Jump to content
Българският форум за музиканти

Български Китари


Paldi

Recommended Posts

кво ще кажете за това ----> понеже нема интерес за всичко ,то поне китарите да овековечим

 

П.С. пускам почти еднаква тема тук понеже ми се струва ,че не обръщат внимание в раздел предложения .

Редактирано от eitysix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 54
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Идеята е страхотна, просто аз вече модифицирах каквото имах и не е за снимки, но все пак, може би, една-две акустични бих могъл да предложа...

 

... та ако има и подраздел за преработени български китари, ще стане страшно!

 

Давай, ще участвам с каквото мога!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

България има талантливи и добре познати по целия свят музиканти. Но струнни инструменти се произвеждат само на едно място у нас – това е фабрика “Кремона-България” в град Казанлък. Тя е създадена през 1924 година като малко ателие от Димитър Георгиев, който поставя и началото на лютиерството у нас.

m650.jpg

През годините “Кремона” преминава през много трансформации, стига почти до фалит малко преди да бъде приватизирана. Собственик на фирмата в момента е българин, за когото се знае, че от дълги години живее в САЩ и се занимава с компютърни технологии. А изпълнителен директор на “Кремона-България” от две години е Елена Гамова, работила преди това като мениджър по продажбите. Най-интересно е самото начало на създаването на фирмата, посочва тя: “Човекът, който е открил “Кремона” най-напред като ателие, Димитър Георгиев, е участвал в Първата световна война, казваЕлена Гамова. - Там се запознава с немски войник, който изработвалструнни музикални инструменти. Въпреки че българинът по призвание бил оръжейник, връщайки се от войната, решава коренно да промени живота си. Димитър Георгиев най-напред учи в Германия за лютиер. Връща се и поставя началото на професията лютиер в България. Започва с двамата си братя, а по-късно цялото семейство се включва в това начинание. От малко ателие ”Кремона” прераства в по-голяма фирма, която започва да изработва различни музикални инструменти. Имало е периоди, в които се правели пиана, мебели и какво ли още не, докато преди 6 години фирмата беше приватизирана и в момента 80 на сто от производството й са китари, а 20 на сто - щрайхови инструменти.” Днес цялата продукция на “Кремона-България” се изнася основно за Германия, Холандия, САЩ, където фирмата има открит офис, както и за традиционните пазари - Япония и Русия. Чрез модерни и нетрадиционни маркетингови стратегии за продажба целта е да се предизвика още по-голям интерес към марката “Кремона”: “Масивните китари са новото ни производство, което налагаме от около година, както и така наречените “Катауей” или асиметрични китари с електроника. Най-новото е една китара, разработена като модел от един от най-известните лютиери в света – швейцарецът Клаудио Паджели. Той направи прототипа, който копираме. Интересното за нея е, че се изработва от екзотична дървесина и се озвучава с много добра електроника от Швейцария. Другото, с което можем да се похвалим е, че наше производство е контрабасът на един от басистите на група Джипси Кингс. Друг проект, който е още в началото, е за акустична китара с подпис на рок музиканта Ричи Коцен, която се продава чрез неговия сайт.” Разпознаваема ли е вече марката “Кремона” в чужбина? Ето какво отговори изпълнителната директорка на фирмата Елена Гамова: “Мисля, че да, защото сме традиционни изложители вече три-четири години в най-известните изложби на музикални инструменти. Това са Франкфурт Мюзик Месе, участвали сме и в Русия на няколко изложби, които са филиали на Франкфуртската. Сега ни предстои за първи път да участвамев изложба и в град Кремона, Италия, която е само за майсторски, по-висок клас инструменти.” За 82 години фирма “Кремона-България” успя да създаде свой облик и традиции както в страната, така и в чужбина. Днес традицията продължава благодарение на 110-те служители в компанията и на хилядите музиканти, които свирят на инструментите, произведени в Долината на розите. “Успех за фирмата е, че след като беше приватизирана, успя да преустрои изцяло производството си, да създаде нови модели и да продава на външния пазар – казва Елена Гамова. - Преди това бяхме изгубилиизцяло клиентите си, защото конкуренцията от азиатските страни се бе появила и китарите и цигулките на “Кремона” бяха поставени в по-нисък клас и бързо изместени от масовото производство, което идваше най-вече от Китай. Фактът, че произвеждаме за чужбина и присъстваме вече шеста година на пазара там, наистина е успех. А този успех ни мотивира да ставаме все по-добри.” Весела Кръстева

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хехе Кремона Рулз!Вижте кво пишат хората в нет-а!!Аз като представител на Казанлък мога да потвърдя че акустичните китари са си яко на ниво!!

Прауд ту би Бългериан!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а ето и коментарите за прочутата Kremona Elektik Mizeria

 

Overall Rating help-small.jpg: 1 Very poor sound and difikult to play

Features help-small.jpg: 2 made 198x(i dunno da exact year) in kazanlak

20 stupid brass frets

solid body,strat style, but without pickguard. i think that da body's wood iz pine or somethin like that, when you drop it it caves in a bit, so it's stupid soft wood, alfthough it has good sustain, because its strings-thru body. Tuners are very crappy and are without covers on the back side - you can see the gears. Neck seems to be maple, the fret board too. it has 5 way pickup selector, 1 volume and 1 tone controls

 

Sound help-small.jpg: 1 the pickups are very noisy. the neck or neck+bridge combination sounds average clean or with overdrive, some kind of hollow, not very bright, but when you use distortion this sh*t hums so much, that you can hear almost nuttin - you hear some stupid squeal, microphonic noises and lots of HUM!!!! I don't wanna speak about the mid pickup, because its just one big sh*t. One cheap plywood guitar has better sound!!!!!!!!

ЕХ КОЛКО ПОЗНАТО

НЕ - НЕ СЪМ ГО ПИСАЛ АЗ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

браво супер :metalist: ама дайте някой да оформи темата да стане като каталог .......снимка и малко информация ( година на производство поне) .Аз мога да се заема ама немога да качвам снимки директно (така ,че да се виждат като кремоната горе без линк) пък и трябва да пращате снимки и информация за съответните .Ако искате се заемам само кажете как да качвам директно и давайте снимки на китарите.Айде живо :metalist:

Редактирано от eitysix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хм , за протокола ,интересно някой има ли впечатления от тези класически модели на кремона?аз такова нещо не съм пипал...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хм , за протокола ,интересно някой има ли впечатления от тези класически модели на кремона?аз такова нещо не съм пипал...

Ако трябва да се отговори накратко:

 

Класическите китари на завод "Кремона" са качествени и още по времето на комунизма са изнасяни в Западна Европа, което е един вид признание за качество. Същото важи и за цигулките - харчеха се добре по света. За тяхното качество не знам.

Нямам впечатления от новите модлеи китари, но знам, че вече правят и от екзотична дървесина, а не само от смърч.

Основно изнасят за САЩ и повечето струват много леффчета.

Явно и тях ги бива.

 

Електрическите им модели са абсолютна бутафория и пълен брак. Стават за експериментално дялкане, а също и за разпалки на камината по Коледа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам ето такава CL620MC 7/8

изцяло е изработена от махагон и кедър - изключително вярна китара и има много приятен мек звук.

Звука е и доста добре балансиран (това обаче не е така при 4/4 китарите. като я взимах от завода преди около 2 години 4/4 китарите от тази серия имаха прекалено силни басове и на места се получаваше леко кънтене).

 

А за електрическите им събратя мога да кажа че не са пълен боклук както много хора твърдят. Единствено електрониката и ключовете им са си комунистическа скрап :greenangel: Имам една на която съм сменил ключовете и адаптерите със Сеймор Дънкан и почна да изкарва страхотен звук :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А за електрическите им събратя мога да кажа че не са пълен боклук както много хора твърдят. Единствено електрониката и ключовете им са си комунистическа скрап :) Имам една на която съм сменил ключовете и адаптерите със Сеймор Дънкан и почна да изкарва страхотен звук ;)

По-страхотен ли е от на средностатистически Sqier?

Ако да, то явно има някаква магия в чамовите дъски, от които са правени тези електрически Кремони. Или може би магията е в буковия фурнир и в супер тънките и некадърно подредени бронзови прагчета, при които човек се чуди дали имат радус или просто са криви...

А може би тайната е в дерящите дланта болтчета, с които се регулира височината на струните - ми кво толкова, никой по онова време не е смятал, че може да се свири с палм мютинг, все пак се е наблягало на свирене на руски честушки. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-страхотен ли е от на средностатистически Sqier?

 

По добре звучи от средностатистически Sqier и от повечето (не мноо скъпи ) модели на Yamaha :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-страхотен ли е от на средностатистически Sqier?

 

По добре звучи от средностатистически Sqier и от повечето (не мноо скъпи ) модели на Yamaha :)

Знаех си - от чама е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

кремона и хубави китари

не ставйте смешни

китайските са по добри макар че свиря с китара от кремона

класическите китари се правят не от неуки хора

а там...........

нямям думи

и дървотоне го сушат

и китарите им бръждат

цепят се ребра и прочие

единственото за което съм ги признал е че почнаха да ги правят красиви

но за мен са си

БОКЛУЦИ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

кремона и хубави китари

не ставйте смешни

китайските са по добри макар че свиря с китара от кремона

класическите китари се правят не от неуки хора

а там...........

нямям думи

и дървотоне го сушат

и китарите им бръждат

цепят се ребра и прочие

единственото за което съм ги признал е че почнаха да ги правят красиви

но за мен са си

БОКЛУЦИ

говориш да китарите от последните две три години , така ли? защото преди 15 и аз съм имал кремона, много и радвах, щото нямах друга, но си беше уникална пръчка, дори и след обработката на бай Спас :)...дано пък поне последните години да са подобрили производстворо, поне за нискобюджетни класически..или не?> :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.