Jump to content
Българският форум за музиканти

дайти акъл


Recommended Posts

линк

Ако някой го интересува или има какво да каже по вапроса нека каже , щото таз мажорна скала не я разбирам ,

Какви са тези цифри от 1 до 7 ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Notice that all the number ones are on the "E" note, all the twos are on the "F#" note and so on.

 

Чети малко бре, човек. Цифрите съответстват на степените в мажорния лад - 1 е прима, 2 е секунда и т.н. (от основния тон, в случая Е).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко от главата за краката ще е, ако започнем от прими и секунди.

За това има подходяща литература и учители съответно.

А книгата е "Елементарна теория на музиката". Автора Парашкев Хаджиев, книжарницата е тази "на композиторите" (ако си от София) намира се отдясно на Народния Театър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

. . . но не е от София. Правописните грешки не лъжат, виж заглавието.

 

huiamu, ако тоналността ти е до мажор, първия тон от гамата ще бъде до, втория - ре, третия - ми, четвъртия - фа, петия - сол, шестия - ла, седмия - си, осмия - пак до, но октава по-високо. Тези тонове се наричат степени и в случая са означени с цифри. В тоналност ми мажор означават съответно (в скоби ти давам означението с латински букви) ми (Е), фа диез (F#), сол диез (G#), ла (A), си (B ), до диез (C#), ре диез (D#) и ми (Е).

 

Намери си книгата, препоръчана от synchu, ще ти е полезно.

Редактирано от разбойник
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тъй значи има седем гами , 7 ноти , 7 мажорни гами и 7 минорни гами , общо 14 гами , друго има ли , бъдете така добти да кажете ако изпускам нещо . :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не.

 

1. Освен мажорни и минорни и има и каквито още си помислиш ТОНАЛНОСТИ или ЛАДОВЕ (а ГАМА са тоновете от дадена тоналност/лад подредени един след друг), напр. хармоничен, мелодичен и бихармоничен минор, лидийски, фригийски, целотонова и т.н.

2. Дори мажорните и минорните са повече отколкото си преброил ти. Например до диез мажор/минор, ми бемол мажор/минор и т.н.

 

Звучи по-сложно отколкото е всъщност, но:

За това има подходяща литература и учители съответно.

А книгата е "Елементарна теория на музиката". Автора Парашкев Хаджиев, книжарницата е тази "на композиторите" (ако си от София) намира се отдясно на Народния Театър.

 

или си вземи книгата или отиди на 5-10 урока при някои добър и ГРАМОТЕН музикант, пък дори и да не е китарист (приемам, че ти искаш да свириш на китара). Музиката се основава на общи закони и зависимости, така че вместо сам да откриваш топлата вода пий от подходящия извор, образно казано :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
тъй значи има седем гами , 7 ноти , 7 мажорни гами и 7 минорни гами , общо 14 гами , друго има ли , бъдете така добти да кажете ако изпускам нещо . :unsure:

Бъди така добър да ползваш търсачката преди да питаш нещо или поне да се поразровиш малко curse.gif !

 

Confused3.gif <- Натисни го и узнай повече!

 

едит:

и ги виж тези книжки :unsure:

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.