение със стандартно страт тремоло, например, или с двупосочно страт тремоло.

 

 

Друг вариант е някое от тези тремола...

 

16954.jpg

25210.jpg

 

... с повечето от които не съм имал дълготраен досег, и не мога да кажа много неща за тях.

 

Интерес за мен представляват и точковите тремола:

 

25216.jpg

25220.jpg

 

Каква е разликата, в смисъл на звучене и надеждност, от стандартната система със 2-та шиша.

 

 

 

Доста хора ми казват, че тези седла, направени от ламарина:

 

16903.jpg

 

.. по-малко демпват звука, и с тях китарата звучи по-приятно и звънливо, отколкото с тези:

 

16900.jpg

 

... и казват, че компромисен вариант(ако искам да изглеждат като блокчета) би бил да се вземе тремоло с леки, алуминиеви седла. Има ли резон според вас в такива приказки, или по-скоро са глупости.

 

Изобщо ще се радвам ако споделите опита си с тремола, и ми дадете съвет към какво да се ориентирам.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз не съм фен на флойдовете...бих ти препоръ4ал тва последното тремоло май беше - модела 330...като гледам на Джаксъна май е такова и определено с него китарата вади доста повече състейн отколкото ако беше с какъвто и да било флойд..:surprise:

Успех!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да препоръчам Wilkinson/Gotoh VSVG Vintage Tremolo.

3534_1lg.jpg

 

Сложих такова на Strat копието ми преди няколко месеца и нямам никакви проблеми.

Настроил съм го да е плаващо ( вдигнато е около 3-4мм в задния край ) и това дава около 7 полутона надолу и около 2-3 нагоре.

Няма разстройване дори при екстремна употреба.

Не си личи много от снимките, но седлата са от огънати пластини подобно на Fender-ите.

Има чудесна система за интониране.

Дръжката на тремолото може да се регулира колко да е стегната.

Sustain блока е сравнително тежък.

Дупките през които минават струните са под специфичен ъгъл така, че струната да не е силно прегъната( предолагам, че има нещо общо със предотвратяването на разстройване и късане на струни ).

 

Малко допълнителна информация за самата китара на която съм го инсталирал: гриф от клен, тяло от махагон, nut и string trees са Graphtech иначе ключовете са някакви обикновени копия на Kluson vintage ( незаключващи, но нямам проблеми с тях и ми харесва, че не стърчат краищата на струните ).

 

Това е. Ако те интересува още нещо - питай.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лютиерът, при който си правя ъпгрейдите (Венци), е яко фен на Wilkinson заради гъвкавостта и леката им конструкция. Аз си взех едно Wilkinson-like с ролери за 45 кинта от xxxx и съм супер доволен - даже преди да си сложа заключващите ключове, вече разстройваше по-малко в сравнение с 6-точковото vintage tremolo, а да не говорим колко по-лесно се борави с него (движи се много по-лесно, tremolo bar не е на резба, а с пристягане и може да се задържа на всяка позиция, на която ти е удобно ...).

 

Флойдът е по-удобен поради една сериозна причина - освен че държи сдрав строй, може да правиш фини настройки, без да бараш ключовете, с които понякога не се получават толкова фини, НО според мен той си работи читаво само с locking nut, а и няма дъга на струните спрямо грифа (не знам дали това е проблем за Les Paul?).

 

Моят съвет би бил 1. TW108MC или 2. T280C, но задължително двуточково. За движението в двете посоки, доколкото аз схващам какво имаш предивд, просто си прави routing на тялото (отгоре) под тремолото и (вътре) вдясно от адаптерите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да спомена за roller bridge-овете и roller nut-овете : да, помагат да се намали разстройването, но не влияят добре на sustain-a поради гасене на вибрациите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А Khaler защо си ги пропуснал?

От това по-голяма гъзария в тремолотата няма.

 

Китарата с форма на ЛП ли ще е?

Ако да, на тези определено не им отива никакво тремоло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.