Jump to content
Българският форум за музиканти

Грешна постановка?


AnomanderRake

Recommended Posts

Постановката ти не само че не е грешна, а е най-добрата за мен лично.Свиря на класическа китара и с тази постановка в цялото ти тяло има минимум напрежение, което е "отрова" за доброто свирене

На електрическата китара също свиря по този начин, въпреки че понякога ми правят забележки. Но за мен е по-удачния.

В крайна сметка трябва да свириш с най-малко усилие. Към това се стреми. :metalist:

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Не напразно се започва с правилната постановка(не само при китарата).Свирейки по правилния начин се избягват всякакъв вид стягания и напрежение,от което печели свиренето ни.А след 10 години няма да се замисляш дали си седнал правилно,понеже ще го правиш автоматично ;)

 

Колега PlamenM,съжалявам,но не знам много за тези китари -почти нищо.Мисля,че Хофнер е немски лютиер,но това е само по памет,него твърдя със сигурност.Ще потърся информация и ще споделя :thumbup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Като направиш 10 години стаж при постановка, при която си имал напрежение в някоя част на тялото или ръцете - последствията ще започнат да се усещат. След още 5-10 години съвсем ще усетиш къде си бъркал и възстановяването е не е лесна работа :thumbup:

Иначе няма проблем и на челна стойка да свириш ако не усещаш напрежение и ти е удобно;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като направиш 10 години стаж няма да те интересуват неща като "постановка"...

:thumbup: като направиш 15 + години стаж и започват да те интересуват неща като постановка...иначе е много куул като свириш прав китарата да ти е към коленето, седи много добре ..за съжаление не са много нещата който могат да се изсвирят така...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Основната ми идея, за ненапрежението в киткате е, палеца на лявата ръка да бъде към средата на грифа!!! Тогава може и да си разчекнеш пръстите и да правиш, каквото поискаш!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Като направиш 10 години стаж при постановка, при която си имал напрежение в някоя част на тялото или ръцете - последствията ще започнат да се усещат. След още 5-10 години съвсем ще усетиш къде си бъркал и възстановяването е не е лесна работа :thumbup:

Иначе няма проблем и на челна стойка да свириш ако не усещаш напрежение и ти е удобно;)

 

Кой идиот продължава да свири, ако го болят ръцете (примерно)? Това да не е спорт? Преди години и аз съм спорил също на тема "постановки" с колеги. В последствие осъзнах какви глупости всъщност сме си говорили. Имаше един, който беше твърдо убеден, че иска да свири с класическа постановка... heavy metal. Години наред го правеше, а не е единствен. Ок, който както го кефи. Но в крайна сметка хората основно те слушат, а не те гледат. Аз съм си причинявал по-тежки телесни повреди от други неща, знам какво е и знам как се възстановяваш. Със сигурност не е нещо, което ще те спре. Не съм чул за музикант, който е спрял да свири, защото си е повредил ръцете.

 

Като направиш 10 години стаж няма да те интересуват неща като "постановка"...

;) като направиш 15 + години стаж и започват да те интересуват неща като постановка...иначе е много куул като свириш прав китарата да ти е към коленето, седи много добре ..за съжаление не са много нещата който могат да се изсвирят така...

 

Ок, професоре, извинявай, не исках да те обидя. Аз съм непрофесионален музикант и тия неща не ги разбирам. Обещавам никога повече да не се опитвам да изглеждам куул. Някое столче ще можеш ли да ми заемеш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Виж, дюд. Аз свиря от 20 години на китара, ти може и от повече да свириш, не си казал та не знам. Ако нямаш проблем с ръцете още по-добре за теб и аз така искам да съм :thumbup:

Въпроса е, че от погрешна постановка, липса на достатъчно загряване, недобра кондиция на мускулите - проблеми се получават - съдя донякъде по себе си (макар че проблема е друг) и по-други колеги, ако мога така да се изразя. Това в първите 5-10 години (демек като си малък и не ти пука) и натоварването се отнася към по-дългото свирене (примерно ако си свирил 5 часа) или моментно състояние (играл си баскетбол преди това например).

 

Бтв. на един куп метъл китаристи китките са им стегнати не защото изглежда "куул" ...

Фърли и един поглед на Петручи - той няма накитник (или там както се казва), но погледни и постановката му.

Некой просто пък са им здрави ставите, сухожилията и т.н.

 

При всички случаи правилната постановка (каквото и да е това за всеки един от нас) е много важно нещо, поне според мен.

А има и такива, които ако не са спрели то поне са прекъснали за доста дълго време.

А тендовагинита не е заболяване, което се лекува напълно - никога и е доста болезнено.

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не споря, изказвам си личното мнение и мнението на моите даскали по китара!!! Това е!!! Не казвам, че тябва столче, задължително!!! Между другото, солчето го използвах до преди 8 год., и то само за класическата китара!!! Аз говоря, само за постановката на лявата ръка!!! И ни най малко се правя на професор(дори да не си имал и мене впредвид)!!! Но всъщност, твое си мнение, пиши каквото намериш за добре!!! Човекът е пуснал тема с въпрос и аз му отговарям!!! :thumbup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

QWERTY_, защо реагираш така агресивно към хората, които се опитват да помогнат на някого? Правилна постановка (с известни вариации за всеки човек) ИМА. Има положение на тялото, ръцете, китарата и т.н., при което ти е най-удобно, имаш най-малко напрежение в тялото и т.н. Точно към това трябва да се стреми всеки китаристи, който не иска след години да прави така :)

Някои хора си намират правилната постановка интуитивно. Може би си от тях. Но това не значи че всички са така. Някои просто приемат напрежението в дадено положение за нормално и след време дори спират да му обръщат внимание. Ефекта от него обаче рано или късно си казва думата. Затова е важно колкото е възможно по-отрано да обърнеш внимание да тези неща и да се увериш, че не си причиняваш сегашни и бъдещи проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз винаги съм се чудил на хората, които свирят с китара на десния крак. Трудно се свири когато грифа ти е пред корема и трябва някак си да си провреш лявата ръка между него и шкембето си.

Постановката ти с китара на левия крак е абсолютно правилна и, макар че има много известни китаристи с доста "алтернативна" постановка , продължавай все така да свириш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Основната ми идея, за ненапрежението в киткате е, палеца на лявата ръка да бъде към средата на грифа!!! Тогава може и да си разчекнеш пръстите и да правиш, каквото поискаш!!!
само да вметна нещо. Значи палеца на лявата ръка наистина трябва да е по средата на грифа, но не постоянно. Номера е там, че трябва палеца да се придвижва нагоре, докато пръстите отиват надолу по грифа. Демек ако свириш на първа струна палеца трябва съвсем малко да стърчи съвсем леко над грифа. И пръстите трябва да са завъртяни надясно в координация с палеца. Абе то си идва естествено. Писнало ми е да виждам хората как са обхванали половината гриф с тоа палец. Смисъла на правилната постановка е да не се получава напрежение никъде по цялото тяло и да се постига най-голяма плавност и ъкратяване на движенията. Също трябва с минимални усилия да се натискат позициите по грифа и да се удрят струните. Ако спазваш основните правила, всичко ще си дойде естествено. Дано да съм бил от помощ, поне на някого.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи палеца на лявата ръка наистина трябва да е по средата на грифа, но не постоянно. Номера е там, че трябва палеца да се придвижва нагоре, докато пръстите отиват надолу по грифа. Демек ако свириш на първа струна палеца трябва съвсем малко да стърчи съвсем леко над грифа.

 

Сигурен ли си в това ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинете ме, че пак ви занимавам с моето мнение, но неслучайно на някои класически китари има линийка по средата на грифа!!! Тя е направена, палеца на лявата ръка да не минава над тази линийка!!! :thumbs_up: Защото ако мърдаме китката постоянно, и доктор Ливаин, няма да ни помогне!!! Идеята ми е, китката да не се мърда изобщо!!! Вярно е, че нека свири така, както му е удобно, но нали затова сме колеги, за да си помагаме!!! Да се предпазваме от всякакви услужнения!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Номера е там, че трябва палеца да се придвижва нагоре, докато пръстите отиват надолу по грифа. Демек ако свириш на първа струна палеца трябва съвсем малко да стърчи съвсем леко над грифа. И пръстите трябва да са завъртяни надясно в координация с палеца. Абе то си идва естествено. Писнало ми е да виждам хората как са обхванали половината гриф с тоа палец.

 

 

 

 

С риск да те обидя,ще вметна нещо.Не си прав за палеца на лява ръка. :nono: Палеца противодейства на пръстите,за да са стабилни когато натискат.Той се поставя около средата ,в задната част на грифа,приблизително срещу втория пръст.Пръстите трябва да са закръглени и да не се пречупват(огъват) във третата си фаланга.Има и резон в това което си написал за движението на палеца,но той в никакъв случай не стърчи над грифа.Ако палеца няма опора и не се е опрял в грифа,това означава,че няма какво да противодейства на пръстите.По този начин дланта на лявата ръка се долепва до грифа ,за да осигури опора на пръстите и ръката става почти неподвижна,много тромава.

Това със стърчащия палец е много характерно при електрическата китара,но там е разбираемо,понеже грифа е поне три пъти по тесен от на класическата.

 

ПП: Сега ти препрочетох поста.Палеца ,както написах,е възможно леко да се попремести малко по-нагоре(а може и да не),ако пръстите свирят на по-висока струна,но в никакъв случай да е над грифа... :thumbs_up:

Редактирано от Kotzkata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.