Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да си направя амп?


Recommended Posts

Добър ден на всички!От скоро време съм решил да си правя амп-че.разгледах всички 43 страници на раздела, но не открих нужната информация!

Целта ми е нещо скромно (10/15/20W).Да има дисторжън.

Какво ми трябва освен ентусиазъм и средства?Някакви платки, говорител.... ?Дайте някакви схеми, линкове etc...

Благодаря много предварително!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

въпроса ти е тип 'как да си направя совалка'

без нужните познания човек не може да направи усилвател

затова хората са учили с години

нека по-знаещите съфорумци потвърдят

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш да си направиш усилвател, но щом ще ти е първи, то той нито ще звучи по-добре, нито ще изглежда по-добре, нито ще е по-евтин от едно комбо от магазина, пък и ще ти изяде сума ти нерви и време, и е твърде възможно да не тръгне от първия път, и да има излишни шумове. Тябва да знаеш, че, често дори големи специалисти правят първо прототип, който минава през няколко варианта, докато се достигне до крайният, задоволителен резултат.

 

Започни първо от педалчета най-добре.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей и браво за ентусиазма!

 

Щом ще правиш амп за китара го разглеждай като 2 части: предусилвател (включва дистър/овърдрайв, корекции) и крайно стъпало.

 

Препоръчвам ти най-напред да разгледаш схеми на вече готови такива. Ако не разбираш много от електроника най-лесно ще е да прекопираш готова схема на някой от колкото да тръгнеш от нулата.

 

схеми за преамп има много. Има схеми на бос, на ибанец. Всеки един китарен ефект можеш да го разглеждаш като предусилвател след който да сложиш крайно стъпало и така ще имаш китарен усилвател.

Разгледай тези сайтове за предусилвател (дистър, еквалайзер и тн.)

http://tonepad.com

http://www.generalguitargadgets.com/

 

За крайно стъпало и като ти препоръчвам да ползваш чип който има нужда само от няколко елемента около него за да работи.

Примерно tda2050 ти дава достатъчната мощтност.

 

Разгледай сайта на Brand X. те са си дали всичките схеми на кубетата

http://www.brandxamps.com/

Виж и сайта на руснаците от Йерасов

http://www.yerasov.ru/

Там също са дали част от схемите си.

 

Можеш да сглобиш нещо подобно на техните с тази мощтност.

 

 

И както Parni Valjak ми беше казал един път : Бъди внимателен !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи идеята ми беше да прекопирам амп-а на един приятел.Той не е лампов.Но след като попрочетох доста....взех да се замислям дали да не направя някав отделен ефект(дисторжън) и да свиря с него през оредбата ми.Това дали е възможно?

Кое е по добре м/у Стерео АЙВА+ефект и Кубе с дисторжън?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ako искаш да свириш направо в уредбата, ти трябва ефект със спийкър симулатор.

Мойеш да пробваш да сглобиш схемата на SansAmp:http://www.tonepad.com/project.asp?id=22.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....ви да свиря с него през оредбата ми.Това дали е възможно?

 

Всичко е възможно. Въпроса е дали си струва. :music:

 

Говорителите на кубетата са специално направени и имат честотна характеристика различна от тази на хи-фи говорителите. От там идва гот звученето на едно кубе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж долу на страницата има и звукови семпли, от където можеш да добиеш представа как звучи джаджката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ли ми се струва, или вече всяка втора тема се повтаря по един и същи сценарий? Форумът е препълнен с подобни питания и отговаряния - само трябва да се прочетат стотиците мнения и да се извлече полезното от тях...Ама обикновенно "Чукча не читатель, чукча писатель..."

 

Не можах да разбера какво в края на краищата стои в основата на темата. Желанието да се научи човека как се правят апаратури, желанието с някакви усилия да не си купи каквото е необходимо, а да го скове някак си, или нещо друго.

Ако може да зададе точен и подробен въпрос, сигурно ще получи и точни отговори. Но засега въпреки усилията на компетентните колеги, аз не виждам напредък в темата.

 

Моето мнение е добре известно, и обикновенно приемано с неприязън. Има ли връзка между намерения и възможности? Създаването на апаратура, пък било то и елементарна е свързано с много знания и материална обеспеченост, в това число задължителна инструментална и лабораторно-измерителна база. Когато се тръгва към някаква цел е добре да се поназнайва пътя към нея. Иначе ще се цитирам - не свиря на цигулка, защото ... абе не мога ! Колкото и да дрЪпам лъка, само мъца, и това си е! Е и цигулка нямам...

 

Хайде сега, нека човека да се изясни, за да може да получи качествена информация и да помръднем каруцата от блатото, какво ще кажете?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От скоро време съм решил да си правя амп-че.разгледах всички 43 страници на раздела, но не открих нужната информация!

Целта ми е нещо скромно (10/15/20W).Да има дисторжън.

Какво ми трябва освен ентусиазъм и средства?Някакви платки, говорител.... ?Дайте някакви схеми, линкове etc...

Благодаря много предварително!!!

 

както се вижда човека е изчел всичко.

вьпреки това иска да си направи ампче - 10 -15 - 20 вата

и да има дисторжьн.

сигурно предполага, че ще струва - 10 -20 -30 - 50 лева макс.

 

Според мен - когато човек зададе вьпрос как да си направя ампче - ВЬОБЩЕ НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЗАХВАЩА -

ЗАЩОТО НИЩО НЕ МУ Е ЯСНО!

както казах може и да го опраска тока - и в най лошия случай да си замине млад и зелен.

(дано на никой, никога не се случва).

 

Такива ампчета се продават нови от 160 - 250

на втора рька тук от форума - изпадат на цени - най различни

но да кажем от 60-80 - до кьм 140 -150 лв

от според зависи- фирма ,качество.(препорьчвам да си потьрси Пиви Рейдж -158 - втора рька - примерно 100 лв)

 

има вариант да си вземе готов преамп - оттам да му се направи крайно стьпало ,с кутия и говорител

но тук минаваме бюджета от 200-250 лв-ако вьобще става дума за такьв - но пьк отиваме на по добро качество

 

МНОГО ВАЖНО Е В ТОЯ ЖИВОТ ДА ЗНАЕШ КАКВО ИСКАШ

И ОЩЕ ПО ВАЖНО ДАЛИ МОЖЕ ДА СИ ГО ПОЗВОЛИШ ИЛИ ДА ГО ПОЛУЧИШ

 

 

ето аз искам едно Бентли

някой да ме светне как да си го сглобя?

а пьк най добре да вземе да ми го направи

бюджета ми е някьде около 1000 лв. :)

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз навремето така исках да си направя едно дребно, непретенциозно усливателче, намерих схема в нет-а, накупих части за предусилвателя, играх си, запоявах... и след няколко часа къорене и псувни (и изгорени с поялника пръсти :) ) накрая получих една рошава платчица с множество стърчащи и постоянно откачащи се кабелчета, която успя да изкара едно специфично хъркане. След няколко месеца се хванах пак, презапоих всичко, сложих го в кутия и взе, че проработи. Естествено, звукът който се получи не беше това, което си мислех. Почна се едно човъркане, смяна на резистори и т.н., докато що-годе заприлича на китарен звук. До крайното стъпало така и не стигнах.

 

Накрая си купих едно 30W кубенце от типа Лариос за 60лв. и Behringer GDI-21 амп симулатор за 70лв. и вместо да се занимавам с глупости, просто си свирех и се радвах на звука.

 

Нека авторът на темата да си направи сам изводите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Сега...да уточня,че имам представи какво е електрониката и щом съм се хванал да Ви питам,значи имам необходимите средства,нерви,време и куп други работи изброени от Вас.

Но тъй като днес ми изпадна кубенце на прилична цена и го купих, няма да Ви занимавам повече.

 

МОЛЯ МОДЕРАТОРИТЕ ДА ИЗТРИЯТ ТЕМАТА

Редактирано от armstrong
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.