Jump to content
Българският форум за музиканти

Таблатурите на Guitarpro


the_gorer

Recommended Posts

911табс.цом

Огромна търсачка за всякакви табове. Пренасочва те към други сайтове с готов линк за теглене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

911tabs.com наистина е добър. Има и един guitartabs.cc. В него табовете са само текстови, но има бая неща и става за допълване към 911-ката.

Редактирано от metalmaniak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност, голяма част от наистина добре направените таблатури на Guitar Pro имат и точна пръстовка. По принцип има опция програмата да нареди по неин начин, който рядко е удачен.

Тези наистина добре правени таблатури са вкарвани на ръка и не са импортове. За съжаление, не всички таблатури са такива.

 

Обаче ми е много, много трудно да повярвам, че ако на някой не му е удобна пръстовката от ГП, ще тръгне да свири по нея. :metalist:

Грешната пръстовка не във всички случаи е неудобна.

Това не и пречи да е грешна. ;)

 

Гледах таблатура на Слейър и според GuitarPro хората трябваше да се разкарват по грифа, което не беше чак толкова неудобно и спокойно можеше да се изсвири, но цялата хава всъщност се свири в една поциция без никакво мърдане нагоре-надолу.

 

За импортовете е ясно, че няма да са точни, но малко от метълските таблатури са от импортове. Въпросът е че когато натиснеш Automatic Finger Positioning, шансът GP да прецака тотално нещата става голям.

 

А за това, че грешна и неудобна, в случая са различни понятия си прав. Но като цяло е глуповато да се изисква нещата да се свирят точно от същите места, от които в оригиналите. Безсмислено и ненужно е.

 

 

И за да бъда конкретен, хвърлих око на три таблатури на Slayer (на любими мои песни, които що годе зная) и до колкото видях 2 от тях бяха направени идеално, а в третата имаше някои неточности.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

www.mysongbook.com --е затворен за теглене--и верно ли че бойко борисов е виновен за тая простотия

:metalist:;):);) ;)

Редактирано от Overkill
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но като цяло е глуповато да се изисква нещата да се свирят точно от същите места, от които в оригиналите. Безсмислено и ненужно е.

Сериозно?! Брех да мус е невиди!

Я ми дай пример, в който е по-добре нещата да се свирят по различен начин от най-удобния за свирене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

та ше съм мноо благодарен ако ми кажете са от де си теглите табове за GP

tabsheaven.net е само за GP таблатури, в Ultimate Guitar-а също има много GP

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали сам каза, че най-удобният не значи, начинът, по който е оригинално.

:metalist:

Грешно си ме разбрал.

Най-"правилният" начин е просто начинът, който ти позволява да свириш без много излишни движения, по възможност без смяна на позиция, без кълчене и разтягане на дланта през девет прагчета в десето.

Разбира се, че в повечето случаи това е "оригиналният" начин, защото повечето професионални китаристи свирят икономично и разумно.

Винаги има място за импровизация и въвеждане на нови техники и всеки китарист има свой стил, но винаги нововъведенията са с цел улесняване и подобряване и никога не съм виждал някой да въвежда нещо ново, с цел да усложни простите неща и да търси по-увъртяния начин да ги изсвири.

Затова във всяка школа за начинаещи китаристи има специални маркери, котио ти указват къде, как и с кой пръст на кое прагче да се изсвири дадена партия - просто някой преди теб вече е разбрал, че това е "на баницата мекото" и ти показва правия път.

За съжаление, в доста табове на GuitarPro съм срещал абсурдни пръстовки, за които всъщност е и тази тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А за http://www.ultimate-guitar.com/ как никой не се сети? Това си е освен сайт за таблатури, но и сайт за музикални новини, клюки, предстоящи издавания на албуми и т.н. Хубаво е направен. Иначе като търсиш ти изкарва всички налични таблатури както ASCII, така и GuitarPro и Powertab. Аз ползвам само него и никога не ми се е случвало да няма това, което търся, ако съществува изобщо таблатура на нещото, което търся. Успех с жуленето ;)

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То от 911-ката винаги можеш да се прехвърлиш там като си търсиш нещо. Друг такъв сайт е http://www.thetabworld.com ако още съществува.

Иначе за абсурдни ГП табове веднага давам пример с Алисън Хелл на Аннихилатор. Иска да ме разкара от 2-ра до 9-та позиция за нещо което се свири от 7-ма на горната и просто се преместваш с два прага на долната струна. Да не говорим, че като му дам да обърне таб-а от Е в Д, ми размества всичко по невъобразим начин, на който ако прибавиш скорост всичко се омешва здраво.

Редактирано от Pandemonium
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали сам каза, че най-удобният не значи, начинът, по който е оригинално.

:)

Грешно си ме разбрал.

Най-"правилният" начин е просто начинът, който ти позволява да свириш без много излишни движения, по възможност без смяна на позиция, без кълчене и разтягане на дланта през девет прагчета в десето.

Разбира се, че в повечето случаи това е "оригиналният" начин, защото повечето професионални китаристи свирят икономично и разумно.

Винаги има място за импровизация и въвеждане на нови техники и всеки китарист има свой стил, но винаги нововъведенията са с цел улесняване и подобряване и никога не съм виждал някой да въвежда нещо ново, с цел да усложни простите неща и да търси по-увъртяния начин да ги изсвири.

Затова във всяка школа за начинаещи китаристи има специални маркери, котио ти указват къде, как и с кой пръст на кое прагче да се изсвири дадена партия - просто някой преди теб вече е разбрал, че това е "на баницата мекото" и ти показва правия път.

За съжаление, в доста табове на GuitarPro съм срещал абсурдни пръстовки, за които всъщност е и тази тема.

 

Както вече казах абсурдните пръстовки са дело на самият софтуер в повечето случаи.

А аз съм виждал и абсурдни пръстовки от доста известни китаристи на техни концерти, например :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета, аз пък си мисля, че повечето дето писахте тука не знаят как да работят хубаво с програмата.

 

1. Програмата не ви е виновна за табовете - виновен е този, който ги пише - така че просто свалете няколко таб-а на песента, която търсите и така ще видите ако има грешки

2. Относно транспонирането - програмата си пита, какво да запази - дали пръстовката (демек да свали и тоновете) или тоновете (тогава няма начин да не се омешат нещата - то така или иначе вече са омешани щом не е транспонирана правилно песента)

3. Всеки, който вярва 100% на табулация е много луд! Всичко трябва да ти мине през ухото, щото може пък да се окажеш малко по-добър слушач от този дето е правил таба.

 

Има и още неща, които са важни за споменаване, ама няма смисъл - думата ми за друго беше: не плюйте програмата, за това, че или вие не я разбирате, или този дето е правил таб-а си е оставил ръцете!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета, аз пък си мисля, че повечето дето писахте тука не знаят как да работят хубаво с програмата.

 

1. Програмата не ви е виновна за табовете - виновен е този, който ги пише - така че просто свалете няколко таб-а на песента, която търсите и така ще видите ако има грешки

2. Относно транспонирането - програмата си пита, какво да запази - дали пръстовката (демек да свали и тоновете) или тоновете (тогава няма начин да не се омешат нещата - то така или иначе вече са омешани щом не е транспонирана правилно песента)

3. Всеки, който вярва 100% на табулация е много луд! Всичко трябва да ти мине през ухото, щото може пък да се окажеш малко по-добър слушач от този дето е правил таба.

 

Има и още неща, които са важни за споменаване, ама няма смисъл - думата ми за друго беше: не плюйте програмата, за това, че или вие не я разбирате, или този дето е правил таб-а си е оставил ръцете!

Бе то че не и разбираме на програмата е вярно, ама нали и затова пуснах темата. Просто в голям процент от случаите или някой си е "оставил ръцете", както се изрази ти, или програмата при импортване от кой знае какъв формат е осрала табовете.

Това е.

И си адски прав, че наистина не трябва да се вярва 100% на тези таблатури - нека това да се знае и да не се разчита на тях, освен ако не са писани на ръка от някой, който наистина знае какво прави, което май не се случва твърде често. ;)

За това всъщност е цялата тема, а не за да се плюе по GuitarPro.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.